Redakcja Polska

USA: Donald Trump ogłasza zwycięstwo, Joe Biden woli poczekać

04.11.2020 11:21
Donald Trump ogłosił się zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Joe Biden z kolei apeluje, by poczekać z deklaracjami. W USA trwa liczenie głosów, a podawane przez media prognozy sugerują, że wciąż jest zbyt wcześnie, by móc podać zwycięzcę głosowania.
Audio
  • Zacięta walka na finiszu wyborów prezydenckich w USA. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Donald Trump
Donald TrumpPAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

Nad ranem polskiego czasu Donald Trump ogłosił w Białym Domu, że jest zwycięzcą wyborów. - Takie wybory, taki sukces! Przygotowywaliśmy się na to, że wygramy te wybory. I szczerze - już je wygraliśmy! - mówił. Amerykański prezydent powiedział, że wygrał głosowanie w kluczowych stanach, w tym w Pensylwanii i w Georgii, gdzie nie ma jeszcze jednoznacznych wyników.

Posłuchaj
00:51 10721728_1.mp3 Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił siebie zwycięzcą wyborów prezydenckich. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Nieco wcześniej kandydat demokratów Joe Biden mówił, że jest optymistą, ale zastrzegł, że liczenie głosów jeszcze trwa i nie można podać ostatecznego wyniku. - Nie jest moją rolą, ani rolą Donalda Trumpa, by ogłaszać, kto wygrał wybory. To decyzja Amerykanów. Ale jestem optymistą co do wyników - dodał.

Na razie na prowadzeniu jest Joe Biden, który ma nad Donaldem Trumpem przewagę dwóch milionów głosów, choć może ona się zmniejszyć. O ostatecznych wynikach przesądzą prawdopodobnie trzy wahające się stany z tzw. pasa rdzy czyli Pensylwania, Michigan i Wisconsin.

Wiadomo już, że demokraci utrzymają kontrolę w Izbie Reprezentantów, a w Senacie będzie albo remis, albo nieznaczne zwycięstwo republikanów.


IAR/dad