Polskie Radio
Section05
Trójkąt Lubelski

Wicemarszałek Sejmu na Ukrainie. Wizyta na linii frontu w Donbasie

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska do końca tygodnia przebywa z wizytą na Ukrainie. W środę 21 kwietnia polska delegacja wspólnie z litewskimi i ukraińskimi parlamentarzystami odwiedziła posterunek ukraińskiej armii w miejscowości Szyrokyne. W piątek 22 kwietnia przyjedzie do Awdijewki i Słowiańska przy linii frontu ze wspieranymi przez Rosję oddziałami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Donbas Małgorzata Gosiewska Trójkąt Lubelski

"Wspieranie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy". Paweł Soloch o inicjatywie Trójkąta Lubelskiego

- Z perspektywy Polski i Litwy, państw będących członkami Unii Europejskiej i NATO, kwestia suwerenności Ukrainy, stabilizacji tego bardzo tego dużego kraju, leży również w naszym interesie, jako państwa sąsiadującego z Ukrainą. To, co się dzieje w tym kraju dotyczy również Litwinów - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko Litwa Ukraina Trójkąt Lubelski

Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach trójkąta lubelskiego. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział dziennikarzom, że do spotkania doszło pomimo trwającej pandemii, gdyż wszystkim stronom zależy na "przyspieszeniu" współpracy w ramach trzech państw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójkąt Lubelski Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Andrzej Duda Paweł Soloch BBN Litwa Ukraina dyplomacja NATO Białoruś polityka

"Związki militarne z Ukrainą trzeba mieć". Prof. Andrzej Gil o Trójkącie Lubelskim

- Oczywiście jakieś związki militarne z Ukrainą trzeba mieć, zwłaszcza że Lublin jest przecież miejscem stacjonowania sztabu brygady wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej. Ale wydaje mi się, że to raczej skończy się na PR-ze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, odnosząc się do inicjatywy powołania Trójkąta Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Polityka zagraniczna Polski Jacek Czaputowicz Litwa Ukraina Trójkąt Lubelski