Tomasz Gorazdowski photo compass photo

Tomek na końcu świata.

Australia, Nowa Zelandia

i Wyspy Pacyfiku

Tomasz Gorazdowski Podróże 2019

Świecąca jaskinia Waitomo w Nowej Zelandii

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:00
100 km od Auckland znajduje się niewielka mieścina nazywająca się Waitomo. Jest tam jedna z najbardziej znanych jaskiń na świecie o tej samej nazwie.
Audio
  • Arachnocampa luminosa – niezwykły spektakl światła
Jaskinia Waitomo w Nowej Zelandii
Jaskinia Waitomo w Nowej ZelandiiFoto: Wikipedia/Donnie Ray Jones/CC BY 2.0

Nie dlatego, że największa, najgbłębsza, najdłuższa czy najładniejsza, ale znana z powodu, a w zasadzie ze 120 tys. maleńkich powodów, czyli arachnocampa luminosa – świecące robaczki występujące tylko tu i w jeszcze jednym stanie USA i Australii, ale nigdzie nie świecą tak zjawiskowo jak w jaskini Waitomo. Różnią się od tych znanych w Polsce. Ich 11 miesięczne życie może nie jest najbardziej ekscytujące, ale pomyślane. Ich delikatnie zwisające nitki, których dotknięcie sprawia, że zabijają komara w mig.

– Ta jaskinia przyciąga turystów z całego świata. Maorysi uważają, że jak arachnocampa luminosa znikną, to będzie znaczyło, że ktoś najważniejszy zgasi nam już światło na dobre. To jest cud natury, którego się nie da stworzyć albo kontrolować – powiedział przewodnik George.

Najpoważniejszym problemem arachnocampa luminosa jest człowiek i jego działanie, nawet zabieranie do jaskini telefonów i robienie zdjęć wpływa na nie. Zmiany klimatu też mają wpływ na cykl życiowy robaczków.

Przewodnik podkreślił, że jaskinia jest naturalna kapsułą czasu, która mówi wszystko, co działo się z ziemią na przestrzeni lat. Po wizycie w Waitomo każdy dla którego natura coś znaczy powie: wow.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Relacji z podróży można słuchać w Trójce – od poniedziałku do czwartku ok. godz. 8.50 w porannym "Zapraszam do Trójki"Proszę koniecznie zajrzeć i polubić stronę na Facebooku: Tomek na końcu świata. Australia, Nowa Zelandia i Wyspy Pacyfiku. Będzie sporo zdjęć, będą konkursy, będzie ciekawie.

Zapraszam!

Tomasz Gorazdowski

***

Tytuł audycji:  Zapraszamy do Trójki - ranek 
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Gorazdowski
Data emisji: 31.01.2019
Godzina emisji: 8.49


**********

Sponsorem relacji jest Budimex

Na relacje zaprasza PR Expert, eksperci public relations

Sponsorem relacji jest Grupa Impel, dostawca kompleksowych rozwiązań outsourcingowych dla firmTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak