Polskie Radio
Section05
Grunwald

I pokój toruński. Koniec wielkiej wojny z zakonem krzyżackim

Choć postanowienia traktatu z Krzyżakami przynosiły skromne korzyści stronie polsko-litewskiej, już wkrótce jasna dla tej części Europy stała się zmiana układu sił w wyniku bitwy pod Grunwaldem. Koniec wielkiej wojny z państwem zakonników spod znaku czarnego krzyża był jednocześnie początkiem etapu prowadzenia konsekwentnej polityki osłabiania - krok po kroku - państwa zakonnego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grunwald Krzyżacy Władysław Jagiełło średniowiecze

"Udało nam się stworzyć wielkie państwo w Europie i osiągnąć rangę mocarstwa". Historyk o znaczeniu bitwy pod Grunwaldem

- Słusznie szczycimy się osiągnieciami króla Kazimierza Wielkiego jako fundatora państwa polskiego. To państwo miało jednak bardzo skromne rozmiary terytorialne i na pewno nie było mocarstwem. Polska jagiellońska była mocarstwem, dziedzictwo jagiellońskie ma swoje podstawy w zwycięstwie pod Grunwaldem - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Jagiełło Grunwald średniowiecze Rzeczpospolita POLSKA

Najnowszy sprzęt wojskowy obok średniowiecznego rzemiosła. Pod Grunwaldem trwa wielki piknik

W oczekiwaniu na inscenizację średniowiecznej bitwy, na Polach Grunwaldu trwa średniowieczny piknik. Można na nim podziwiać pracę rogownika, kowala czy kuśnierzy. Ale kto woli, może poznać wyposażenie współczesnej armii, bo pokazywane są m.in. armatuhaubice z Korei (K9) i z Polski (Krab). Po godz. 15 rozpoczęła się inscenizacja średniowiecznego starcia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Grunwald warmińsko-mazurskie bitwa pod grunwaldem

Grunwald 1410. Krzysztof Jabłonka: bez Litwinów przegralibyśmy tę bitwę

- Kulminacyjnym punktem bitwy, odnotowanym szczególnie w źródłach ruskich, ale i krzyżackich, był powrót Litwinów na pole bitwy. Rozległ się okrzyk: "Litwa wraca" i zobaczono hufce na czele z księciem Witoldem, które spadły z północy na Krzyżaków - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Piotr Wąż bitwa pod grunwaldem Grunwald historia Polski Krzyżacy Litwa

Lipiec miesiącem wielkich bitew. Jak starcia militarne wpłynęły na losy świata?

Dlaczego lipiec to miesiąc obfitujący w znaczące bitwy w dziejach świata, w różnych okresach historycznych? Listę słynnych starć militarnych otwiera zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców 15 lipca 1099 roku, czyli zwieńczenie pierwszej krucjaty i początek ruchu krucjatowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Europy bitwa pod grunwaldem Jerozolima Grunwald Konfederacja I wojna światowa Marna historia Polski

Badania DNA poległych pod Grunwaldem zdradzą ich tajemnice

Bitwa pod Grunwaldem to jedno z największych starć średniowiecznej Europy. Naprzeciw siebie stanęły wojska liczące 30 tys. wojowników po każdej ze stron. Historycy oceniają, że zginęło ok. 10 tys. rycerzy, z tego 8 tys. po stronie krzyżackiej. Dziś możemy dowiedzieć się czegoś więcej o poległych, a to za sprawą badań genetycznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy Warszawa Katarzyna Kobylecka bitwa pod grunwaldem Grunwald badania DNA

"Endekoesbecja". Historyk o Zjednoczeniu Patriotycznym "Grunwald"

 - Zjednoczenie Patriotyczne "Grunwald" odgrywało istotną rolę w pozycjonowaniu się ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Podczas rozmów z Zachodem ws. kredytów lub amnestii,  Jaruzelski odwoływał się do tej organizacji, że istnieje, że reprezentują ją działacze twardogłowi, twierdził, że musi lawirować. Faktycznie "Grunwald" był sterowany przez Jaruzelskiego i Kiszczaka. Jedną decyzją mogli ją rozwiązać. Nie robili tego, bo była im przydatna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk Przemysław Gasztold-Seń. 
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm historia Polski Wojciech Jaruzelski Grunwald Czesław Kiszczak służba bezpieczeństwa Roman Dmowski