X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Złagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem od poniedziałku

16.04.2020 21:20
Od 20 kwietnia zostaną otwarte lasy i parki, a także złagodzone zostaną zasady w handlu
Audio
  • Łagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem na świecie [POSŁUCHAJ]
  • Łagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem w Polsce [POSŁUCHAJ]
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawieckifacebook.com/@kancelaria.premiera

Rząd od poniedziałku złagodzi niektóre ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Zapowiedzieli to na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że od 20 kwietnia zostaną otwarte lasy i parki, a także złagodzone zostaną zasady w handlu. W sklepach do 100 metrów kwadratowych będą mogły przypadać 4 osoby na jedną kasę, a w większych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Premier podkreślił, że pracownicy sklepów będą częściej badani. Zasada "jedna osoba na 15 metrów kwadratowych" będzie obowiązywać także w kościołach. Z domu bez osoby dorosłej będą mogły wychodzić dzieci od 13 roku życia, a nie od 18 lat, jak obecnie. Zamknięte pozostaną place zabaw.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w optymistycznym wariancie możliwe jest stopniowe łagodzenie kolejnych obostrzeń - na przykład co tydzień lub co dwa tygodnie. Będzie to jednak zależało od sytuacji epidemiologicznej. Poinformował, że kolejne decyzje będą dotyczyły łagodzenia przepisów dotyczących działalności rzemieślników i handlu. Dodał, że na końcu zostaną otwarte te rodzaje działalności, które wiążą się z bliskim przebywaniem ludzi, jak rehabilitacja, czy salony piercingu. Premier powiedział, że pewne obostrzenia jeszcze długo będą obowiązywały. Chodzi między innymi o organizację koncertów i innych imprez masowych.

Z wieloma ograniczeniami w związku z koronawirusem trzeba będzie żyć co najmniej rok - mówił z kolei minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Chodzi o zasłanianie twarzy, dezynfekowanie rąk i powierzchni, zachowanie dystansu, kwarantannę lub izolację, ochronę osób starszych i chorych oraz - w miarę możliwości - o pracę zdalną. "To są te zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć przez najbliższy rok co najmniej, być może półtora, jeżeli nie 2 lata" - mówił minister. Dodał, że przy tak długim czasie izolacji złagodzenie ograniczeń ma nam pomóc poprawić naszą kondycję psychiczną, ale apelował o korzystanie z nich "z dużym rozsądkiem." "To nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. My cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować" - apelował minister.

Na stronie kancelarii premiera pojawiły się cztery etapy znoszenia ograniczeń. Po pierwszym etapie, który nastąpi w najbliższy poniedziałek, kolejne trzy są bezterminowe. W drugim etapie mają zostać otwarte w weekend sklepy budowlane, całkowicie otwarte hotele i miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury, jak biblioteki, muzea czy galerie. W trzecim etapie z ograniczeniami ma być otwierana gastronomia, zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne oraz sklepy w galeriach handlowych, dostępne będą też niektóre wydarzenia sportowe - z publicznością do 50 osób. W tym etapie ma być też - przy pewnych ograniczeniach - zorganizowana opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach 1-3. W ostatnim - czwartym - etapie mają być otwarte salony masażu, solaria, siłownie, kluby fitness oraz teatry i kina - ale przy nowym reżimie sanitarnym.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: koronawirus