Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Historia polskiego folku uchem Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 08:00
Nasze sobotnie poranne pogaduszki o przeszłości polskiej sztuki folkowej w swoim wydaniu antenowym zbliżają się nieuchronnie ku końcowi, ale ponieważ przed nami jeszcze wiele niezgłębionych tematów, Wojtek Ossowski prosi Słuchaczy o pomoc.
Audio
  • Słuchacze decyduję o historii polskiego folku (Dwójka/Historia polskiego folku)
Janusz Brych i Maciej Rychły wraz z Kwartetem Jorgi na 13. Festiwalu Muzyki Tradycyjnej Rozstaje 2011.
Janusz Brych i Maciej Rychły wraz z Kwartetem Jorgi na 13. Festiwalu Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje" 2011.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

"Historia polskiego folku" na antenie Programu 2 Polskiego Radia gości jeszcze tylko do końca lutego tego roku. W opowieściach Wojciech Ossowski zabrał nas aż do ponurych lat 60. XIX stulecia, by stopniowi przypominać coraz to nowsze produkcje, które porwały nas z powrotem do współczesności. Niemalże do współczesności, pozostały nam bowiem trzy ostatnie dekady, ale w nich tak wiele się działo, że wybór tematów na ostatnie odcinki cyklu jest doprawdy trudny.

- Zajmując się folkiem przez z górą 35 lat zauważyłem, że jest to muzyka o bardzo specyficznym odbiorze. Niemalże intymnym. Odkrywanie folku nie było łatwe. Dostęp do płyt? Mówiliśmy o tym wielokrotnie: ograniczony. Audycje radiowe: skąpe. Koncerty? Nieczęste i słabo reklamowane. W rezultacie każdy słuchacz wydeptał sobie swoją własną ścieżkę do tej muzycznej dziedziny i dla każdego inne zjawiska, inne zespoły są drogowskazami - mówił w audycji Wojciech Ossowski, zapraszając, aby to Słuchacze teraz przejęli radiową pałeczkę i podzielili się swoimi doświadczeniami.

SWOJE TYPY PROSIMY WYSYŁAĆ: wojciech.ossowski@polskieradio.pl

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 6.02.2021

Godzina emisji: 7.50

Zobacz więcej na temat: folk