Radiowe Centrum Kultury Ludowej

CHORNO BRYVTSI

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2025 11:00
CHORNO BRYVTSI to najnowszy, autorski projekt Kateryny Taran (aktorki, wokalistki) grającej na bandurze – tradycyjnym, ukraińskim instrumencie strunowym oraz Jacka Jędrasika (producenta i klawiszowca), kompozytora muzyki teatralnej. Fundamentem naszej muzyki są ukraińskie pieśni ludowe, którym próbujemy nadać minimalistyczny, ale nowoczesny charakter. Ten odświeżony klimat budujemy na oryginalnych słowach i melodiach – takich, które nas poruszają do głębi i które zasługują na to, by dać im nowe życie.
Audio
CHORNO BRYVTSI
CHORNO BRYVTSI Foto: mat. pras.

 Naszymi utworami chcemy zaintrygować słuchaczy, przybliżając wrażliwość ludowych twórców. I umożliwić odbiorcom zanurzenie się w świecie, wypełnionym słowiańską tęsknotą i wrażliwością. W muzyce, którą gramy liczy się prostota dźwięków, harmonii i rytmów. Nasz repertuar to wynik zachwytu nad tym, co postrzegamy jako autentyczne, ulotne i szczere oraz tego, co porusza nasze serca i umysły. Nazwa zespołu oznacza w jęz. ukraińskim… aksamitki! I odwołuje się do jednego z obrazów wybitnej artystki – Marii Prymaczenko, o której życiu i twórczości tworzyliśmy razem spektakl. Aksamitki nie symbolizują jedynie tęsknoty i poczucia straty - ale również bliskość słońca. Ich intensywnie żółte i pomarańczowe kolory kojarzą się z promieniami, ciepłem i radością. Jeśli to te doznania, których właśnie pragniesz – postaramy Ci się je zapewnić…

Pragniemy zaprezentować Państwu kilka utworów, będących wynikiem naszej fascynacji tradycyjnymi pieśniami, które kiedyś można było usłyszeć na polsko-ukraińskim pograniczu. Większość z naszych utworów powstała bazie starych, oryginalnych tekstów i melodii ludowych. Ale wśród nich jest też taki, który swoje źródło ma nie w ludowej melodii lecz w sztuce plastycznej. Tytuł obrazu ludowego artysty też może stać się tekstem piosenki. Wystarczy wzbogacić go o adekwatną, prostą, ale poruszającą serca melodię… Nasz zespół to duet, który będziemy powiększać na koncertach, dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi muzykami z Polski i zagranicy). Wszyscy lubimy nowoczesne eksperymenty i poszukiwania brzmieniowe. Od początku naszej współpracy naszym celem jest wypracowanie oryginalnego, świeżego brzmienia, wykorzystującego nowoczesne technologie, komputer, samplery, efekty, etc. Za każdym razem staramy się jednak zachować ducha ludowych pieśni czy melodii, na bazie których tworzymy wehikuł przenoszący słuchacza na środkowoeuropejskie równiny wypełnione poczuciem straty, tęsknoty i… nadziei.


Kateryna Taran to wszechstronna wokalistka, instrumentalistka i aktorka teatralna, łącząca muzykę ludową z nowoczesnymi aranżacjami. Pochodzi z Ukrainy, gdzie zdobywała wykształcenie muzyczne w Sumach (gra na bandurze) oraz teatralne w Woroneżu, co pozwala jej swobodnie łączyć różne dziedziny sztuki i tworzyć unikalne projekty sceniczne. W swojej twórczości czerpie inspirację z tradycyjnych pieśni Europy Wschodniej, nadając im nowe brzmienie dzięki współczesnym aranżacjom. Jej koncerty to połączenie śpiewu w stylistyce tradycyjnej i klasycznej z akompaniamentem bandury, fortepianu, ukulele oraz instrumentów perkusyjnych. Od 2017 roku intensywnie działa na scenie muzycznej i teatralnej, współpracując z niezależnymi projektami artystycznymi w Polsce i Europie. Brała udział w prestiżowych festiwalach, takich jak Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Fokus Ukraine w Düsseldorfie czy Festiwal w Awinionie, gdzie zaprezentowała spektakl "Matki. Pieśń na czas wojny" w reżyserii Marty Górnickiej.

Projekt ten, oparty na muzycznych i teatralnych interpretacjach kobiecego doświadczenia wojny, spotkał się z międzynarodowym uznaniem i był prezentowany na licznych europejskich scenach. Jacek Jędrasik to kompozytor, producent i wykonawca, zafascynowany muzyką ludową i etniczną. Jest współzałożycielem Projektu Warszawiak, który w nowatorski sposób reinterpretował przedwojenne piosenki uliczne, zyskując szeroką popularność i przyczyniając się do odrodzenia zainteresowania miejską kulturą muzyczną. Projekt Warszawiak wyróżniał się nie tylko świeżym podejściem do tradycyjnych piosenek, ale także oryginalnymi teledyskami, które do dziś mają miliony odsłon. Obecnie Jędrasik koncentruje się na tworzeniu muzyki teatralnej, filmowej i eksperymentalnej. Komponuje dla teatrów w Polsce (T. Studio, T. Powszechny, T. Nowy) oraz na międzynarodowych scenach, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Berlinie i Kiszyniowie. Jego twórczość towarzyszyła spektaklom wystawianym w takich miejscach jak Baryshnikov Center (Nowy Jork), Sadler’s Wells czy Teatr Aufbau Kreuzberg (Berlin). Występował na międzynarodowych festiwalach sztuki, takich jak Ad Libitum, Freeform Festival, BigBook Festival, Cyprus International Theatre Festival i in. Jego muzyka często oscyluje wokół improwizacji i eksperymentalnego łączenia brzmień tradycyjnych z nowoczesną elektroniką. Tworzył muzykę do dramatów ukraińskich, białoruskich i rosyjskich, współpracując z wybitnymi reżyserami, takimi jak Iwan Wyrypajew i Sasza Denisowa. Jego kompozycje wzbogacały inscenizacje klasyki dramatycznej i współczesnych dzieł, takich jak "Wujaszek Wania", "Haga" czy "Osy".Ma na koncie także muzykę do słuchowisk radiowych i spektakli Teatru Telewizji, m.in. "Jeszcze wojna nie wybuchła" i "Badania Ściśle Tajne". W swojej pracy artystycznej konsekwentnie eksploruje dialog między tradycją a nowoczesnością."

Kateryna Taran - bandura, wokal
Nastia Kulinich - wokal
Jacek Jędrasik - sampler, syntezator, wokal
Irena Filuś - gitara basowa

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja