Teatr Polskiego Radia

Tefil

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 08:00
W najbliższą niedzielę 20 listopada zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Rafała Wojasińskiego pt."Tefil" w reżyserii Marka Głuszczaka.
Robert Czebotar
Robert CzebotarFoto: W. Kusiński

Dziad zwany Tefilem jest intrygujący – przez swoją starczą nadgniłość, a zarazem energię gadania. Tytułowy bohater mówi do tajemniczego Rozmaryna. Prowadzi go przez ulice małego miasteczka Litental,  które zdaje się być zaklętą krainą, z której nie można wyjść. Słuchowisko "Tefil" opowiada o starszym człowieku, Tefilu, który roztrząsa problemy życia.

Charles Stephen Kraszewski, amerykański poeta,  wybitny slawista i tłumacz  na angielski, napisał o Tefilu : Nie chcę powiedzieć, że Wojasiński to kronikarz żywotów prostych, taki Linneusz ludzkich chwastów, niekiedy ładnych i pożytecznych, ale przez przeciętnego obywatela deptanych w pochodzie ku innym, ciekawszym (albo tylko modniejszym) lokalizacjom.  ‘Tefil’ jest nie tylko kontynuacją świetnych dzieł Wojasińskiego. ‘Tefil’ jest, że tak powiem, jego ‘Finnegans Wake’. To więcej niż powieść, to proroctwo (...).

W roli głównej usłyszymy Roberta Czebotara.

Słuchowisko powstało na podstawie najnowszej powieści Rafała Wojasińskiego.


Rafał Wojasiński "Tefil"

Reżyseria: Marek Głuszczak

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Jarosław Banaś 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska   

Obsada:

Robert Czebotar, Milena Staszuk, Adria Jakubik


Na słuchowisko "Tefil" zapraszamy w niedzielę (20.11) tuż po godz. 21.00