Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Ile Kościoła w Kościele?

Problem wiarygodności Kościoła, potrzeba wsłuchiwania się w świat i dialogu z nim, a wreszcie polityczna i społeczna rola Kościoła w pluralistycznym społeczeństwie to tylko niektóre z tematów, jakie stały się przedmiotem rozmów red. Tomasza Krzyżaka z bp. Piotrem Jareckim. Ich zapis przynosi książka zatytułowana "Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie". Gościem audycji jest ks. Grzegorz Michalczyk - duszpasterz środowisk twórczych.
play_arrow

czytaj więcej

Jubileuszowy rok św. Jakuba

1 stycznia 2021 r. rozpoczął w Kościele powszechnym Rok św. Jakuba (Jubileuszowy Rok Compostelański). Obchodzi się go w Kościele wówczas, gdy święto Apostoła, a więc dzień 25 lipca, wypada w niedzielę. Rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela w związku z pandemią potrwa do końca 2022 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Podróż naukowców przez wieki

„Można powiedzieć, że byli oni ludźmi nauki, ale nie tylko w sensie, że chcieli wiedzieć wiele rze­czy: chcieli czegoś więcej. Więc ruszyli w podróż…”   W tym roku czasu pandemii, orszaki Trzech Króli wyruszą bez świadków i samotnie będą podążać drogą do celu. Zupełnie jak dwa tysiące lat temu. Nie było wielkich zgromadzeń, ani bogatych orszaków. A jak było? A jak będzie w tym roku?
play_arrow

czytaj więcej

Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory

Od lat 40. władze PRL narzucały w życiu akademickim 'jedynie słuszną' filozofię marksistowską. W opozycji do niej na KUL-u ukształtowała się lubelska szkoła filozoficzna zwana też polską szkołą filozofii klasycznej lub po prostu szkołą filozofii chrześcijańskiej. W całym obozie socjalistycznym był to jedyny silny ośrodek niezależnej myśli filozoficznej, co dobrze wyrażało znane w tamtych latach powiedzenie: "Od Berlina do Seulu filozofia tylko w KUL-u". Rozmowa wokół książki <Lubelska Szkoła Filozoficzna. Historia-koncepcje-spory> pod red. Agnieszki Lekkiej-Kowalik i Pawła Gondka.​ Gościem audycji jest historyk filozofii  bp Jacek Grzybowski.
play_arrow

czytaj więcej

Kolęda w pandemii

Czas tuż po świętach Bożego Narodzenia kojarzy się zwykle z chodzeniem księży po kolędzie. W tym roku jednak ów klimat spotkań kapłanów z rodzinami został zaburzony przez pandemię. Jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda?
play_arrow

czytaj więcej

Ojcowie kapadoccy

2 I wspominamy w liturgii Kościoła Ojców Kapadockich: Grzegorza z Nazjanzu i Bazylego Wielkiego.
play_arrow

czytaj więcej

Noworoczne światła nadziei

„Co było, to było, co miało być - jest, a będzie - to co będzie”. Dobrze będzie. Pobożne życzenie? Płonna nadzieja...? Niekoniecznie. Nawet wobec ogarniającego niepokoju i niepewnej przyszłości, w Nowy Rok można wejść na drogę pokoju serca... Wpatrując się, bardziej niż w ciemność, w jasne i mocne ŹRÓDŁO ŚWIATŁA.
play_arrow

czytaj więcej

"Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego

W grudniu na półki księgarskie trafił kolejny tom "Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego. Tom obejmuje codzienne zapiski Prymasa od końca października 1956 roku do 31 grudnia 1957. Dzieki obszerności u szczegółowości tych notatek możemy bliżej poznać codzienność Kościoła w czasie październikowych przemian. Gościem audycji jest prof Michał Białkowski redaktor naukowy publikacji.
play_arrow

czytaj więcej

Rodzina, ach rodzina...

Najlepiej wychodzi się z nią na zdjęciach - jeśli jest, bo jeśli jej nie ma - samotnyś... nie tylko z konieczności, także z wyboru.
play_arrow

czytaj więcej

Współcześni męczennicy – wiara dzisiaj

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia to w kościele katolickim wspomnienie św. Szczepana. Diakona i pierwszego męczennika. W ciągu wieków historii Kościoła śladami św. Szczepana pójdzie wielu innych, którzy pośród prześladowań i trudności świadczyć będą życiem i śmiercią o bezgranicznej miłości Boga do człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Ciche pukanie... Boga w człowieku

Noc Bożego Narodzenia - noc cudów. Największy z nich, ten który w tym czasie wspominamy, wydarzył się w niewielkim Betlejem. Betlejem jest w każdym z nas. Może tej nocy i my usłyszymy coś co zwykle, w naszym zabieganiu, umyka nam.  Czas się zatrzymać, posłuchać i usłyszeć - Ciche pukanie.
play_arrow

czytaj więcej

Ciemność i cisza większa niż zazwyczaj?

Ale w tej ciszy znowu coś się wydarzy. Ze względu na zdrowie i życie osób starszych stoimy przed dylematem organizacji i sposobu spędzenia nadchodzących Świąt. Z jednej strony towarzyszy nam lęk o zdrowie bliskich, z drugiej tęsknota, obawy przed samotnością, utrata świątecznej atmosfery, na którą czekamy…
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025