X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wybory na Ukrainie. Ukraińscy i białoruscy eksperci komentują wyniki

22.07.2019 14:20
Partia ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu wygrała wczorajsze wybory parlamentarne. Według częściowych danych z komisji wyborczych zdobyła ona ponad 40 % głosów w listach partyjnych i zdecydowaną większość miejsc w głosowaniu w okręgach jednomandatowych. To najprawdopodobniej da jej możliwość samodzielnego utworzenia rządu.
Audio
  • Białoruski ekspert o wyborach na Ukrainie. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
  • Ukraina: eksperci o rezultatach wyborów. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Jedna z komisji liczących głosy ukraińskiego plebiscytu
Jedna z komisji liczących głosy ukraińskiego plebiscytuPAP/EPA/MYKOLA TYS

Tak zdecydowana wygrana Sługi Narodu, zdaniem niektórych ukraińskich politologów, daje spore szanse na pozytywne zmiany na Ukrainie. Zdaniem innych - niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa.

Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem politolog Ihar Tyszkiewicz - partia Sługa Narodu to nowe ugrupowanie z dużą liczbą nowych deputowanych niezależnych od oligarchów. Jak dodaje, to w ukraińskim parlamencie sytuacja dająca nadzieję na zmiany. Politolog podkreśla, że takiej szansy nie było ani po wyborach w 2014 roku, ani wcześniej. Ekspert zaznacza, że nie wie, czy ta szansa będzie wykorzystana, ale na starcie stwarza ona możliwość normalnego podejmowania decyzji w parlamencie - podejmowania decyzji korzystnych dla kraju, a nie dla pewnych grup wpływu.

Z kolei politolog Jewhwen Mahda w rozmowie z Polskim Radiem wskazuje, że zwycięska partia to ugrupowanie stworzone naprędce na potrzeby przyspieszonych wyborów. Jej skład, zdaniem eksperta, pozostawia wiele do życzenia. Jak przewiduje - kiedy będzie trzeba głosować mało znaczące decyzje wtedy deputowani Sługi Narodu będą jednogłośni, ale kedy pojawią się kontrowersyjne pytania, wymagające określenia ideologicznego, wówczas wystąpią trudności.

Białoruś z uwagą obserwowała wybory

Wybory parlamentarne na Ukrainie z wielką uwagą obserwowano na sąsiedniej Białorusi. Komentatorzy w Mińsku na podstawie wstępnych wyników głosowania zwracają uwagę, że założona przez prezydenta Wołodymyra Zelenskiego partia Sługa Narodu zdobyła parlamentarną większość i będzie mogła samodzielnie powołać rząd.

Walery Kalinowski, dziennikarz rozgłośni Radio Swaboda i specjalista od spraw ukraińskich powiedział Polskiemu Radiu, że wybory parlamentarne odzwierciedlają nastroje Ukraińców z których nie może być zadowolona Moskwa. "Wybory na Ukrainie są o tyle pozytywne, że większość Ukraińców nie oddała swych głosów na partie prorosyjskie. Tym samym Moskwa nie może liczyć na rewanż na Ukrainie" - powiedział Kalinowski. Komentator zwraca uwagę, że prezydent Wołodymyr Zelenski, którego partia wygrała wybory staje obecnie przed wielką odpowiedzialnością ale i szansą. "Prezydent Wołodymyr Zelenski może rozpocząć realne, radykalne reformy i prawdziwą walkę z korupcją. Na razie nie jest jasne jak on to zwycięstwo wyborcze wykorzysta i kto będzie realizować jego politykę w rządzie"-podkreśla Kalinowski. Ekspert zwraca uwagę, że nadal problemem Ukrainy pozostaje konflikt w Donbasie i potrzeba powstrzymania rosyjskiej agresji.

Partia Sługa Narodu i prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiadają zdecydowaną walkę z korupcją. Obiecują też m.in. działania na rzecz zakończenia działań zbrojnych w Donbasie.


IAR/dad