Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pożegnanie z "Historią polskiego folku"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 08:00
Wojciech Ossowski od jakiegoś czasu opowiadał nam na antenie Dwójki, w sobotnie poranki, historię polskiego folku. Zaczynając naszą przygodę w latach 60. XIX stulecia, w odsłonie antenowej kończymy ją na roku 1996.
Audio
  • Pożegnanie z "Historią polskiego folku" (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergey Shubin

"Historię polskiego folku" zaczęliśmy od drugiej połowy XIX wieku, choć wybór nie był oczywisty, bo wcześniej był przecież i Kolberg, i Chopin, a także choćby tańce polskie. Początek zatem można by przesuwać w tak odległe czasy, że gdybyśmy poszli tym tropem, to kto wie, czy dziś wyszlibyśmy z naszą opowieścią ze średniowiecza.

- Podobnie jest z zakończeniem - powiedział nam Wojciech Ossowski. - Miłośnicy muzyki folkowej wiedzą, że w czasach, gdy naszą opowieść kończymy, historia dopiero zaczyna nabierać tempa. Dlaczego? Może nie powinienem tego mówić, ale wydaje mi się, że sporą zasługę przypisywać może sobie moja redakcja, czyli RCKL. Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało na fundamentach redakcji ludowej Programu 2 w 1994 roku.

Ludowe korzenie sprawiły, że RCKL zajmuje się przede wszystkim muzyką tradycyjną, ale też czymś więcej. Pożegnanie z cyklem to dobry moment, żeby przypomnieć zasługi pomysłodawczyni festiwalu Nowa Tradycja Małgorzaty Jędruch, płyty Włodka Kleszcza i liczne nagrania polskich zespołów folkowych. Do takich zalicza się też historyczna płyta z 1996 roku, przy której tworzeniu pracowała Elźbieta Strzelecka- chodzi o album "Ojdadana" Grzegorza z Ciechowa ze znaną przeróbką utworu "Piejo kury piejo" ze śpiewem Anny Malec. Przypominając to nagranie, patrzymy w przyszłość, bo i na naszych oczach dzieje się historia...


***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 27.02.2021

Godzina emisji: 7.50

Zobacz więcej na temat: folk Wojciech Ossowski