Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ukryte talenty Dominika Kuty

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 08:00
W zeszłym tygodniu wspominaliśmy Piotra Buldeskiego, działającego pod pseudonimem "Pastor" i jego zespół, Grupę Pastora, założony przez niego i przez inną ważną dla polskiej sceny postać. 
Audio
Czerwone Gitary z Dominikiem Kutą
Czerwone Gitary z Dominikiem KutąFoto: M. Karewicz/archiwum S. Krajewskiego

Dominik Kuta, urodzony 1952, jako piętnastolatek gra już w grupie Telam (która zdobyła trzecie miejsce na Gitariadzie w Warszawie), dającej początek formacji Motyw Blues, w któej grał na gitarze i flecie. Po wyróżnieniu zdobytym na przeglądzie w Stodole w 1969 roku grupa wdziera się do czołówki zespołów warszawskich.

Wiele sukcesów zwraca na młodego chłopaka powszechna uwagę, co staje się przyczynkiem do tego że w roku '70 zasila zespół gigantów - Czerwone Gitary. Dominik gra na kilku instrumentach: flecie, fujarce, gitarze, harmonijce ustnej, fortepianie i – co jest bardzo ważne – dobrze śpiewa. Z myślą o nim warstwa muzyczna jest bardziej wyszukana, ale "Na fujarce" słuchacze przyjmują mało entuzjastycznie. Po tej płycie Dominik Kuta z zespołu odchodzi. Jaki są jego dalsze losy? To będziemy sprawdzać w następnych odcinkach.


Wojciech Ossowski Wojciech Ossowski

CZYTAJ TEŻ: Kwartet Jorgi z bliska

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 11.01.2023


Zobacz więcej na temat: Wojciech Ossowski folk