Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Raga Sangit

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:00
Wydarzenia spod szyldu East meet West, czyli konsekwencje zetknięcia się muzyki zachodu ze sztuką Indii, przyniosły wiele idei, które ożywiły naszą, europejską tradycję. Po Osjanie, Sławomirze Kulpowiczu czy Atmanie dochodzimy dziś do rozdziału zatytułowanego Raga Sangit.
Audio
Okładka płyty Raga Sangit Muzyka z księgi
Okładka płyty Raga Sangit "Muzyka z księgi"Foto: mat. pras.

Zespół powstał w Warszawie w 1984 roku, po powrocie z Indii, gdzie Maria Pomianowska uczyła się gry na sarangi u mistrza Ram Narayana. Była wówczas studentką Akademii Muzycznej w Warszawie, Jerzy Pomianowski, mąż Marii, towarzyszył jej w egzotycznej podróży i podczas jej lekcji z nudów postanowił wziąć parę lekcji gry na tabli, indyjskich bębnach strojonych u Pandita Nikhil Ghosha. To co miało być rozrywką dla zabicia nudy stało się jednak muzyczną pasją Jerzego i w 1984 roku, gdy do małżeństwa dołącza Marek Sawicki na tampurze, gdy los zetknie ich z Markiem Styczyńskim z Atmana i Pawłem Gubałą (jaltarang) tworzy się zespół Raga Sangit – zasadniczo trio Pomianowscy - Sawicki, ale z licznymi gośćmi, by obok wymienionych wymienić Sediqa Quiama, śpiewaka z Pakistanu, który przebywał w Polsce na studiach doktoranckich.

Grupa istniała przez 5 lat i wydała dwa dokumenty swej działalności: w 1987 "Klasyczna muzyka indii północnych i longlay - Raga Sangit na rok przed rozwiązaniem zespołu. 


***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 23.01.2021

Godzina emisji: 7.50

Zobacz więcej na temat: folk