Teatr Polskiego Radia

Ślepcy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 08:00
W najbliższy czwartek 10 listopada zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Maurice’a Maeterlincka pt. "Ślepcy" w adaptacji i reżyserii Michała Zdunika.
Kadr z nagrania słuchowiska Ślepcy
Kadr z nagrania słuchowiska "Ślepcy"Foto: M. Zdunik

„Ślepcy” to najbardziej dzisiaj znany dramat wybitnego, belgijskiego dramatopisarza, laureata Nagrody Nobla - Maurice’a Maeterlincka. Grupa niewidomych, w środku ciemnego lasu, oczekuje na księdza - opiekuna, który ma zaprowadzić ich do przytułku. On jednak nie przychodzi, a bohaterowie odczuwają coraz większy niepokój. Czy rzeczywiście ten, który ma do nich przyjść, to kapłan? Czyje kroki słyszą? Maeterlinck był chrześcijańskim symbolistą - odpowiedź więc może być wstrząsająca.

Ten słynny dramat zabrzmi w nowym, współczesnym przykładzie. Aby jak najlepiej oddać  pełną napięcie sytuację czekających, słuchowisko zostało zrealizowane w przestrzennym systemie binauralnym. Dzięki niemu, sami znajdziemy się w samym środku wydarzeń i , jak tytułowi ślepcy, będziemy mogli jedynie nasłuchiwać, ze wszystkich stron, odgłosów i rozmów, które zwiastują to, co niewypowiedziane i ostateczne.

Zachęcamy państwa do odbioru słuchowiska przy pomocy słuchawek, co pozwoli na uzyskanie pełni wrażeń przestrzennych nagrania.

 

Maurice Maeterlinck „Ślepcy

Tłumaczenie: Michał Zdunik

Adaptacja: Michał Zdunik

Reżyseria: Michał Zdunik

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Michał Zdunik 

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka

Kompozycje w wykonaniu zespołu w składzie:

Malwina Laska - śpiew

Maciej Kubera - wiolonczela

Michał Zdunik - fortepian


Obsada:

Andrzej Mastalerz, Zbigniew Konopka, Wiktor Korzeniewski, Sławomir Głazek, Antoni Rot, Mirosław Wieprzewski, Ewa Kania, Kamila Brodacka, Malwina Laska

 

Na słuchowisko "Ślepcy" zapraszamy w czwartek (10.11) tuż po godz. 21.00.