Redakcja Polska

Brazylia krytykuje Macrona za brak reakcji na pożary w Australii

03.01.2020 16:30
Władze Brazylii skrytykowały prezydenta Francji za brak reakcji na gigantyczne pożary, jakie trawią Australię. Przypominają ostre stanowisko w obliczu pożarów w Amazonii
Audio
  • Brazylia krytykuje Macrona za brak reakcji na pożary w Australii [posłuchaj]
Pożary a Australii
Pożary a Australii Twitter

Władze Brazylii skrytykowały prezydenta Emmanuela Macrona za brak reakcji na gigantyczne pożary, jakie trawią Australię. Szefowi V-tej Republiki przypominają ostre stanowisko w obliczu pożarów w Amazonii. 

Prezydent Brazylii Bolsonaro i szef jego rządu Onyx Lorenzoni zarzucili Emmanuelowi Macronowi, że tak zdecydowanie krytykował władze brazylijskie za to, że dopuściły do gigantycznego pożaru w lasach Amazonii. Teraz premier Onyx Lorenzoni podkreśla, że ta różnica w reakcjach i milczenie Emmanuela Macrona wobec pożaru w Australii wynikają z podłoża ideologicznego. Jego zdaniem, prezydentowi Francji w przypadku Amazonii nie chodziło o względy ekologiczne, związane z troską o środowisko, lecz z socjalistycznymi przekonaniami szefa V-tej Republiki.Dalej według Lorenzoniego reakcja Francji i Europy wynika z tego, że prezydent Brazylii Bolsonaro nie ugina się pod presją ideologii socjalistycznej. 

Francuscy komentatorzy zaznaczają, że pożary w Amazonii wynikały z rabunkowej polityki władz brazylijskich, które zezwalają na masową wycinkę drzew by zwiększyć areał ziem uprawnych.

IAR/ks