Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ogień tradycji i lodowata precyzja klasyki. Motion Trio, czyli bogowie akordeonu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 23:00
Motion Trio to zespół, który udowodnił, że na akordeonie można grać wszystko. Został założony w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza, twórcę idei tria akordeonowego, które niczym kwartet smyczkowy staje się klasycznym składem wykonawczym.
Audio
Motion Trio
Motion TrioFoto: mat. pras.

Członkowie Motion Trio – Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn – to artyści ciągle poszukujący nowych możliwości brzmieniowych i wykonawczych akordeonu. Zespół jest laureatem Grand Prix i Pierwszej Nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 2000 roku. Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 44 krajach świata na sześciu kontynentach, m.in.: w nowojorskiej Carnegie Hall – wykonując wyłącznie muzykę polską (K. Pendereckiego, H. M. Góreckiego, W. Kilara), Barbican Center w Londynie, wiedeńskim Konzerthaus, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach.

ZOBACZ TEŻ:

Chopin na akordeonie

Najlepsi akordeoniści z Gdyni

- Krakowska formacja to trzy wielkie osobowości świetnie wykształconych w klasyce muzyków, wirtuozów i kompozytorów - mówił w audycji Wojciech Ossowski. 

Założony w 1996 roku zespół przeszedł artystyczną drogę od występów na ulicach Europy po największe koncertowe sale świata, m.in.: nowojorską Carnegie Hall, Barbican Center w Londynie czy wiedeński Konzerthaus. Udział w koncercie Motion Trio to emocje równe koncertom Paganiniego i Metalliki, tak silny i ekscytujący w brzmieniu jest ich dźwięk, co najważniejsze, przy zachowaniu czystości brzmienia akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki. Artyści polegają jedynie na swojej umiejętności gry na akordeonach, wyobraźni i talencie.

W zdumienie wprawia słuchaczy niepowtarzalne brzmienie, łączące w sobie minimal music, jazz, rock, folk czyli "motion music" definiowane przez Janusza Wojtarowicza jako "muzyka, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument".

Albumy wydane do tej pory przez Motion Trio zdobyły szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej, jak i klasycznej. Motion Trio wystąpiło w czterdziestu krajach świata na wszystkich kontynentach. Zespół gra na instrumentach Pigini Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie.


Wojciech Ossowski Wojciech Ossowski


***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 21.02.2024


Zobacz więcej na temat: Wojciech Ossowski folk