Polskie Radio
Section05
Władimir Putin

Budowa NS2. Wiech: analitycy twierdzą, że Stany Zjednoczone odpuściły temat gazociągu

- Analitycy twierdzą, że nowa administracja odpuściła temat gazociągu, licząc, że dzięki temu będą mogli liczyć na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami - powiedział o raporcie belgijskiej wywiadowni gospodarczej Jakub Wiech, redaktor Defence 24.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gazociąg północny pieniądze sankcje USA Niemcy dyplomacja Rosja Władimir Putin firmy energetyka ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Eksperci po spotkaniu Putin-Łukaszenka: czy dojdzie do pogłębionej integracji Rosji z Białorusią?

Na spotkaniu w Soczi z Władimirem Putinem Alaksandr Łukaszenka przypomniał o pogłębionej integracji Rosji z Białorusią, co źle wróży białoruskiej suwerenności – mówi ekspert Alaksandr Kłaskouski. Według politologa Walera Karbalewicza Łukaszenka wystąpił jako zwycięzca, który zdławił protesty w swoim kraju.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin

Sankcje UE wobec Rosji. Ekspert: Rosjanie nazywają je "sankcyjkami"

- Powinniśmy widzieć, jaką optykę mają Rosjanie względem sankcji. Mówią, że z takimi "sankcyjkami" doskonale sobie poradzą i nie jest to wielki problem dla Rosji - oceniła w Polskim Radiu 24 kolejne ograniczenia personalne nałożone na cztery osoby z otoczenia Władimira Putina dr Agnieszka Bryc. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także dr hab. Kamil Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Aleksiej Nawalny opozycja więźniowie polityczni sankcje Unii Europejskiej dyplomacja pieniądze ŚWIAT Europa Władimir Putin Polskie Radio 24

Spotkanie przywódców Rosji i Białorusi. Ekspert: Łukaszenka znowu poczuł się silniejszy

Na rozmowach w Soczi na południu Rosji Aleksandr Łukaszenko podziękował Władimirowi Putinowi za pomoc gospodarczą Moskwy dla Mińska. Białoruski dyktator oświadczył, że do podpisania gotowe są już niemal wszystkie z 33 map drogowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin integracji. Czy złe relacje Rosji i Białorusi z Zachodem spowodują większą integrację obu państw?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa

Spotkanie Łukaszenki i Putina. Tesławski: Rosji zależy na utrzymaniu integracji z Białorusią

- Wszystko wskazuje na to, że prezydent Rosji szukał potwierdzenia utrzymania kursu na integrację, który został między Rosją i Białorusią wyznaczony dawno temu - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, z portalu nawschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny opozycja Władimir Putin Unia Europejska Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka

"Niemcy coraz częściej usiłują przystąpić do klubu ofiar II wojny światowej". Cezary Gmyz o reperacjach wojennych

- Niemcy patrzą na kwestie reparacji z niechęcią. W warstwie werbalnej biorą odpowiedzialność za to, co się działo w latach 1933-1945, ale poza biciem się w piersi nie idą żadne konkretne gesty - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Unia Europejska Nord Stream 2 Niemcy Michał Rachoń Władimir Putin Heiko Maas

Sprawa Aleksieja Nawalnego. Ekspert: władze rosyjskie zrobią wszystko, by zneutralizować opozycję

- Sprawa Aleksieja Nawalnego wpisuje się w taką serię działań, które podejmują rosyjskie władze. Działania te mają na celu neutralizację Nawalnego i ruchu protestów w Rosji, który on reprezentuje - powiedział na antenie Polskiego Raadia 24 dr Szymon Kardaś, politolog z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Szymon Kardaś Ośrodek Studiów Wschodnich Magdalena Złotnicka Rosja Aleksiej Nawalny opozycja Władimir Putin Unia Europejska Europa

Sytuacja polityczna w Rosji. Prof. Nowak: Putin może obawiać się, że Nawalnego popiera ktoś z KGB

- Moim zdaniem problem Putina może polegać na tym, że Nawalnego popiera ktoś z otoczenia KGB. W swoim filmie pokazał on Putina na podstawie drobiazgowych danych, które trudno otrzymać nawet najlepiej zorganizowanemu zasobowi CIA - powiedział o sytuacji w Rosji prof. Andrzej Nowak, historyk i sowietolog.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja Aleksiej Nawalny Moskwa Kreml KGB służby specjalne ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Zatrzymania dziennikarzy na Białorusi. Ekspert: dzięki sytuacji w Rosji, Łukaszenka może skupić się na represjach

- Sprawa Nawalnego bardzo osłabiła Putina i zewnętrznie i wewnętrznie. Dzięki temu Łukaszenka ma większy oddech i może skupić się na tym, co konsekwentnie realizuje, czyli na mocnym rozprawieniu się z dziennikarzami - powiedział o sytuacji na Białorusi Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Aleksiej Nawalny represje dziennikarze więźniowie polityczni areszt ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Guzy: Rosja liczy się wyłącznie z silnymi, a UE nie wiadomo, czy jest silna, czy jest słaba

- 90% myśli strategów Kremla zajmuje sytuacja wewnętrzna i pewne ruchy są podporządkowane tej sytuacji wewnętrznej, łącznie z pewnymi agresywnymi krokami na arenie zewnętrznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem audycji był również dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Europa Unia Europejska Władimir Putin Niemcy

"Proces ewolucyjny". Ireneusz Zyska o transformacji energetycznej

- Kluczem do myślenia o transformacji energetycznej i gospodarczej powinna być konkurencyjność polskiej gospodarki. Nie możemy z powodów ideologicznych zamykać bloków węglowych, wygaszać instalacji - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 POLSKA Aleksiej Nawalny Rosja Unia Europejska Nord Stream 2 Niemcy Władimir Putin Ryszard Gromadzki

"Miłość silniejsza od strachu". W Rosji akcja wsparcia dla Nawalnego i więźniów politycznych

W Rosji rozpoczęła się akcja "Miłość silniejsza od strachu", zainicjowana przez działaczy opozycji. Na rosyjskim Dalekim Wschodzie, głównie młodzi ludzie wychodzą przed domy z latarkami i ustawiają się tak, żeby stworzyć kontur serca. Akcja jest dedykowana Aleksiejowi Nawalnemu i innym więźniom politycznym.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Władimir Putin ŚWIAT protest