X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

BBC: skąd bierze się złość Władimira Putina na Polskę?

27.12.2019 10:42
W ostatnim czasie prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniach z przedstawicielami rosyjskich władz co najmniej pięć razy wspomniał o roli Polski w przededniu i w czasie II wojny światowej - donosi BBC.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinPixabay

Jak podaje BBC, część spotkań spotkań, na których Putin mówił o II RP, nie miały związku z polityką historyczną, ani nawet polityką zagraniczną. Między innymi na spotkaniu szefów resortu obrony, 24 grudnia, Putin nazwał ambasadora II RP w III Rzeszy, Józefa Lipskiego "śmieciem i antysemicką świnią".

Z kolei dwie godziny później, na spotkaniu z parlamentarzystami, Putin znowu poruszył temat roli Polski w przededniu i w czasie II wojny światowej. Przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin podziękował za te słowa Putinowi i zażądał od Polski przeprosin.

Następnego dnia Putin spotkał się z rosyjskimi oligarchami - i według rosyjskiego wydania "Forbesa" "zaskoczył wszystkich tym, jak głęboko sięgał do materiałów historycznych dotyczących wybuchu II wojny światowej i roli Polski w tym czasie".

Putin będzie publikował na temat Polski

Prezydent Rosji zamierza też napisać artykuł na temat roli Polski w przededniu i w czasie II wojny światowej.

Jak zauważa BBC, krytyka Władimira Putina pod adresem Polski pojawiła się po przyjęciu rezolucji przez Parlament Europejski, która obarcza odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej zarówno ZSRR, jak i III Rzeszę.

Dla Putina - jak podaje BBC - zrównywanie ZSRR i nazistowskich Niemiec jest "szczytem cynizmu" i dlatego prezydent Rosjji stara się przerzucić odpowiedzialność za wybuch wojny na kogoś innego - w tym przypadku na Polskę - tłumaczy BBC.

BBC podkreśla, że choć ZSRR już nie istnieje, to jednak zwycięstwo Związku Radzieckiego w tzw. Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej jest jedną z podstaw państwowej ideologii w Rosji i - po ponad 70 latach - wciąż obchodzone jest z pompą przez Rosjan. Ponadto - jak czytamy w BBC - Władimir Putin może tłumaczyć swoją ekspansjonistyczną politykę chęcią odzyskania kontroli nad terytoriami należącymi niegdyś do ZSRR, którego Rosja jest spadkobiercą.

"Dlatego Kreml postrzega jakąkolwiek krytykę tego, co jest uważane za Wielkie Zwycięstwo Rosji, jako atak na samą Rosję" - pisze autor artykułu na bbc.com .


BBC/rp.pl/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Władimir Putin