Polskie Radio
Section05
Władimir Putin

"Jesteśmy na etapie zbliżenia amerykańsko-rosyjskiego". Były ambasador RP w Rosji o szczycie Biden-Putin

 - Wszystko na to wskazuje, że Moskwa stara się wykorzystać sprzyjającą im interesom koniunkturę, dlatego, aby osiągnąć jak najwięcej korzyści - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Włodzimierz Marciniak, były ambasador Polski w Rosji. - Na razie jesteśmy na etapie zbliżenia amerykańsko-rosyjskiego - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Białoruś Władimir Putin Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Joe Biden

Szczyt Biden-Putin. Rzymkowski: próba zdobycia Rosjan jako sojuszników jest naiwnością

- Joe Biden nie wyciągnął żadnych wniosków z czasów, gdy był wiceprezydentem za kadencji Barracka Obamy. Próby resetu, ocieplania relacji, kończą się wyłącznie tym, że niedźwiedź szarpie swoich sąsiadów - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, komentując politykę USA wobec Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Rzymkowski Tadeusz Płużański Rosja USA Joe Biden Władimir Putin

"Putin lekceważy, jeżeli nie lekko gardzi Bidenem". Publicyści o spotkaniu prezydentów Rosji i USA

- Sytuacja dla nas jest o tyle trudna, że widzę zależność między Putinem a Bidenem. Putin lekceważy, jeżeli nie lekko gardzi Bidenem - powiedział w "Debacie publicystów" na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Jastrzębowski z portalu salon24.pl. Gośćmi audycji byli również Andrzej Rafał Potocki z Tygodnika Sieci i wpolityce.pl oraz Adrian Stankowski, Gazeta Polska Codziennie, niezależna.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Władimir Putin Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Joe Biden

NASZ WYWIAD "Szczyt Putin-Biden to błąd". Lucas: Zachód dał reżimom poczucie bezkarności, Polska ostrzegała przed Rosją od lat

- Pomoc dla prześladowanych przez reżimy to nasz moralny obowiązek – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Edward Lucas, dziennikarz, analityk, komentator think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis). Zauważa, że represje i prowokacje Rosji i Białorusi za granicą to efekt poczucia bezkarności, rezultat braku woli politycznej i działań Zachodu względem tzw. państw zbójeckich. Podkreślał, że państwa regionu Europy Środkowej, w tym Polska, od dawna ostrzegały przed kierunkiem rozwoju Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 USA polityka polityka zagraniczna USA NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Stany Zjednoczone Białoruś Joe Biden Władimir Putin

Baranowski: najpilniej trzeba się przyglądać spotkaniu Bidena z Putinem

- Jeśli chodzi o obawy, to tutaj zdecydowanie przychodzi do głowy szczyt Joe Bidena z Władimirem Putinem, który jest najbardziej "innym" spotkaniem, niż wszystkie pozostałe. Trzeba pilnować tego, jak dokładnie wygląda język, jak wygląda konferencja prasowa, co zostało podpisane - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Michał Baranowski, dyrektor The German Marshall Fund of the United States, komentując wizytę Joe Bidena w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Michał Baranowski ŚWIAT Europa Joe Biden Ameryka USA Stany Zjednoczone Władimir Putin Rosja

Parlament Europejski skrytykował Rosję. Zaapelowano o uwolnienie Andrieja Piwowarowa

Parlament Europejski skrytykował Rosję za represje wobec organizacji pozarządowych z unijnych krajów i USA oraz aresztowanie opozycjonisty Andrieja Piwowarowa. Były dyrektor ruchu "Otwarta Rosja" został wyprowadzony z pokładu samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT tuż przed odlotem z Petersburga. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Unia Europejska Parlament Europejski opozycja ŚWIAT Europa

"To jednak Ameryka jest potęgą". Dr Krzysztof Rak o spotkaniu Biden-Putin

- Jak ktoś ma siłę, to może uderzyć pięścią w stół, figury z szachownicy spadną i gra się skończy. Jedynym supermocarstwem nadal pozostają USA. To z Ameryką wszyscy muszą się liczyć - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Rak. W środę 16 czerwca w Genewie prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Rosja Władimir Putin ŚWIAT

"Waszyngton mocno odpowie na zagrożenie ze strony Rosji". Joe Biden zapewnia

Joe Biden rozpoczął wizytę w Europie, podczas której spotka się z prezydentem Władimirem Putinem, weźmie udział w szczycie NATO w Belgii, a wcześniej - w szczycie krajów G7 w Anglii. Tuż po wylądowaniu mówił, że jego administracja chce się mocno angażować w sprawy międzynarodowe, a rola Sojuszu ma tu być kluczowa.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden USA Stany Zjednoczone Rosja Europa Władimir Putin ŚWIAT

Baranowski: spotkaniem Bidena z Putinem można się emocjonować, ale ważny jest szczyt G7

Prezydent Joe Biden rozpoczyna tygodniową wizytę w Europie, podczas której spotka się m.in. z Władimirem Putinem. - Amerykanie chcą, aby Rosja była dla nich mniejszym problemem, a ich relacja była stabilna i w pewien sposób przewidywalna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund.
Zobacz więcej na temat:  Genowefa Grabowska Paweł Lekki Joe Biden Europa Michał Baranowski Władimir Putin Więcej świata

"Moskwa wróciła do stalinowskiej narracji kłamstw". Rosyjska Duma wybiela rolę ZSRR w II wojnie światowej

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła przepisy zakazujące porównywania ról, jakie w II wojnie światowej odegrały: Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Według rosyjskich historyków niezależnych - dokument wpisuje się w politykę Kremla, której celem jest tuszowanie stalinowskich zbrodni. Ustawę musi jeszcze przyjąć senat i podpisać prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja II wojna światowa Władimir Putin Związek Radziecki stalinizm 17 września 1939 Europa