Polskie Radio
Section05
Austria

Kim de l'Horizon i "Drzewo krwi" - najpopularniejsza książka niemieckojęzyczna ostatnich lat

Kim de l'Horizon, niebinarna osoba autorska ze Szwajcarii, która za powieść "Drzewo krwi" otrzymała Deutscher Buchpreis 2022 oraz Schweizer Buchpreis 2022. Książka sprzedała się już w kilkuset tysiącach egzemplarzy i została przełożona na wiele języków. Także na polski, a dokonała tego wspaniała Elżbieta Kalinowska. Książka jest opowieścią m.in. o awansie społecznym, ucieczce z konserwatywnej rodziny i poszukiwaniu języka, który pozwoli wyrazić emocje. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura książki Niemcy Austria Szwajcaria Michał Nogaś Trójka Kim de l'Horizon

Raj dla rosyjskich agentów. "Ciężko będzie im zerwać łatkę"

Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg zapowiedział, że jego kraj chce zerwać z wizerunkiem "raju dla rosyjskich agentów". - Będzie trudno pozbyć się tej łatki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Austria szpiegostwo szpieg Rosja Piotr Madajczyk Jakub Szymczak Marcin Przychodniak

"Barbórka i tradycje górnicze" na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO?

Do górniczego święta jeszcze osiem miesięcy, ale pod koniec marca Polska, Austria i Luksemburg złożyły wspólny wniosek o wpis "Barbórki i tradycji górniczych" na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Prace nad przygotowaniem wniosku trwały kilka lat, decyzja o wpisie na listę UNESCO też nie zapadnie szybko, bo dopiero w grudniu 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Barbórka UNESCO Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Austria Luksemburg Tomasz Żąda Trójka