Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Folkowy przełom w Jarocinie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 08:00
W "Historii polskiego folku" sięgamy do zamierzchłej z jednej strony przeszłości i wydarzeń z muzycznego świata, które wydarzyły się w 1989 roku na legendarnej rockowej imprezie w Jarocinie.
Audio
  • Folkowy przełom w Jarocinie (RCKL/Historia polskiego folku)
III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (Jarocin, 24-26 sierpnia 1982)
III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (Jarocin, 24-26 sierpnia 1982)Foto: Wojciech Kryński/PAP

Festiwal w Jarocinie zaczął istnienie w 1970 roku, początkowo jako impreza regionalna o nazwie Wielkopolskie Rytmy Młodych. Zasięg ogólnopolski zyskał w 1980 r. jako Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a od 1983 r. Festiwal Muzyków Rockowych. Dopiero w trakcie organizacji w 1988 r. XIX edycji FMR „Jarocin” został on oficjalnie wpisany do kalendarza kulturalnego Ministerstwa Kultury i Sztuki, co było formalnym usankcjonowaniem stanu faktycznego.

W interesującym nas roku 1989 kierownictwo artystyczne festiwalu powierzono Piotrowi Majewskiemu. W imprezie wzięło udział 36 zespołów amatorskich i 52 zawodowe. Decyzją Rady Artystycznej laureatami FMR zostały Closterkeller, Proletariat, Opozycja. Jednocześnie odbyła się wtedy pierwsza Wioska Folkowa, która okazała się wielkim sukcesem. Jerzy Owsiak, który w tracie pracy nad festiwalem został szefem całej ekipy organizacyjnej pełen entuzjazmu do tej inicjatywy chciał wyprowadzić folk na główną scenę festiwalu w następnym roku, a do tego miał dojść jeszcze specjalny koncert poezji śpiewanej. 

- Obecni wówczas na festiwalu Martyna Jakubowicz i Voo Voo to wykonawcy, o których dziś w sposób oczywisty mówimy jako o artystach tworzących naszą historię nie byli kojarzeni z folkiem ani tym bardziej z muzyka świata, bo wtedy jeszcze takiego terminu nie było. Za to na zwieńczenie Wioski Folkowej zagrał zespół Raz Dwa Trzy - przypomniał Wojciech Ossowski. 

Do tego warto wspomnieć festiwalowych zagranicznych gości, dla których w kilku przypadkach jarociński występ był zagranicznym debiutem. Wśród nich był m.in. zespół Galahad, niemiecki folkrockowy skład pod wodzą Paula Alexandra Josta, melanż inspiracji średniowiecznych, miejscowego folkloru i rocka. Wtedy miał na koncie jedną EP-kę, a dziś szczyci się siedmioma longami. Czy zainspirował kogoś z polskiej sceny? To będziemy śledzić w następnych odcinkach.Wojciech Ossowski Wojciech Ossowski

CZYTAJ TEŻ: Kwartet Jorgi z bliska

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 11.01.2023


Zobacz więcej na temat: folk Wojciech Ossowski