Polskie Radio
Section05
Gitanas Nauseda

Otwarcie interkonektora gazowego. Prezydent: cały region uniezależnia się od rosyjskich surowców

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przekazany w czwartek do eksploatacji gazowy interkonektor na Litwie jest odpowiedzią na energetyczny szantaż Rosji. - Uruchamiamy wspólne dzieło, które nie jest spóźnione - jest na czas. Dzieło, które nie naprawia a buduje, łączy Polskę i Litwę, łączy Europę i wzmacnia nasze bezpieczeństwo - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda energetyka Litwa Gitanas Nauseda bezpieczeństwo energetyczne gaz

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: to nie wojna, to terroryzm

Prezydent Andrzej Duda porównał działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie do terroryzmu. Prezydent przebywa z wizytą na Ukrainie. Wspólnie z prezydentami Litwy Gitanasem Nausėdą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda NATO Gitanas Nauseda Litwa Łotwa Estonia wojna na Ukrainie

Szymon Szynkowski vel Sęk: gdy Ukraina wymaga wsparcia, może liczyć na polskich polityków

Wtedy, kiedy na Ukrainie dzieją się sprawy kluczowe, rozstrzygające, kiedy Ukraina wymaga wsparcia, może liczyć na polskich polityków - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk komentując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina wojna na Ukrainie Gitanas Nauseda Wołodymyr Zełenski Szymon Szynkowski

Prezydent: nie ma agresji Rosji, bo NATO jest obecne w tej części Europy

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy nie można wykluczyć, że "właśnie dzięki NATO nie mamy teraz do czynienia z agresją ze strony Rosji". - NATO jest obecne w pasie ziemi, który dawną Europę Zachodnią oddzielał od Ukrainy - powiedział. Prezydent dodał, że "Rosja znowu zebrała siły i znów napina muskuły".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Litwa POLSKA Andrzej Duda NATO Gitanas Nauseda Wołodymyr Zełenski

"Bezpieczeństwo Ukrainy jest kwestią fundamentalną". Andrzej Duda na spotkaniu Trójkąta Lubelskiego

Prezydent Polski spotkał się dziś w miejscowości Huta z prezydentami Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego. Rozmowy poruszyły wiele kwestii, ale dwoma głównymi tematami był kryzys na granicy polsko-białoruskiej oraz obecność wojsk Rosji w pobliżu Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda polityka granica Rosja Białoruś Ukraina Litwa Wołodymyr Zełenski Gitanas Nauseda ŚWIAT

Trójkąt Lubelski. Wspólna deklaracja prezydentów wyrazem poparcia dla Ukrainy

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski podpisali deklarację, w której wyrażono "zaangażowanie w dalszy rozwój strategicznego partnerstwa między Ukrainą, Litwą i Polską, opartego na wspólnych wartościach i interesach". Podkreślono wsparcie dla integracji Ukrainy z UE i NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Litwa Gitanas Nauseda Wołodymyr Zełenski Trójkąt Lubelski Andrzej Duda Europa

"Nasze kraje po raz kolejny stały się naturalnymi sojusznikami". Jest wspólne oświadczenie Polski i Litwy

"Litwa i Polska są obecnie strategicznymi partnerami na poziomie bilateralnym, regionalnym i euroatlantyckim. Pragniemy wspólnie bronić wartości i bezpieczeństwa UE" - głosi wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy z okazji 30. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Zbigniew Rau MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wilno Europa dyplomacja Gitanas Nauseda kryzys migracyjny bezpieczeństwo

"Nasze relacje mogą stać się wzorem dla innych państw". Prezydent Litwy z wizytą w Polsce

- Wszystkie problemy można z łatwością rozwiązać, kiedy podchodzi się do siebie ze wzajemnym szacunkiem. Polska i Litwa mają wobec siebie całkowity szacunek i zrozumienie - powiedział w niedzielę w Krakowie prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Litwa Gitanas Nauseda prezydent Andrzej Duda relacje polsko-litewskie