Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Cafe Fogg i "Piosenka o mojej Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 11:00
Po trudnych czasach wojny wchodzimy w okres odbudowy, w którym ponury cień wojny nadal kłaść się będzie na losach naszych bohaterów. Ten etap zaczynamy wyprawą do Lublina z Mieczysławem Foggiem.
Audio
  • Wojciech Ossowski o Cafe Fogg i o "Piosence o mojej Warszawie" (PR, 12.01.2019)
Na terenie dzisiejszego Placu Defilad działała między innymi pierwsza w Warszawie powojenna kawiarnia, słynna Caf Fogg przy Marszałkowskiej 119. Oto, co z niej pozostało w 1945 roku
Na terenie dzisiejszego Placu Defilad działała między innymi pierwsza w Warszawie powojenna kawiarnia, słynna Café Fogg przy Marszałkowskiej 119. Oto, co z niej pozostało w 1945 rokuFoto: PAP

Fogg przeniósł się tam, szukając zarobku. Trafił do rozgłośni radiowej w Lublinie, gdzie poznał Alberta Harrisa. Ten zaśpiewał mu kiedyś skomponowany przez siebie utwór, "Piosenkę o mojej Warszawie". Fogg wspominał, że słuchając jej, bliski był łez. Zwrócił się do Harrisa o pozwolenie na wykonywanie jej w Warszawie, na co kompozytor chętnie przystał, dając ją Foggowi na wyłączność. 

Mieczysław Fogg wrócił do Warszawy i 4 marca 1945 przy ul. Marszałkowska 119 w miejscu niemieckiej knajpy otworzył podwoje Cafe Fogg. Odbywały się w niej występy znanych sprzed wojny aktorów i artystów kabaretowych, m.in. Zbigniewa Sawana, Feliksa Szczepańskiego, Lidii Wysockiej, samego Alberta Harrisa. Jej wyposażenie stanowiły sprzęty wygrzebane z warszawskich ruin. Kawiarnia działała ponad rok i była bardzo ważnym miejscem na kulturalnej mapie stolicy. 

"Piosenka o mojej Warszawie", która otworzyła działalności Cafe Fogg, towarzyszyła jej przez cały ten czas.

***

Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 9.40

at/gs


Zobacz więcej na temat: muzyka tradycyjna