Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

Wybory w Gruzji. Orban i Moskwa gratulują, gruzińska prezydent nie uznaje wyników

Premier Węgier Viktor Orban wybiera się z wizytą do Tbilisi, by osobiście pogratulować partii Gruzińskie Marzenie, która według Centralnej Komisji Wyborczej zwyciężyła w ostatnich wyborach parlamentarnych. Wizyta, zaplanowana na dwa dni, odbędzie się mimo braku oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej i licznych kontrowersji wokół przebiegu głosowania. Opozycja gruzińska oraz międzynarodowi obserwatorzy z OBWE, Rady Europy i NATO krytycznie ocenili proces wyborczy, uznając go za nieprzejrzysty i obarczony nieprawidłowościami. Wizyta Orbana może pogłębić napięcia między proeuropejską opozycją a obozem rządzącym, z którym węgierski premier utrzymuje bliskie relacje.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Viktor Orban wojna na Ukrainie Rosja Gruzja Węgry

Polskie Radio 24 "Proces lepienia rzeczywistości". Tak dezinformuje Kreml

Rosyjska dezinformacja ma różne oblicza. Często sama sobie zaprzecza. W 2021 roku Putin napisał esej o jedności historycznej narodów ukraińskiego i rosyjskiego, a później napadł na Ukrainę. - Na Kremlu zachodzi proces lepienia rzeczywistości - raz tak, a raz inaczej. Zależy, do jakiego celu ma to akurat służyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  fake news dezinformacja Rosja Kreml propaganda ŚWIAT

Zełenski do Trumpa: NATO lub broń nuklearna

 - Które państwa zrezygnowały z broni nuklearnej? Tylko Ukraina. Które państwa dzisiaj walczą? Tylko Ukraina - powiedział w czwartek Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent przyznał też, że rozmawiał z Donaldem Trumpem, któremu przedstawił jedyne - jego zdaniem - rozwiązanie, które mogą uchronić Ukrainę przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 wojna 2022 wojna 2023 Wołodymyr Zełenski Rosja Donald Trump NATO broń nuklearna broń USA Unia Europejska Belgia Bruksela

Reżimy Kima i Putina zacieśniają współpracę. Kreml: sprawa jest jasna

Kreml zapewnił, że traktat podpisany w czerwcu między Rosją a Koreą Północą obowiązuje w obliczu wzrostu napięcia między Pjongjangiem a Seulem. Władimir Putin rozpoczął ponadto procedurę ratyfikacji porozumienia o strategicznym partnerstwie między dwoma reżimami. Z kolei, według ukraińskiego wywiadu, północnokoreańscy żołnierze pojawili się w Donbasie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Korea Północna serwis wschodni polityka Kim Dzong Un wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2024 Kreml