X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent Litwy: nigdy nie zaakceptujemy manipulacji historycznych przeciwko Polsce i Litwie

15.07.2020 13:26
Przywódcy Polski i Litwy spotkali się na Polach Grunwaldzkich, aby uczcić 610. rocznicę wspólnego zwycięstwa nad oddziałami państwa krzyżackiego. Litewski prezydent Gitanas Nauseda w przemówieniu podkreślił znaczenie bitwy, a także odniósł ją do współczesnych kontekstów politycznych i militarnych.
Audio
  • Prezydenci Polski i Litwy na obchodach 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Materiał Karola Surówki (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda, dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda biorą udział w obchodach 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Prezydent RP Andrzej Duda, dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Robert Głąb oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda biorą udział w obchodach 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem w StębarkuPAP/Tomasz Waszczuk

Gitanas Nauseda mówił też m.in. o tym, jakie lekcje możemy wyciągnąć z tamtego zwycięstwa. Jedną z nich jest budowa państwowości i obrona własnej tożsamości, niezależności i wartości. - Nie wiem, czy bitwa pod Grunwaldem mogła stanowić pretekst do poszukiwań pokojowej koegzystencji w naszym regionie. Jest to z pewnością stałe przypominanie, że nie możemy pozwolić, by historia się powtarzała - powiedział prezydent Nauseda. Dodał, że Polska i Litwa muszą znajdować pokojowe rozwiązania wzajemnych problemów i być gotowi stawiać czoła wszystkim pojawiającym się zagrożeniom, także konwencjonalnym.

Gitanas Nauseda oświadczył, że wspólnie musimy bronić międzynarodowego ładu, gdyż jest to istota i fundament Zachodu. Przypomniał, że inwestycje w obronność są koniecznością. - Nie mamy luksusu życia w wyjątkowo spokojnym i życzliwym otoczeniu. Na tym polu bitwy pod Grunwaldem, patrząc z historycznej perspektywy, nigdy tego nie mieliśmy. Dlatego bezpieczeństwo będzie nadal kosztować - mówił.

Prezydent Litwy dodał, że ten obowiązek wynika z bolesnych lekcji naszej historii. Przypomniał, że inne kraje: Ukraina i Gruzja, jak nigdy potrzebują dziś naszej pomocy, gdyż ponoszą koszty za swoje aspiracje czy samostanowienie. Nawiązał też do polityki historycznego rewizjonizmu i zaznaczył, że Polska i Litwa muszą toczyć kolejny bój w obronie historycznej prawdy.

Zaapelował, abyśmy pozostali gorliwymi zwolennikami silnych i niezastąpionych więzów transatlantyckich. - To gwarancja naszego bezpieczeństwa. Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w Europie pozostaje zasadniczym warunkiem pokoju i bezpieczeństwa. Jest to również najważniejszy czynnik odstraszający - powiedział Gitanas Nauseda.


Posłuchaj
00:20 10525209_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda mówił podczas uroczystości z okazji 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, że symbole budują politykę, historię i relacje. Dlatego - jak podkreślił - tak ważna jest symboliczna obecność na polach Grunwaldu prezydenta i premiera Republiki Litewskiej (IAR)

 

W obchodach upamiętniających bitwę pod Grunwaldem wzięli udział również prezydent Polski Andrzej Duda oraz premierzy naszego kraju i Litwy: Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis, a także Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard.

IAR/dad