Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Antropolog na misjach

18 lipca minie 101 rocznica urodzin o. Czesława Białka, jezuity, kaznodziei, żołnierza Powstania Warszawskiego, prześladowanego przez komunistów społecznika i misjonarza. Poznań zachowuje pamięć o o. Białku, w związku z jego zaangażowaniem w  antykomunistyczne  powstanie w czerwcu 1956 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Kobieta wyzwolona czyli „Praktyczny poradnik zarządzania szczęściem”

Wyzwolona, spełniona czy zapracowana? Jaka jest dzisiejsza kobieta? Czy pozwala sobie na chwile słabości? Czy matka kilkorga dzieci może pojechać na samotne wakacje? A dzieci i męża oddelegować do zadań? Jak zarządzać szczęściem-gdy ma się go tak wiele? Spotkanie z Agnieszką Stefaniuk, mamą siedmiorga dzieci, autorką książki „Praktyczny poradnik zarządzania szczęściem”.
play_arrow

czytaj więcej

Saper Pana Boga

W rok po śmierci jezuity o. Piotra Deczewskiego, kapelana Hospicjum Pomorze Dzieciom, przy którym działa także Hospicjum Perinatalne Tulipani oraz Centrum wsparcia po stracie eMOCja – o  życiowej misji rozbrajania śmierci – opowiada prezes Hospicjum Ewa Liengman.
play_arrow

czytaj więcej

Patronka walczących z pandemią

Bohaterką audycji będzie siostra Magdalena Maria Epstein, której proces beatyfikacyjny trwa obecnie. Ta urodzona w 1875 roku w Pilicy, zmarła w 1947 roku w Krakowie tercjarka i prekursorka pielęgniarstwa zawodowego na ziemiach polskich - znana w Krakowie, zaś mało znana w Polsce. Można dziś powiedzieć, że jest patronką walczących z pandemią.
play_arrow

czytaj więcej

Interaktywne muzeum - Sacrotruck

Sacrotruck - interaktywne muzeum, mobilne centrum kultury oraz ośrodek szkoleń i warsztatów na czterech kołach.
play_arrow

czytaj więcej

100. rocznica zawierzenia Polski Sercu Jezusowemu

11 czerwca mija 100. rocznica zawierzenia Polski Sercu Jezusowemu. O aktualności tego aktu po stu latach pozmawiamy z historykami i teologami.
play_arrow

czytaj więcej

Czy można żyć bez miłości?

Po dniu matki, dniu dziecka a przed dniem ojca rozmawiamy na temat małżeństwa i rodziny. Na pytanie kogo w sytuacji kryzysowej poprosimy o pomoc –Polacy odpowiadają rodzinę. W Śladach na piasku porozmawiamy nt.  wyzwań, problemów i propozycji na trwający  Rok rodziny ,który zakończy się dokładnie za rok-w czerwcu w Rzymie- Światowym Kongresem Rodzin. Na poprzednim , w Dublinie byli m.in. Aldona i Artur Wiśniewscy od lat podejmujący działania na rzecz małżeństwa i rodziny.
play_arrow

czytaj więcej

Geniusz rządzenia

Osoba Prymasa Wyszyńskiego ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia dziejów Kościoła katolickiego w Polsce. Choć o samym Prymasie mówi się wiele, poruszając różne aspekty jego bogatej osobowości, to problematyka przywództwa wydaje się być traktowana po macoszemu. A przecież nie sposób zrozumieć procesów zachodzących w Kościele i w jego relacjach z państwem komunistycznym pomijając lub nie do końca doceniając ten właśnie aspekt.
play_arrow

czytaj więcej

100 – lecie Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

26 lutego 1921 roku, 26 lat po założeniu Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Grave (Holandia), pierwsi duchowi synowie ks. Jana Berthiera przybyli do Polski i zamieszkali w poaugustiańskim klasztorze w Wieluniu.
play_arrow

czytaj więcej

Section21