Polskie Radio
Section05
Austria

"Obroty sfer niebieskich" - muzyczne uniesienia na festiwalu EUNIC Musikfest w Wiedniu

Jak co roku w Wiedniu odbył się festiwal EUNIC Musikfest, który współorganizują instytuty kultury krajów członkowskich Unii Europejskiej. Tegoroczne przewodnictwo programowe objął Instytut Polski w Wiedniu, który zadedykował festiwal polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Artyści z 12 krajów przygotowali projekty, ukazujące dorobek kulturalny ich krajów, zachowując przy tym jeden punkt wspólny: wszechświat. 
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Komunikaty "Heil Hitler" i "Sieg Heil" w austriackim pociągu. Sprawcy "przejęcia" głośników zatrzymani

Szokujące komunikaty rozlegały się w niedzielę w pociągu ekspresowym Railjet austriackich kolei państwowych OeBB. Zamiast zwyczajowych zapowiedzi można było usłyszeć przemówienie Hitlera z okrzykami "Heil Hitler" i "Sieg Heil". Dodatkowo przez kilka minut pojawiały się niewłaściwe i błędne informacje kolejowe. Nie był to pierwszy taki incydent - informuje w poniedziałek agencja APA.
Zobacz więcej na temat:  Austria Europa kolej ŚWIAT Adolf Hitler

"Będziemy rozliczać się z naszą przeszłością bez tabu". Austria upamiętni ofiary obozu koncentracyjnego Gusen

Prezydent Austrii zapowiada godne upamiętnienie ofiar byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gusen. Chodzi o 35 tys. osób zamordowanych przez nazistów, w tym o ok. 27 tys. Polaków. Sprawa była tematem rozmów prezydentów Polski i Austrii w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Austria niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne dyplomacja II wojna światowa zbrodnie wojenne ŚWIAT Europa