Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Początki Nowej Tradycji i Małgorzata Jędruch

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 13:00
Uwaga na marginesie - w naszych mediach społecznościowych wspominaliśmy ostatnio pierwsze lata RCKL-u. Minęło zaledwie 30 lat od powołania tej instytucji. Gwoli przypomnienia Wojtek Ossowski opowiadał już o Włodku Kleszczu, dziś chce przywołać postać Małgorzaty Jędruch
Audio
Małgorzata Jędruch w towarzystwie zespołu Jana Karpiela-Bułecki
Małgorzata Jędruch w towarzystwie zespołu Jana Karpiela-BułeckiFoto: archiwum MJ

- Pamiętam ją jako koleżanka ze studiów, z muzykologii. Gdy przyszło wybierać specjalizację, Małgorzata od razu wybrała ento. Dziś to nikogo nie dziwi, etnografia jest popularna, ale w latach 80. muzyka ludowa nie miała dobrych notowań, a każdy kto dobrowolnie by się chciał nią zająć, uznawany był za dziwaka... - opowiadał Wojciech Ossowski.

Na uniwerku organizowała występy takich zespołów jak Kwartet Jorgi, Raga Sangit, Varsovia Manta, Atman - zespołów w latach 80. topowych. Razem z prowadzącym pracowała nad takimi wydarzeniami, jak Festiwal FAMA, Wioska Folkowa w Jarocinie, Scena Folkowa na Woodstocku. 

W radiu pierwsze ważne zadanie to było obsługa festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w Zakopanem w 1995, potem - normalna redakcyjna praca, a w jej ramach - olśnienie! Zorganizowanie konkursu dla muzyków chcących grać folk... Tak powstała Nowa Tradycja!


ZOBACZ TEŻ:

Chopin na akordeonie

Najlepsi akordeoniści z Gdyni


Wojciech Ossowski Wojciech Ossowski


***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 27.03.2024


Zobacz więcej na temat: Wojciech Ossowski folk