Redakcja Programów Katolickich

800 lat szopki św. Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 12:19
W 2023 roku mija 800 lat od wystawienie przez św. Franciszka pierwszej w historii szopki we włoskim Greccio, ale także 75 lat od kiedy po raz pierwszy na Starym Mieście w Warszawie stanęła szopka kapucyńska. Chodziło o przyniesienie Jezusa i tchnięcie nadziei w Warszawę obróconą w zgliszcza - tłumaczył w Polskim Radiu 24 brat Jarosław Rajski z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, prowincji warszawskiej. 
Historia ruchomej szopki u Franciszkanów w Warszawie sięga 1948 roku
Historia ruchomej szopki u Franciszkanów w Warszawie sięga 1948 rokuFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Tradycja wystawiania szopek rozpoczęła się 24 grudnia 1223 roku we włoskim Greccio, gdy święty Franciszek z Asyżu po raz pierwszy postanowił odtworzyć scenę Bożego Narodzenia w grocie betlejemskiej. W Wigilię Bożego Narodzenia zwołał swoich braci i lud z pobliskich miejscowości do jaskini w lesie, w której był już przygotowany żłóbek, słoma i siano. Przyprowadzono owce, a przy żłobie uwiązano woła i osła.

Franciszek przygotował szopkę, aby ciekawie przybliżyć ludziom historię zbawienia. W tej pierwszej szopce żłób był pusty, nie było też postaci Maryi i Józefa. W grocie została odprawiona msza święta jako rzeczywiste przyjście Chrystusa. Zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem i tradycja ta rozpowszechniła się w całej Europie, także w Polsce.

75 lat tradycji szopki u Kapucynów

Jedną z najbardziej znanych polskich szopek, jest ta, wystawiana przez Kapucynów na Starym Mieście w Warszawie. - W 1948 dwóch braci, Konrad i Pius, mieli pomysł, by dać warszawiakom iskrę nadziei. Zobaczyli Warszawę, starówkę, zobaczyli te wszystkie zgliszcza i chcieli tym ludziom przynieść Jezusa, tak wizualnie - powiedział w Polskim Radiu 24 brat Jarosław Rajski z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, prowincji warszawskiej. 

- Nasza szopka kapucyńska wpisała się trwale w szopki warszawskie - podkreślił.

O tradycji bożonarodzeniowej szopki, o tym jak ona zmieniała się przez wieki i jak wpływała na pobożność wierzących,  opowiedzą w Polskim Radiu 24 także o. Robert Stachowiak, rzecznik Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych prowincji Matki Bożej Niepokalanej i o. Jacek Biegajło z prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych. 

Zachęcamy do wysłuchania audycji: 


Posłuchaj
22:48 Sylwia-Sulkowska--[PR24]PR24 (mp3) 24 grudzień 2023 10_05_45.mp3 o. Robert Stachowiak, o. Jacek Biegajło i br, Jarosław Rajski o historii bożonarodzeniowej szopki ("Temat dnia/ Gość PR24")

 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 24.12.2023

Godzina emisji: 10.06


Polskie Radio 24/ mbl