Polskie Radio
Section05
Gitanas Nauseda

Prezydent Łotwy: jest propozycja stanowiska krajów bałtyckich ws. Ostrowca

Komisja Europejska przygotowała propozycję wspólnego stanowiska w sprawie białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu - powiedział w łotewskiej telewizji publicznej prezydent Łotwy Egils Levits. Kilka dni temu władze Litwy zwróciły się z prośbą do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o pośrednictwo w rozmowach z Łotwą i Estonią w kwestii zakupu prądu z Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Białoruś Łotwa Gitanas Nauseda Estonia energia elektryczna elektrownia atomowa

Litwa chce solidarnego bojkotu białoruskiej energii przez kraje bałtyckie. Prosi o pomoc szefową KE

Litewski prezydent Gitanas Nauseda zwrócił się z prośbą do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen o pośrednictwo w rozmowach z Łotwą i Estonią. Chodzi o kwestie solidarnego bojkotu zakupu energii elektrycznej z elektrowni atomowej na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Białoruś Łotwa Gitanas Nauseda Estonia energia elektryczna elektrownia atomowa

Prezydent Litwy oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Modlił się w Ostrej Bramie

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką modlili się dziś za ofiary katastrofy smoleńskiej w kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie. Litewski przywódca oddał też hołd z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Słowa wsparcia przekazały też władze litewskiego parlamentu.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk 2020 historia Polski Litwa POLSKA Europa Gitanas Nauseda

"Ewidentny wyraz solidarności". Prezydent o reakcjach na kłamliwe słowa Putina

- Jestem głęboko wdzięczny tym naszym sojusznikom, którzy okazali nam wsparcie w związku z wypowiedziami o współodpowiedzialności Polski za wywołanie wojny - mówił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami w Davos. - Wsparcie dla Polski jest obecne także w światowych, również izraelskich mediach - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda ŚWIAT II wojna światowa Auschwitz Gitanas Nauseda

Prezydent: duch wolności Polski i Litwy wyrwał się z "żelaznej kurtyny"

- Jeżeli relacje między wszystkimi państwami na świecie byłyby takie jak między Litwą a Polską, to na świecie panowałyby harmonia i pokój - mówił prezydent Litwy Gitanas Nausėda w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info. Prezydent Andrzej Duda, który również wystąpił w programie podkreślił, że "30 lat temu narody Polski i Litwy wyrwały się zza »żelaznej kurtyny« dzięki niezłomnemu duchowi wolności".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Wilno Powstanie Styczniowe Litwa prezydent POLSKA polityka Gitanas Nauseda

Ekspert: nie dać się zdominować Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim cieszy się większym uznaniem wśród opozycji, niż dominujących partii. - Poparcie opozycji wynika z pewnej ideologicznej linii, którą reprezentuje Ursula von der Leyen - mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica, komentując wystąpienie kandydatki na przewodniczącą KE przed eurodeputowanymi. W parlamencie głosowanie nad tą kandydaturą.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Parlament Europejski Frans Timmermans Gitanas Nauseda księżyc apollo 11 Paweł Lekki

NASZ WYWIAD Ekspert: na Litwie mówią, że Polska jest bramą do Europy

Wizyta prezydenta Litwy ma wymiar symboliczny, odbywa się w ślad za obchodami ważnych rocznic historycznych, które przypominały o wielosetletniej współpracy i bliskości kulturowej Polski i Litwy – rocznicy Unii Lubelskiej czy bitwy pod Grunwaldem – mówi Dominik Wilczewski (Instytut Europy Środkowej).
Zobacz więcej na temat:  Litwa relacje polsko-litewskie Andrzej Duda Gitanas Nauseda Ukraina energetyka bezpieczeństwo energetyczne bezpieczeństwo