Polskie Radio
Section05
Władimir Putin

Ukraińcy skutecznie odpierają rosyjskie ataki. Szef wywiadu: Putin był zaskoczony porażką jego wojsk

- Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedział w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja wojna 2022 Władimir Putin

Macron odniósł się do ew. negocjacji dot. końca wojny. Mówił o "gwarancjach bezpieczeństwa" dla Rosji

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że "Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą". - Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Francja Rosja Emmanuel Macron Unia Europejska Ukraina wojna 2022 NATO ŚWIAT Europa USA Stany Zjednoczone Joe Biden Władimir Putin

Stanisław Żaryn w "Il Messaggero": nie ma realnej perspektywy zmiany na Kremlu, wojna może trwać latami

Obecnie nie ma żadnej realnej perspektywy zmiany na Kremlu, który zjednoczony jest wokół imperialnych aspiracji - uważa zastępca polskiego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Messaggero" w niedzielę wyraził opinię, że wojna na Ukrainie może trwać latami.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Rozłam w "rosyjskim NATO". Premier Armenii publicznie sprzeciwił się Putinowi. Tak zareagowali przywódcy

Premier Armenii Nikol Paszynian odmówił podpisania wspólnej deklaracji. Wszystko odbyło się podczas szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). Na nagraniu ze spotkania opublikowanym na Twitterze widać, że nie spodobało się to zarówno Władimirowi Putinowi, jak i Aleksandrowi Łukaszence. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Armenia Rosja Władimir Putin

Angela Merkel w "Spieglu": wszyscy chcą przeprosin, zwłaszcza za politykę wobec Rosji

Jak stwierdziła była kanclerz Angela Merkel w rozmowie z dziennikiem "Spiegel", pod koniec swojej kadencji nie widziała już możliwości wpływania na prezydenta Rosji Władimira Putina. Podczas swojej pożegnalnej wizyty w Moskwie w sierpniu 2021 roku odniosła wrażenie, że "dla Putina liczy się tylko władza" i "polityka siły".
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie

"Nie częściowa, ale powszechna mobilizacja". Do rosyjskiej armii wcielani są skazańcy, bezdomni i osoby niezdolne do służby

W Rosji trwa nie częściowa, ale powszechna mobilizacja - alarmują niezależni prawnicy i obrońcy praw człowieka. Dokumenty opublikowane przez portal Mediazona wskazują, że żołnierze kontraktowi po wygaśnięciu umowy nie mogą odejść ze służby, a poborowi wbrew prawu zostaną wysłani na front.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2022 Europa Władimir Putin polityka społeczeństwo

Hipnoza, walka psychologiczna i rady astrologów. Rosja szykuje się na możliwość puczu lub zamachu na Putina

26 października w centrum Moskwy pojawili się uzbrojeni mężczyźni ze sprzętem wojskowym, co okazało się specjalnymi ćwiczeniami Federalnej Służby Ochrony Federacji Rosyjskiej. O możliwych działaniach rosyjskich służb specjalnych informuje portal "The Insider", niezależne medium publikujące wiadomości i wyniki dziennikarskich śledztw po rosyjsku i angielsku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2022 Europa Władimir Putin służby specjalne FSB