Polskie Radio
Section05
NOSPR

Joanna Wnuk-Nazarowa: pokochałam Śląsk i Katowice

- Byłam przez osiemnaście lat związana z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a tu nagle Filharmonia Śląska od pewnego czasu się mną intensywnie zajmuje. Myślę, że to jest takie uhonorowanie tego wkładu mojego w ogóle w kulturę Katowic - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa. To właśnie w Katowicach obchodziła niedawno swoje 75. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agnieszka Nowok-Zych Joanna Wnuk-Nazarowa koncerty koncerty w Polskim Radiu koncert Katowice Śląsk

Muzyka, wszechświat i gwiazdy, czyli Festiwal Katowice Kultura Natura "Muzyka sfer"

IX Festiwal Katowice Kultura Natura rozpocznie się w NOSPR już w piątek, 10 maja. I w tym roku sięgnie gwiazd, gdyż jego hasło przewodnie brzmi "Muzyka sfer". Widzów czekają kosmiczne przeżycia, gdyż jak powszechnie wiadomo wszechświat i muzyka rezonują harmonią i matematycznym porządkiem.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Festiwal Katowice Kultura Natura Katowice Ewa Bogusz-Moore Radosław Nałęcz Trójka

Łukasz Borowicz nagrodzony Fryderykiem: jestem elementem w sztafecie pokoleń

- Koncerty zespołów Polskiego Radia to są godziny nagrań archiwalnych, to są godziny koncertów transmitowanych, tak że to jest spuścizna, na którą składa się praca całych pokoleń. Miło w tej sztafecie być jakimś drobnym elementem - mówił dyrygent Łukasz Borowicz po odebraniu Fryderyka w kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Fryderyki Fryderyki 2024 nagroda płyta album Łukasz Borowicz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Chór Polskiego Radia

Francuz Franck Ollu poprowadził NOSPR [WYWIAD]

Znamienici goście pojawili się 11 kwietnia w Sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowicki zespół poprowadził francuski dyrygent Franck Ollu, a w roli solistki wystąpiła holenderska skrzypaczka Rosanne Philippens. W przerwie koncertu wysłuchaliśmy rozmowy z dyrygentem Franckiem Ollu (autor: Michał Dębski).
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Michał Dębski muzyka współczesna muzyka klasyczna Franck Ollu

Mezzosopranistka Okka von der Damerau: jako artystka wierzę w intuicję

- Słuchałam Wagnera i wtedy poczułam, że to, kim jestem, bardzo, ale to bardzo pasuje do jego muzyki, bo charakteryzuje mnie duża emocjonalność i donośny głos. Miałam poczucie, że to ten moment, kiedy zdałam sobie sprawę, że mam wszystkie potrzebne atuty - mówiła w Dwójce Okka von der Damerau. Mezzosopranistka była solistką koncertu, który Dwójka transmitowała z sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Marcin Majchrowski Ryszard Wagner śpiew Ludwig van Beethoven Kaija Saariaho koncerty w Polskim Radiu koncerty Dwójka Agnieszka Nowok-Zych Okka von der Damerau Christian Karlsen dyrygent

"A Body for Harnasie" w NOSPR w Katowicach, czyli Szymanowski na miarę naszych czasów

"A Body for Harnasie" w NOSPR w Katowicach to współczesna interpretacja baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego. Pionierski projekt łączy piękno muzyki wykonywanej na żywo przez NOSPR z choreografią ikony współczesnego tańca Wayne’a McGregora i ruchomymi obrazami artysty wizualnego Bena Cullena Williamsa, tworząc ekscytujące widowisko muzyczno-filmowo-baletowe.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA KULTURA balet MUZYKA sztuczna inteligencja premiera Tomasz Miara Ewa Bogusz-Moore Trójka

Marin Alsop: praca z NOSPR świetnie się układa

- Czuję, że orkiestra docenia moją obecność, publiczność żywo reaguje, mamy wspaniałe możliwości pojawiania się na radiowej antenie - mówiła w Dwójce Marin Alsop, dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W piątek (9.02) maestra poprowadziła koncert pt. "Latynosi i herosi", który był transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Marin Alsop koncert Łucja Siedlik Dwójka MUZYKA KULTURA Gabriela Montero Katowice dyrygent

Antoni Wit - 80. urodziny arcymistrza batuty. "Ten jubileusz świętuję pracowicie"

- Z sentymentem wspominam moje pierwsze wizyty w tym budynku Polskiego Radia. Wówczas byłem asystentem Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej, miałem dyrygować jakiś nieznany utwór. To właśnie tutaj słuchałem nagrań, które wtedy nie były tak łatwo dostępne jak dziś. Nie przypuszczałem, że moje życie na tak wiele lat zwiąże się z Polskim Radiem - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit dyrygent Andrzej Sułek orkiestra Dwójka jubileusz

Lawrence Foster: Enescu to skomplikowany kompozytor

- Sposób pisania Enescu zmusza słuchacza do bycia bardzo uważnym, bo jego muzyka jest bardzo kontrapunktyczna. Nie ma także pulsu rytmicznego jak u jego bliskiego przyjaciela Bartóka, dlatego też Bartók jest dużo bardziej popularny - mówił w Dwójce Lawrence Foster. Maestro poprowadził w czwartkowy wieczór Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka wystąpiła niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Katowice Lawrence Foster transmisja na żywo Agnieszka Nowok-Zych George Enescu

Michele Spotti: Symfonia fantastyczna Berlioza to doświadczenie absolutnie szalone

- Ta muzyka daje wiele radości, zarówno kiedy słucha się jej na żywo, w sali koncertowej, jak i w radiu. Po prostu w tym dziele znajdziemy mnóstwo efektownych zabiegów. Berlioz był mistrzem w ich kreowaniu i operowaniu nimi w ramach partytury, dlatego Symfonia fantastyczna to utwór, który nigdy nie nudzi słuchacza - mówił w Dwójce Michele Spotti, dyrygent piątkowego koncertu w NOSPR (8.12).
Zobacz więcej na temat:  dyrygent koncert Karol Furtak Hektor Berlioz Antonin Dworak Dwójka MUZYKA Michele Spotti Łucja Siedlik

Magdalena Duś i Bartłomiej Duś: muzyka Marty Ptaszyńskiej rozwija naszą wyobraźnię

- Mam fantastyczne wspomnienia z dzieciństwa związane z Martą Ptaszyńską. Jako dziecko uwielbiałam grać jej utwory, lubiłam wykonywać muzykę współczesną. Miałam poczucie, że jej kompozycje mnie w żaden sposób nie ograniczają, wręcz pozwalają mi rozwijać wyobraźnię na fortepianie. Po 30 latach zatacza się swoisty krąg - mówiła pianistka Magdalena Duś. - Muszę przyznać, że to dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Tym wykonaniem śpiewamy kompozytorce nasze "sto lat" - dodał saksofonista Bartłomiej Duś.
Zobacz więcej na temat:  koncert Marcin Majchrowski Grażyna Bacewicz Ryszard Wagner Marta Ptaszyńska Dwójka

Leonard Slatkin: muzyka to melodia, harmonia, rytm i brzmienie

- Miałem kiedyś nauczyciela, który twierdził, że muzyka zawiera w sobie trzy elementy: melodię, harmonię i rytm. XX wiek dodał do nich jednak jeszcze jeden, który oczywiście zawsze w muzyce istniał, ale wcześniej nie przykładano do niego tak wielkiej wagi. Mam na myśli brzmienie - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Leonard Slatkin Bela Bartok Henry Purcell George Gershwin transmisja na żywo Dwójka Karol Furtak

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Marin Alsop: z wyjątkiem rodziców każdy odwodził mnie od pomysłu na dyrygenturę

- Moja profesorka skrzypiec w Juilliard School powiedziała: o nie, nie, jesteś zbyt młoda, a w ogóle to dziewczyny tego nie robią. I potem też, właściwie, przez cały czas, wszyscy powtarzali: nie, nie, jesteś tak dobrą skrzypaczką, powinnaś grać na skrzypcach, być solistką, i takie rzeczy - mówiła w Dwójce Marin Alsop, nowa dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent kobieta Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Marin Alsop

II Konkurs Szymanowskiego. "Rozszyfrowanie intencji kompozytora było nie lada wyzwaniem"

- Recital, który musieli wykonać pianiści, miał trwać od 55 do 60 minut. Obejmował jedną z sonat Beethovena, z wyłączeniem tych najkrótszych i najprostszych. Wybór, który pozostał, okazał się sprawdzianem arcytrudnym właściwie dla wszystkich uczestników II etapu. Żaden z nich nie zagrał tej sonaty w sposób doskonały, choć niektórzy zbliżali się do ideału - mówił Andrzej Sułek w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA Karol Szymanowski fortepian