Konkurs Szymanowskiego 2018

Konkurs Szymanowskiego. Szef jury: to był bardzo ciekawy etap

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 20:19
- Młodzi pianiści mogli zaprezentować wirtuozostwo, wrażliwość, muzyczną ekspresję i fantazję. Mieliśmy w tym zakresie dosyć duży wachlarz umiejętności. Na pewno są tu osoby, którzy w przyszłości mogą zająć ważne miejsce w życiu muzycznym kraju - mówił w Dwójce Andrzej Jasiński po I etapie Konkursu im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepianu.
Audio
  • Podsumowanie I etapu Konkursu Szymanowskiego w kategorii fortepianu (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Wojciech Pyrć
Wojciech PyrćFoto: Iza Lechowicz

fortepian_1200.jpg
Konkurs Szymanowskiego. Wyniki I etapu w kategorii fortepianu

Do drugiego etapu zakwalifikowało się dwanaścioro uczestników: Polacy Tymoteusz BiesMichał DzieworJuliusz GoniarskiAdam KałduńskiMateusz KrzyżowskiWojciech PyrćMateusz RettnerMikołaj SikałaAnna SzałuckaŁukasz Wilga oraz Vsievolod Brigida (Rosja) i Kim Seung Hui (Korea Płd.).

Młodych artystów oceniało jury w następującym składzie: Andrzej Jasiński (przewodniczący), Joanna Domańska, Olga Kern, Aviram Reichert, Martin Roscoe i Tamás Ungár.

I Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia przy wsparciu Polskiego Radia, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Zakopanem.

Konkurs, który obejmuje 5 kategorii: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy oraz kompozycja, zaplanowany został w cyklu pięcioletnim, a jego pierwsza odsłona odbywa się w dniach 10-23 września 2018 r.

Zakończony we wtorek (11.09) I etap zmagań pianistów podsumowywaliśmy w audycji z prof. Joanną Domańską - pomysłodawczynią Konkursu Szymanowskiego oraz Magdaleną Lisak - pianistką.

Zapraszamy do wysłuchania wykonań z I etapu Konkursu oraz krótkich rozmów z artystami >>> 

***

Tytuł audycji: Letni festiwal muzyczny

Prowadził: Przemysław Psikuta

Data emisji: 11.09.2018

Godzina emisji: 21.00

pg