Konkurs Szymanowskiego 2018

Konkurs Szymanowskiego. Podsumowanie II etapu zmagań kwartetów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 10:00
- Baum Quartett czuli muzykę Karola Szymanowskiego w stu procentach. Obydwie skrzypaczki w tym kwartecie dysponują fantastyczną techniką. Z kolei Selini Quartett najlepiej grały Beethovena - oceniała ekspertka Dwójki Agata Szymczewska.
Audio
  • Konkurs Szymanowskiego. Podsumowanie II etapu zmagań kwartetów (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Selini Quartett
Selini QuartettFoto: Grzegorz Mart

W piątek (14.09) pięć zespołów zaprezentowało swój konkursowy program, jury zakwalifikowało do finałowego etapu cztery z nich. Zespołem, który się odpadł, była grupa Fitzroy Quartet, czego bardzo żałowała dziennikarka Dwójki Ewa Szczecińska. - Fenomenalnie wykonali Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego, to była bardzo oryginalne i dynamiczne. Ewa Szczecińska zwróciła też uwagę, że podczas występów kwartetów często dochodziło do rozbijania pewnych utartych konwencji na temat tego, jak zespół kwartetowy powinien być zgrany.

Oto lista kwartetów, które zakwalifikowały się do finału:

  1. Baum Quartett >>>
  2. Eliot Quartett >>>
  3. New Music Quartet >>>
  4. Selini Quartett >>>

Decyzję podjęło jury w składzie: Valentin Erben (przewodniczący jury), Krzysztof Chorzelski, Tim Frederiksen, Tadeusz Gadzina, Mats Lidström, Arkadiusz Kubica

Finałowy etap przesłuchań kwartetów odbędzie się w sobotę (15.09) w sali kameralnej NOSPR. Transmisji tego wydarzenia będzie można słuchać na atenie Dwójki w godz. 18.00-22.00 w audycji "Letni festiwal muzyczny", którą poprowadzą Ewa Szczecińska i jej gość Agata Szymczewska.

Zapraszamy do wysłuchania wykonań z I i II etapu Konkursu oraz krótkich rozmów z artystami >>> 

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Prowadzili: Jacek Hawryluk, Ewa Szczecińska, Agata Szymczewska

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 23.00

bch/jp