Historia

"Dziś już bym takiej książki nie napisał". Głosuj na serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:56
W bogatym archiwum wywiadów udzielanych przez Stanisława Lema Polskiemu Radiu nie znajdziemy wiele wypowiedzi autora o jego dziełach. Lem bowiem nie lubił mówić o własnych książkach. A jednak udało się nam znaleźć kilka frapujących myśli pisarza o jego najsłynniejszych powieściach i opowiadaniach.
Fragment serwisu specjalnego Galaktyka Lema
Fragment serwisu specjalnego "Galaktyka Lema"Foto: Polskie Radio

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze projekty wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła witrynę galaktykalema.pl oraz multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

W radiowych rozmowach ze Stanisławem Lemem jak mantra powraca zdanie o "obcości" napisanych wcześniej dzieł. O debiutanckich "Astronautach" autor powiedział: "napisałem to tak dawno, że ja bym tego typu książki nie potrafi dziś w ogóle już napisać - z jakąś błogą, taką dziewiczą wręcz, naiwnością".

Dokładnie to samo mówił o swym arcydziele "Solaris", które przecież ma nieporównanie poważniejszy ładunek intelektualny: "ja bym już takiej książki nie potrafił dzisiaj napisać. Zarówno powieść, jak i skład umysłowy człowieka, który ją napisał, są dziś dla mnie już dosyć obce i dalekie. To minęło już dawno". A o humorystycznych "Bajkach robotów": "napisałem tę książkę, która jest już przeszłością. Napisałem, zapomniałem i teraz trzeba myśleć o nowej".

W serwisie "Galaktyka Lema" możemy posłuchać głosu mistrza polskiej fantastyki naukowej, który mówił m.in. o "Niezwyciężonym", "Obłoku Magellana", "Edenie" i "Bajkach robotów", tłumaczył, dlaczego uważa się za Robinsona Crusoe, wspominał srogie recenzje, a także dawał do zrozumienia, że jedną ze swych postaci wzorował dość wiernie na jednym ze swych przyjaciół.

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.