Radiowe Centrum Kultury Ludowej

GĘSTY KOŻUCH KURZU

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:15
Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2016
Gęsty Kożuch Kurzu: Korona, Nitkiewicz, Stępień, Lorenc, Gancarczyk
Gęsty Kożuch Kurzu: Korona, Nitkiewicz, Stępień, Lorenc, GancarczykFoto: Katarzyna Dąbrowska

Zespół Gęsty Kożuch Kurzu (obecnie znany jako Kożuch) powstał w 2011 roku. Gra muzykę tradycyjną z okolic Łodzi, wokół której nie brakuje bogatych w tradycję muzyczną regionów (łęczycki, łowicki, opoczyński, rawski czy sieradzki).

Fascynację ludowym repertuarem i nauki płynące bezpośrednio od wiejskich mistrzów łączy z własną wrażliwością, spontanicznością i energią. Zespół gra muzykę tradycyjną z centralnej Polski, z okolic Łodzi, wokół której nie brakuje bogatych i różnorodnych muzycznie regionów (łęczycki, łowicki, opoczyński, rawski, sieradzki). Mistrzami muzyków są łęczycki skrzypek Tadeusz Kubiak ze swoją kapelą oraz łowicki harmonista Sławomir Czekalski grający w kapeli Dobrzeliniacy. Artyści sięgają także do archiwalnych nagrań muzyki tradycyjnej.

Muzycy angażują się w organizowanie cyklu zabaw tanecznych z muzyką na żywo – „Pograjka Łódzka”. Prowadzą szeroką działalność edukacyjną i warsztatową wśród osób zainteresowanych muzyką tradycyjną – od seniorów po dzieci.

Zespół ma na swoim koncie sporo sukcesów: w 2012 roku zdobył drugą nagrodę w konkursie Stara Tradycja. Kolejna nagroda, w tym samym roku, to Baszta w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Joanna Gancarczyk – basy, śpiew

Maria Stępień – skrzypce

Marcin Lorenc – skrzypce

Jakub Korona – baraban

Gościnnie: Kazimierz Nitkiewicz – trąbka

POSŁUCHAJ:

YouTube, RCKL

 

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja