Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kapela Fickowo Pokusa, "Ej, dudosku z dudami"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 13:22
Laureat wyróżnienia w konkursie na Fonogram Źródeł Roku 2010.
Okładka płyty Ej dudosku  z dudami
Okładka płyty "Ej dudosku z dudami"Foto: mat. pras.

Dudy i skrzypce to najstarszy typ kapeli żywieckiej, która z czasem została wyparta przez kontrabasy, klarnety i akordeony.

Płyta "Ej, dudosku z dudami" jest jak dotąd pierwszym tego typu wydawnictwem z muzyką Górali Żywieckich, opierającym się niemal wyłącznie na brzmieniu tych dwóch instrumentów. Wśród licznych albumów z muzyką "góralską", pokazuje jak naprawdę kiedyś grywano na weselach i zabawach.

Na płycie znalazły się archaiczne pieśni i melodie żywieckie grane na dudach i skrzypcach, a także instrumentach pasterskich: piszczałkach, fujarkach, okarynach.

Charakterystyczną cechą muzyki żywieckiej była heterofonia – obaj muzycy (a często i śpiewak) wykonywali tą samą melodię indywidualnie, tak jak pozwalały im umiejętności i wyobraźnia, przez co praktycznie nigdy nie została ona zagrana dwa razy w ten sam sposób. Dlatego warunkiem dobrego duetu jest zgranie się, wynikłe z długoletniego występowania zawsze w tym samym składzie osobowym.

Kapela Fickowo Pokusa istnieje od 2004 r. Jest laureatką wielu nagród m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. 

Lista utworów

1. Ej wesołe, wesołe
2. Ej, dudosku z dudami
3. Bon
4. Na, kiedy jo se jechoł
5. Ej, czterej bracia byli
6. Kiedy mi Pon Bóg doł
7. Zeby sie wolało
8. Hory moje hory
9. Na holi
10. A wy moje dziywcynta
11. Zagroj mi muzycko
12. Mój Janicku miej mie rod
13. Odpiscie, odkozcie
14. Moja kochanecko
15. Wesele
16. Po owsianej słomie deptoł
17. Po lesie, po lesie
18. Ej, kiedyk pasoł bydło

Wykonawcy
Marcin Pokusa - skrzypce, śpiew
Przemysław Ficek - dudy żywieckie, instrumenty pasterskie
Anna Pokusa-Łach - śpiew

***

Skład jury Fonogramu Źródeł Roku 2010:

- Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: p.o. Dyrektora Programu 2 PR
- Anna Szewczuk - dziennikarz Programu 2 PR
- Anna Szotkowska - dziennikarz Programu 2 PR
- Piotr Kędziorek - kierownik RCKL, Program 2 PR
- Kuba Borysiak - dziennikarz Programu 2 PR

Jury przyznało tytuł Fonogramu Źródeł 2010 roku płycie  „Franciszek Racis. Muzykant” wydanej przez Stowarzyszenie Krusznia;  

Jury pragnie podkreślić, że ten album najpełniej realizuje ideę, która przyświecała organizatorom konkursu na Fonogram Źródeł, polegającą  na zmotywowaniu  lokalnych społeczności do ukazywania swoich tradycji  i twórców, którzy są ich wyrazicielami.

Jury konkursu za kontynuację serii przyznało drugie miejsce albumowi  „Melodie ziemi kujawskiej” wydanemu przez  Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Stowarzyszenie Liber Pro Arte.

Oraz trzecie miejsce wydawnictwu  Muzyka Odnaleziona, które w ubiegłym roku wydało dwie płyty: „Mazurki do wynajęcia” i „Mistrzowie harmonii. Triumf i porażka”;

Jury postanowiło przyznać wyróżnienia: za monograficzną dokumentację beskidzkich kapel kapeli Fickowo Pokusa za płytę „Ej, dudosku z dudami” i Instytutowi Europa Karpat za płytę „Kapela Byrtków z Pewli Wlk. w Beskidzie Żywieckim. Jak po niebie chmury…. Monografie Instrumentów Karpackich vol. II/2010”. Jury podkreśla, że wyróżnione płyty mają olbrzymią wartość dokumentu etnomuzycznego, jednak nie posiadają tak ważnego dla prezentacji lokalnych tradycji rzetelnego opisu  i charakterystyki nagrań oraz informacji o wykonawcach i repertuarze, które są wymagane przez regulamin konkursu.

Wyróżnienie przyznano również Stowarzyszeniu Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach za płytę „Ohulki dla Hanulki. Pieśni wiosenne podlaskich i poleskich Białorusinów” dokumentującą reliktowy białorusko- i ukraińskojęzyczny repertuar mieszkańców Podlasia.


Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja