Teatr Polskiego Radia

Monodram "Odchodzimy" w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 06:00
Monodram radiowy "Odchodzimy" Feliksa Netza to rozmowa, jaką prowadzi sam ze sobą człowiek, który miał być jednym z 96 pasażerów samolotu Tu-154 lecącego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Swoje miejsce odstąpił jednak koledze, również posłowi. Reżyseria Jana Warenyci.
Na zdjęciu archiwalnym z 11.04.2010 r. wrak prezydenckiego samolotu Tu-154M na miejscu katastrofy w Smoleńsku
Na zdjęciu archiwalnym z 11.04.2010 r. wrak prezydenckiego samolotu Tu-154M na miejscu katastrofy w SmoleńskuFoto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Bohater monodramu ma świadomość, że dostał drugą szansę, ale teraz jego życie jest pełne udręki. W jego głowie ten feralny lot trwa nadal, nigdy się nie skończy.

Cały czas analizuje, rozważa, porównuje, zestawia fakty, konfrontuje minuty i sekundy, szukając odpowiedzi na pytanie: co tam się stało? Dlaczego Tu-154 rozbił się pod Smoleńskiem?

Ten pragmatyczny do tej pory człowiek zaczyna patrzeć na swoje – darowane przez los – życie, jak na coś, czemu musi nadać nowy kształt i głębszy sens. Równocześnie rodzi się w nim przekonanie, że człowiekowi z wieży kontrolnej nie może odmówić prawa do żalu, a być może i cierpienia. Bohater nie jest niczyim sędzią. Nie orzeka, kto zawinił więcej, kto mniej. Nie pyta o przyczynę smoleńskiej tragedii.

Poza faktem odstąpienia miejsca w samolocie, słuchowisko jest dziełem wyobraźni autora.
W słuchowisku usłyszymy: Mariusza Benoita (On) oraz głosy: Halina Łabonarska, Joanna Sobieska, Tomasz Borkowski.

Słuchowisko "Odchodzimy" miało swoją premierę antenową 10 kwietnia 2011 roku.