Redakcja Polska

"Działania Rosji są jak trucizna". W Kijowie odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego

26.11.2022 13:18
Premierzy Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiali w Kijowie o pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, odbudowie tego kraju oraz euroatlantyckich aspiracjach naszego wschodniego sąsiada. Mateusz Morawiecki, Ingrida Šimonyte oraz Denys Szmyhal spotkali się w ramach Trójkąta Lubelskiego.
Premier zapewnił, że Polska stoi po stronie Ukrainy na arenie międzynarodowej, gdyż nasz kraj stoi po stronie wolności.
Premier zapewnił, że Polska stoi po stronie Ukrainy na arenie międzynarodowej, gdyż nasz kraj stoi po stronie wolności. https://twitter.com/PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że cały wolny świat powinien zaangażować się w pomoc Ukrainie i w powstrzymanie Rosji. - Rosja ostrzeliwuje ukraińską infrastrukturę cywilną, chcąc doprowadzić do wielkiego kryzysu humanitarnego. Zrobimy wszystko, by temu przeciwdziałać. Działania Rosji są jak trucizna, zatruwająca światową sieć współpracy. Musimy to zatrzymać, zanim doprowadzi to do światowej destabilizacji i katastrofy - argumentował.

Podkreślił, że w obliczu nadchodzącej zimy, wsparcie społeczności międzynarodowej dla Ukrainy jest szczególnie ważne, bo może zatrzymać kryzys humanitarny w tym kraju. - Polska wspiera wysiłki obronne i humanitarne Ukrainy. Niezwykle ważne jest, by pomagać mieszkańcom Ukrainy w przetrwaniu tych trudnych, zimowych miesięcy. To sprawdzian dla całej społeczności międzynarodowej. Możemy patrzeć, jak ludzie umierają z głodu, albo działać, by ta zbrodnia nie wydarzyła się na naszych oczach - dodał.

Wsparcie dla Ukrainy

Premier Litwa Ingrida Šimonyte zapewniła, że jej kraj wspierał i będzie wspierał Ukrainę. Podkreśliła, że wojna Rosji przeciw Ukrainie nie ma granic, dlatego Litwa będzie niosła pomoc humanitarną, wojskową i energetyczną. - Podczas dzisiejszego spotkania potwierdziliśmy nasze zaangażowanie w kontynuację trójstronnej współpracy - przede wszystkim w dziedzinie obronności i energetyce oraz w innych obszarach. Litwa od dawna ostrzegała, że rosyjska wojna przeciw Ukrainie nie ma granic - w ubiegłym tygodniu zginęło dwóch obywateli Polski i tylko Rosja jest odpowiedzialna za ten incydent - zaznaczyła.

Jak podkreśliła, ostrzeliwanie przez Rosję cywilów i infrastruktury krytycznej Ukrainy jest aktem terroryzmu, a Litwa zdecydowanie popiera międzynarodowe uznanie Rosji za państwo terrorystyczne. Ingrida Šimonyte dodała, że Litwa będzie dążyć do wprowadzenia kolejnych unijnych sankcji przeciw Rosji oraz wspiera najszybsze możliwe przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO-wskie aspiracje Kijowa. - Omówiliśmy aktualne problemy i wyzwania, a także podpisaliśmy wspólną deklarację, w której uzgodniliśmy szereg naszych stanowisk. Szefowie państw podkreślił znaczącą rolę Trójkąta Lubelskiego w umacnianiu międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy w przeciwdziałaniu zbrojnej agresji Rosji - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że wśród tematów spotkania były też kwestie energetyczne i gospodarcze.

W deklaracji strony potwierdziły gotowość do zintensyfikowania dyskusji w NATO w sprawie zaproszenia Ukrainy do negocjacji akcesyjnych w związku ze zbliżającym się szczytem w Wilnie, podkreśliły znaczenie dalszego wzmacniania pomocy militarnej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy, a także potwierdziły dalszy udział w odbudowie Ukrainy. Poparto też rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE niezwłocznie po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską pozytywnej oceny realizacji zaleceń dotyczących wniosku o członkostwo.

Współpraca trzech krajów

Polska, Ukraina i Litwa będą współpracować na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, potępiają deportację Ukraińców w głąb Rosji, zbrodnie wojenne popełniane przez siły rosyjskie, w tym ataki na ludność cywilną, elementy infrastruktury cywilnej oraz krytycznej, jak choćby wokół obiektów zaporoskich. Politycy potępili też referenda organizowane przez Rosjan na terenach okupowanych, próby aneksji obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego, a także podkreślili nieuznawanie zmian statusu tych obwodów.

W deklaracji jest mowa także o walce z dezinformacją, koordynowaniu wspólnych działań na rzecz Ukrainy, wezwano społeczność międzynarodową do współpracy, podkreślono znaczenie dalszych sankcji na Rosję i Białoruś oraz znaczenie eksportu zboża z Ukrainy. - Miniony rok pokazał, jak ważna jest jedność naszych krajów i narodów. Pracujemy nad dalszym wzmocnieniem partnerstwa i wspólnej przyszłości w zjednoczonej Europie - dodał Denys Szmyhal.

Ukraina wyraziła wdzięczność Polsce i Litwie za ich wsparcie, zagwarantowała wsparcie litewskich i polskich przedsiębiorstw, które chciałyby zakładać biura i zakłady produkcyjne w tym kraju. Ukraiński rząd wyraził wdzięczność za synchronizację ukraińskiego systemu elektroenergetycznego z systemem Europy kontynentalnej, a także za pilną pomoc humanitarną i sprzęt wspierający pracę krytycznej infrastruktury energetycznej Ukrainy zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków oraz jej naprawę. Zwrócił ponadto uwagę na potrzebę dalszej współpracy w obszarze rolnictwa.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki złożył symboliczną wiązankę przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. Dziś święto państwowe Ukrainy, które upamiętnia ofiary Wielkiego Głodu.
Premierowi Morawieckiemu podczas wizyty w Kijowie towarzyszą m.in. minister Michał Dworczyk, wiceszef MSZ Marcin Przydacz i ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Trójkąt Lubelski