Teatr Polskiego Radia

Lem w radiowej Jedynce. Premiera "Wizji lokalnej"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 17:10
Zapraszamy na słuchowisko "Wizja lokalna" na podstawie wybranych fragmentów powieści Stanisława Lema. W rolę Ijona Tichego wcielił się Tomasz Borkowski.
Tomasz Borkowski w studiu Polskiego Radia
Tomasz Borkowski w studiu Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź

Autor:
Stanisław Lem

Adaptator i reżyser:
Darek Błaszczyk

Realizator:
Andrzej Brzoska

Autor muzyki:
Andrzej Izdebski

Obsada:
Tomasz Borkowski (Ijon Tichy), Arkadiusz Bazak (Tahalat), Paweł Szczesny (Hydianin/ Zakonnik), Mirosław Wieprzewski (Przeciwprezes/ Anix), Krzysztof Szczepaniak (Piętaszek/ Xicio), Janusz Wituch (Socjokat/ Encjokomputer), Jarosław Domin (Tiuxtl/ Pantysta), Mateusz Weber (Eschatytsta), Witold Oleksiak (Gąsiorny), Julia Kołakowska (Komputer)

„Człowieczeństwo to suma naszych defektów, mankamentów, naszej niedoskonałości, jest tym, czym chcemy być, a nie potrafimy, nie możemy, nie umiemy, to jest po prostu dziura między ideałami a realizacją.”

Stanisław Lem, Test pilota Pirxa

„Powierzchowne brzmienia ideologii kurdlandzkiej i luzańskiej są diametralnie różne, lecz ich treść jest tożsama. PAŃSTWOCHÓD jest rozwiązaniem dylematu innym od BYSTROSFERY w zakresie środków, lecz nie w zakresie celu. Nasze więzienia są bardziej komfortowe od kurdlandzkich i mniej widzialne, wszelako jesteśmy uwięzieni tak samo, jak oni.

Całkowicie otwarta społeczność musi się w końcu stać miazgą tak samo jak dokładnie zamknięta..."

Stanisław Lem, Wizja lokalna

Na słuchowisko zaprasza reżyser, Darek Błaszczyk:

Wizja lokalna to jeden z najbardziej wielopoziomowych tekstów Lema - zarówno formalnie, jak i przede wszystkim znaczeniowo. Miejscami jest to wyraźna satyra na rzeczywistość PRL, gdzie cywilizacje Kurdlandii i Luzanii oddają metaforycznie zimnowojenny podział ówczesnego świata. Natomiast dla mnie najbardziej intrygująca przy adaptacji fragmentów tej powieści była jego niepokojąca aktualność, niepokojąca współczesność... a przede wszystkim uniwersalna przestroga, że – niezależnie od obranej drogi – cywilizacje, szukając powszechnego dobra, zmierzają do nieuchronnej katastrofy...