Redakcja Polska

Krzysztof Szczerski rozmawiał z doradcą Antonego Blinkena. Tematem: Białoruś, Ukraina, Trójmorze i Nord Stream

09.04.2021 07:33
Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2, Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego z Derekiem Cholletem, głównym doradcą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof Szczerski Prezydent.pl

"Właśnie zakończyłem konkretną i owocną rozmowę z głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem; tematy: bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream 2 oraz Trójmorze; we wszystkich tych tematach działamy razem, Polski i Stany Zjednoczone" - napisał w czwartek na Twitterze prezydencki minister.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w trakcie godzinnej rozmowy z głównym doradcą szefa amerykańskiej dyplomacji zwracał uwagę na sytuację na Białorusi, w tym prześladowań skierowanych wobec polskiej mniejszości. - Ze strony amerykańskiej jest tu pełne przekonanie, że są to działania niedopuszczalne i społeczność międzynarodowa powinna upominać się zarówno o prawa demokratyczne na Białorusi, jak i o prawa polskiej mniejszości - powiedział Szczerski. Jak dodał, Chollet zapewnił, że Stany Zjednoczone będą upominały się o te prawa.

Posłuchaj
00:33 11007652_1.mp3 Krzysztof Szczerski powiedział IAR, że stanowiska władz Polski i USA są w wielu kwestiach bardzo podobne.

 

- Mówiliśmy też o sytuacji wokół Ukrainy i na samej Ukrainie w związku z narastającym tam napięciem wynikającym z ruchu wojsk rosyjskich. Także tutaj jest wspólne stanowisko Polski i USA oraz przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju jest możliwe wyłącznie w oparciu o pełne przestrzeganie prawa międzynarodowego, powrót Ukrainy do jej pełnej terytorialnej integralności, a także przekonanie, że jakiekolwiek działania powodujące wzrost napięcia w regionie są przez nas nieakceptowane - oświadczył prezydencki minister.

Zbieżność stanowisk ws. Nord Stream 2

Podkreślił też pełną zbieżność stanowisk USA i Polski w kwestii Nord Stream 2. - Warszawa i Waszyngton na równi oceniają ten projekt jako szkodliwy dla bezpieczeństwa europejskiego, także dla niezależności energetycznej całej Unii Europejskiej, europejskiego rynku gazowego - podkreślił Szczerski.

Jak mówił, z Cholletem podzielili przekonanie, że Nord Stream2 to przedsięwzięcie szkodliwe także ze względu na jego polityczny aspekt oraz że jest to "projekt, którego dokończenie będzie miało szkodliwy charakter dla polityki europejskiej i relacji euroatlantyckich".

Kwestie Trójmorza

- To są trzy sprawy, które nas wspólnie niepokoją. Mówiliśmy też o kwestiach, które oceniamy pozytywnie; dużo czasu w trakcie rozmowy poświęciliśmy kwestii Trójmorza. Na tle niepokojących zjawisk, które mają miejsce w regionie, mamy dwa bardzo silne filary polsko-amerykańskiej współpracy; NATO oraz Trójmorze - oświadczył prezydencki minister.

Zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza to "przykład, jak można budować pozytywną treść relacji transatlantyckich i partnerstwa amerykańsko-europejskiego". "Trójmorze w planie pogłębionych relacji USA i Europy powinno i może - w przekonaniu administracji amerykańskiej, a także w przekonaniu Polski - odgrywać coraz większą rolę" - powiedział Szczerski. Dodał, że Trójmorze to "bardzo ważny instrument w nowym planie pogłębionych relacji amerykańsko-europejskich".

Tematem rozmowy był także udziel prezydenta Andrzeja Dudy w nadchodzącym szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta Joe Bidena, który - zaznaczył Szczerski - jest postrzegany przez administrację w Białym Domu jako bardzo ważny i przyszłościowy projekt współpracy klimatycznej". - Polska jest częścią tej nowej pozytywnej perspektywy, jeśli chodzi o globalną politykę klimatyczną - zaznaczył Szczerski.


Posłuchaj
00:31 11007652_2.mp3 Minister Krzysztof Szczerski dodał, że w relacjach z USA budowana jest także - jak to określił - pozytywna agenda. W tym kontekście wspomniał o szczycie klimatycznym (IAR)

 

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w kwietniu w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu.

Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie nowy prezydent USA, odbędzie się w Dniu Ziemi i w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie - po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa - kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.


PAP/IAR/dad

Joe Biden wyznaczy specjalnego pełnomocnika ds. wstrzymania Nord Stream 2

08.04.2021 11:11
Według informacji serwisu Politico, administracja Bidena ma wyznaczyć specjalnego pełnomocnika do negocjacji w sprawie wstrzymania gazociągu Nord Stream 2. Funkcję tę może objąć gazowy weteran - Amos Hochstein.

Zbigniew Rau po wizycie w Kijowie: niepodległa i bezpieczna Ukraina niezbywalną częścią Europy

09.04.2021 08:15
Niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy; celem mojej wizyty było potwierdzenie, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie suwerenności - oświadczył po swojej czwartkowej wizycie w Kijowie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Bix Aliu: podzielamy stanowisko Polski ws. działań Rosji na Ukrainie, Nord Stream 2 i postępowania Łukaszenki

09.04.2021 08:31
Podzielamy stanowisko Polski w sprawie działań Rosji na Ukrainie i Nord Stream 2, a także w kwestii postępowania reżimu Łukaszenki wobec obywateli Białorusi oraz mniejszości polskiej - oświadczył w czwartek chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.