Polskie Radio
Section05
Australia

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie elektrownia atomowa Stany Zjednoczone Andrzej Duda Australia Polonia PKN Orlen

Elizabeth Kenny w Google Doodle. Dowiedz się więcej o australijskiej pielęgniarce

W czasie I wojny światowej służyła na okrętach do transportu rannych żołnierzy. Pracę w szpitalu zaczęła w wieku 17 lat, ale nigdy nie została zawodową pielęgniarką. Mimo to, a może dzięki temu, opracowała przełomową metodę leczenia polio, która pomogła wielu chorym. Nic z tego nie wydarzyłoby się, gdyby nie wypadek, podczas którego złamała nadgarstek. Oto historia Siostry Kenny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Australia I wojna światowa medycyna google doodle Franklin Delano Roosevelt

Nieśmiały drapieżnik. Jak ludzie wytępili tygrysa tasmańskiego

Był największym drapieżnym torbaczem na świecie. Już trzy tysiące lat temu prehistoryczni artyści malowali jego wizerunki na ścianach jaskiń. Jego populacja kurczyła się powoli przez dziesiątki wieków. Ostateczny cios zadali mu europejscy osadnicy, przekonani, że z naturą Tasmanii mogą robić to, co im się podoba.
Zobacz więcej na temat:  Tasmania Australia Wielka Brytania kolonie ludobójstwo ochrona przyrody katastrofa ekologiczna ekologia zwierzęta rolnictwo kangur HISTORIA

Australia: Od 2035 roku w stolicy nie będą dopuszczane do użytku nowe samochody spalinowe

- W celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla Canberra zakaże od 2035 roku sprzedaży samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Kierowcy, którzy już teraz zmienią samochody na elektryczne, mogą wiele zyskać! - poinformował portal news.com.au.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy Australia ŚWIAT społeczeństwo finanse handel toyota mazda hyundai mitsubishi ford kia nissan subaru volkswagen isuzu

Australijska pomoc dla Ukrainy. Zełenski: największe wsparcie wojskowe spoza NATO

 - Australia przekazuje Ukrainie największe wsparcie wojskowe spośród wszystkich państw nienależących do NATO - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online w Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze. Jak dodał, w pomoc mogą również włączyć się studenci, np. przeciwstawiając się rosyjskiej propagandzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 Australia

"Hojność Polaków godna uznania". Gubernator Australii na spotkaniu z Andrzejem Dudą o pomocy Ukrainie

Gubernator Generalny Australii David Hurley przebywa z wizytą w Polsce. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a wcześniej z premierem Mateuszem Morawieckim. Podziękował Polsce za postawę wobec "okropnej i nielegalnej" inwazji Rosji na Ukrainę. Przyznał, że "Australijczycy patrzyli z uznaniem na niezwykłą hojność Polaków, którzy otworzyli swoje drzwi milionom Ukraińców".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Australia Andrzej Duda Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 polska pomoc