Polskie Radio
Section05
Gitanas Nauseda

Andrzej Duda na Litwie. "Obszar przesmyku suwalskiego jest terenem szczególnie zagrożonym"

Prezydent mówi o potencjalnym zagrożeniu militarnym dla Przesmyku Suwalskiego. - Nie ma żadnych wątpliwości, że dzisiaj obszar Przesmyku Suwalskiego jest terenem szczególnie zagrożonym - powiedział w piątek na Litwie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że hybrydową presję na granicę odczuwa nie tylko Polska, ale też Litwa czy Łotwa.  
Zobacz więcej na temat:  Suwałki Litwa wojna hybrydowa Białoruś NATO Andrzej Duda

Szczyt Trójmorza w Wilnie pod znakiem rozmów o bezpieczeństwie. Polska przekaże rakiety Ukrainie?

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie na Litwie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski. - Tylko gdy będziemy twardo stali przy państwach zagrożonych, wspierali państwa zagrożone i działali odważnie, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskim imperializmem i przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Litwa Trójmorze wojna na Ukrainie Ukraina Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda

Prezydenci Polski i Litwy na ćwiczeniach Dragon 24

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nauseda oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz będą we wtorek obserwować manewry NATO w Korzeniewie. Zadaniem polskich oddziałów, ćwiczących wraz z sojusznikami z NATO w ramach manewrów Steadfast Defender 24, będzie błyskawiczna przeprawa z lewego na prawy brzeg Wisły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO służby i bezpieczeństwo polityka Andrzej Duda Litwa ćwiczenia

Marszałek Hołownia na Litwie. Nauseda: jesteśmy gotowi wzmacniać strategiczne partnerstwo z Polską

- Litwa jest gotowa do tego, aby utrzymać i wzmacniać strategiczne partnerstwo z Polską - oświadczył prezydent tego kraju Gitanas Nauseda po spotkaniu z Szymonem Hołownią. Wizyta na Litwie jest pierwszą oficjalną zagraniczną, odkąd został on marszałkiem polskiego Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Szymon Hołownia dyplomacja Polityka zagraniczna Polski relacje polsko-litewskie

Wizyta Szymona Hołowni na Litwie. "Mam nadzieję, że otwieramy nowy rozdział w naszych relacjach"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział w Wilnie, że w obecnej sytuacji międzynarodowej zadaniem Polski i Litwy jest rozwijanie współpracy, zarówno w kwestii wspólnej polityki, jak i budowania bezpieczeństwa. - Mam nadzieję, że otwieramy dziś pewien nowy rozdział w relacjach polsko-litewskich - dodał marszałek Sejmu po rozmowie z przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Czmilyte-Nielsen
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szymon Hołownia Marszałek Sejmu Litwa NATO wschodnia flanka NATO bezpieczeństwo relacje polsko-litewskie Wilno

Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Prezydenci Polski i Litwy na Rossie. "Nasza więź została wzmocniona"

Na wileńskim cmentarzu Na Rossie prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach upamiętniających 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Powiedział, że "łączy nas żywa pamięć o wielkim wspólnym dziedzictwie wolności i wspaniała tradycja walk o samostanowienie". 
Zobacz więcej na temat:  Litwa prezydent ŚWIAT Europa Wilno Andrzej Duda Powstanie Styczniowe

Prezydent Duda na Litwie. Weźmie udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Prezydent z małżonką w sobotę wieczorem przybył do Wilna, by wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą wziąć udział w obchodach 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Oficjalna wizyta rozpocznie się w niedzielę rano od spotkania prezydentów, następnie odbędą się obchody na wileńskim cmentarzu Rossa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno prezydent Andrzej Duda relacje polsko-litewskie Powstanie Styczniowe