Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Sławomir Kulpowicz i flirt z indyjską tradycją

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 08:00
Pozostańmy dziś jeszcze w kręgu wschodnich inspiracji. Pozwolę sobie przypomnieć postać artysty, który kojarzy się, przede wszystkim ze sztuką jazzową.
Audio
Shujaat Khan, światowej sławy wirtuoz sitaru, i jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych Sławomir Kulpowicz wystąpili 12 czerwca 2006 roku w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
Shujaat Khan, światowej sławy wirtuoz sitaru, i jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych Sławomir Kulpowicz wystąpili 12 czerwca 2006 roku w warszawskiej Filharmonii Narodowej.Foto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Przyszedł na świat 17 stycznia 1952 roku, od 5. roku życia wdrażał się w zawód muzyka. Nic dziwnego, ojciec bowiem chciał, by syn poszedł w jego ślady. Ojciec muzyk, a na dodatek pedagog, twórca podręcznika do gry na akordeonie. Młody Sławomir, kształci się w klasie fortepianu, przechodząc kolejne stopnie edukacji. W wyższej szkole muzycznej bierze czynny udział w zmaganiach z muzyką Stokhausena i Cage’a, ale dyplom broni z języka muzycznego Johna Coltrane'a. Jeszcze w czasie studiów odnajdziemy go m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego.

Sławomir Kulpowicz zapisał piękną kartę w historii polskiego jazzu, ale warto pamiętać, że w latach 70. udał się do Indii wraz ze wspomnianym Zbigniewem Namysłowskim. Po owym pierwszym wypadzie, jak mawiano, nigdy już całkowicie do Polski nie powrócił. Związał się z tamtejszymi muzykami -  mistrzem sitaru Shujaatą Khanem. Przez indyjskich przyjaciół poznał Alice Coltrane i aż trzykrotnie zagrał solo na Coltrane Festival w Kalifornii. Nagrał album wspólnie z Alice Coltrane i Radhą Botifasiną.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 7.50

Zobacz więcej na temat: folk