Polskie Radio
Section05
Australia

ANALIZA Jak rozwiązać kryzys migracyjny w Europie? Przykładem może być Australia

Już od prawie dekady Europa zmaga się z problemem nielegalnej migracji. Polityka otwartych drzwi, zapoczątkowana przez Angelę Merkel i kontynuowana przez europejski establishment, okazała się porażką. Presja migracyjna nadal nie maleje. Dowodzą tego ostatnie wydarzenia z Lampedusy. Unia Europejska wciąż nie ma pomysłu, jak poradzić sobie z imigrantami, którzy oblegają europejskie miasta. Z podobną sytuacją mierzyła się Australia jeszcze 10 lat temu. "Niezależnie od wszystkich różnic australijskie doświadczenia z zakresu ochrony granic coraz częściej stanowią punkt odniesienia dla polityków w innych demokratycznych państwach rozwiniętych" - pisze Michał Kołodziejski, polski dyplomata i ambasador RP w Australii w swojej analizie w portalu Wszystko Co Najważniejsze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Unia Europejska imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

Prezydent Duda na łamach portalu społeczności żydowskiej: mimo groźby śmierci, Polacy ocalili życie tysięcy Żydów

Mimo że zgodnie z prawem wprowadzonym przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej Polakom groziła śmierć za ukrywanie Żydów, tysiące z nich otrzymało wsparcie pozwalające ocalić im życie - przypomina prezydent RP Andrzej Duda w artykule, który ukazał się na łamach popularnego portalu społeczności żydowskiej w Australii i Nowej Zelandii J-Wire.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Ulmowie Andrzej Duda Nowa Zelandia Żydzi HISTORIA okupacja niemiecka historia Polski II wojna światowa polityka historyczna sprawiedliwi wśród narodów świata

Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią. Australijski nadawca opublikował zestawienie

Australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Materiał zatytułowano "Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia". Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Władimir Putin Rosja Kreml zabójstwo katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Jewgienij Prigożyn Australia

Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią. Australijski nadawca opublikował zestawienie

Australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Materiał zatytułowano "Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia". Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Władimir Putin Rosja ŚWIAT Kreml zabójstwo katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Jewgienij Prigożyn Australia

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 2 czerwca 1953 roku ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania król królestwo polityka Kanada Australia telewizja telewizja publiczna telewizor BBC historia Europy HISTORIA

"Eksplorował wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy". O postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego

Paweł Edmund Strzelecki zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko - najwyższej górze w Australii. - Był również pierwszym Polakiem, który objechał świat dookoła - mówi w "Czterech porach roku" prof. Andrzej Kozek, profesor statystyki z Sydney, obecnie wiceprezes organizacji polonijnej Kosciuszko Heritage Inc.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka społeczeństwo Australia Sydney podróże odkrywcy Paweł Edmund Strzelecki

Do 28 maja można głosować na kandydatów w Konkursie Osobowość Polonijna Roku 2023

W konkursie może wziąć udział każdy, kto działa na rzecz Polonii i Polski, z każdego zakątka świata. Udział jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. W pierwszym etapie kandydaci są proszeni o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, a następnie po formalnej ocenie zgłoszeń, kandydatury są publikowane na stronie i w social mediach wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia osobowości Włochy Europa Polonia w USA Kanada Ameryka Pn. i Płd. Australia Małgorzata Frydrych

81 lat temu zatonął z ponad 1000 jeńców na pokładzie. Odnaleziono "Montevideo Maru"

Na Morzu Południowochińskim, niedaleko Filipin, odnaleziono wrak japońskiego statku handlowego "Montevideo Maru", na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych i internowanych cywilów, w tym 864 Australijczyków - powiadomił w sobotę wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles.
Zobacz więcej na temat:  Japonia Australia Filipiny II wojna światowa odkrycia i ciekawostki oceany

Helena Rubinstein - Polka, która zrewolucjonizowała branżę kosmetyczną

1 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku zmarła Helena Rubinstein. Mimo skromnego pochodzenia, dzięki własnej inteligencji i przedsiębiorczości zbudowała imperium kosmetyczne, które już za jej życia było wyceniane na sto milionów dolarów. Produkty sygnowane jej nazwiskiem po dziś dzień są uznawane za niezwykle luksusowe.  
Zobacz więcej na temat:  kosmetyki HISTORIA przedsiębiorca Australia geniusz biznes Kraków