Redakcja Polska

Rząd Austrii chce odkupić tereny po byłym obozie śmierci

03.01.2020 21:56
Do umowy koalicyjnej austriackiego rządu wprowadzono zapis dotyczący wykupu działek i dalszej rozbudowy miejsca pamięci w Gusen
Audio
  • Zdaniem szefa resortu kultury wpływ na decyzję austriackiego rządu miała między innymi deklaracja Mateusza Morawieckiego, który miesiąc temu mówił o możliwości zakupu działek w Gusen przez polski rząd [posłuchaj]
Pozostałości zabudowań obozu koncentracyjnego Mauthausen
Pozostałości zabudowań obozu koncentracyjnego MauthausenFINDELMUNDO / Shutterstock

"Ta decyzja wieńczy kilkuletnie starania polskiego rządu i byłych więźniów KL Gusen o godne upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego" - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał, że KL Gusen nazywany "drugim Katyniem" był miejscem kaźni polskiej inteligencji. "Od czterech lat polski rząd starał się, by to miejsce zostało właściwie upamiętnione i jest to dowód na skuteczność naszych działań" - dodał. 

Pozostałości po KL Gusen zostały w znacznej części zniszczone, a tereny poobozowe podzielone i sprzedane prywatnym właścicielom. Powstały tam zabudowy mieszkalne oraz zakłady przemysłowe. Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że to miejsce powinno być świadectwem okrutnej historii. Powiedział, że w na terenach byłych obozów koncentracyjnych zawsze powstają muzea, które opowiadają o tych tragicznych i przerażających czasach. "Tak też powinno wyglądać miejsce pamięci w Gusen, a jest tam nawet za mało miejsca na organizacje uroczystości i to jest jeszcze jeden dowód na konieczność zmian" - wyjaśniał. Zdaniem szefa resortu kultury wpływ na decyzję austriackiego rządu miała między innymi deklaracja Mateusza Morawieckiego, który miesiąc temu mówił o możliwości zakupu działek w Gusen przez polski rząd. Powiedział, że ta wypowiedź polskiego premiera odbiła się mocnym echem w prasie austriackiej i niemieckiej. 

KL Gusen był jednym z najważniejszych ogniw systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen, gdzie osadzono 34 tysięcy polskich więźniów - głównie przedstawicieli inteligencji, z których życie straciło 27 tysięcy. Zespół byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen położony jest w pobliżu Linzu w Austrii. Obóz funkcjonował do 5 maja 1945 roku i wchodził - wraz z powstałymi później Gusen II i Gusen III - w skład sieci blisko 50 podobozów KL Mauthausen, które Niemcy zbudowali na terenie zaanektowanej Austrii. Wśród więźniów obozu w latach 1940-1945 największą grupę stanowili Polacy.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: premier Austria