Polskie Radio
Section05
wybory prezydenckie 2020

Wybory kopertowe. Nie 70, a 88 mln złotych? Joński o wydanej kwocie

- Dotarłem do dokumentu z 29 kwietnia 2020 r., czyli na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi. Prezes Poczty Polskiej napisał do wicepremiera Jacka Sasina o problemach finansowych i ile wydali pieniędzy - nie 70, a 88 mln zł - poinformował na antenie radiowej Trójki Dariusz Joński, polityk KO, przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Joński wybory prezydenckie 2020 POLSKA polityka wybory w Polsce

Wybory kopertowe. Soboń zabrał głos ws. autentyczności maila

Były wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń zeznał na komisji ds. wyborów korespondencyjnych, że nie może potwierdzić autentyczności wiadomości e-mail, którą miał wysłać 30 kwietnia 2020 r. do ówczesnego szefa KPRM Michała Dworczyka. - Tego typu rozmowa mogła mieć miejsce, bo jest to stan świadomości, który 30 kwietnia oddaje to, co ja wówczas myślałem o sytuacji związanej z wyborami korespondencyjnymi - mówił.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 Artur Soboń polityka wybory w Polsce komisja śledcza Sejm Poczta Polska Michał Dworczyk POLSKA

NA ŻYWO Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych [TRANSMISJA]

Rozpoczęło się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów korespondencyjnych. Zaplanowano przesłuchania byłego prezes Poczty Polskiej Przemysława Sypniewskiego oraz jego byłego zastępcy Grzegorza Kurdziela. Poczta Polska miała odpowiadać za dostarczenie pakietów wyborczych i ich odbiór podczas kopertowych wyborów prezydenckich w maju 2020 roku, które ostatecznie się nie odbyły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka głosowanie korespondencyjne komisja śledcza Sejm Poczta Polska wybory prezydenckie 2020

Komisja ds. wyborów korespondencyjnych. Dworczyk: rząd w 2020 r. działał w celu ochrony życia i zdrowia Polaków

Komisja śledcza do spraw wyborów korespondencyjnych przerwała przesłuchanie Michała Dworczyka. Przewodniczący gremium Dariusz Joński przeczytał e-maila, z którego wynika, że członek komisji, poseł PiS Paweł Jabłoński mógł być zaangażowany w proces usuwania z obrotu prawnego decyzji o organizacji wyborów przez Pocztę Polską, podjętą przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego. Posiedzenie zostanie wznowione 13 lutego, gdy będą gotowe opinie prawne w sprawie posła Jabłońskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm wybory w Polsce wybory prezydenckie 2020 komisja śledcza Michał Dworczyk polityka

Wybory kopertowe. Artur Soboń przed komisją śledczą [TRANSMISJA]

- Będę korzystał z przysługującego mi prawa i uchylał się od odpowiedzi na pytanie, jeśli wykracza ono poza moje wyjaśnienia zawarte w swobodnej wypowiedzi - oświadczył przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych b. wiceszef MAP Artur Soboń (PiS), powołując się na ustawę o komisji śledczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komisja śledcza wybory w Polsce wybory wybory prezydenckie 2020 głosowanie korespondencyjne polityka Artur Soboń Sejm

Kulisy organizacji wyborów kopertowych. Kolejni świadkowie staną przed komisją śledczą

Sejmowa komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych z 2020 roku przesłucha dwóch kolejnych świadków. To posłowie będący przed laty członkami Zjednoczonej Prawicy, których polityczne drogi rozdzieliła sprawa nieprzeprowadzonych wyborów. Rano zeznania przed poselskim gremium złoży były członek Porozumienia Michał Wypij, po południu - były poseł PiS a obecny członek zarządu NBP Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Artur Soboń wybory w Polsce wybory prezydenckie 2020 głosowanie korespondencyjne

Fogiel broni projektu ws. wyborów korespondencyjnych. "Potwierdza coś, co powinno być oczywiste"

Jak stwierdził rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, projekt ustawy o legalności działań samorządowców w wyborach prezydenckich w 2020 r. jest potwierdzeniem "czegoś, co powinno być oczywiste". W rozmowie z Wirtualną Polską Rafosław Fogiel dodał, że samorządowcy "kierowali się dwoma przesłankami o znaczeniu konstytucyjnym - ochroną zdrowia publicznego i ochroną demokratycznego procesu wyborczego".
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 POLSKA demokracja Radosław Fogiel Prawo i Sprawiedliwość polityka

Zbierali podpisy Trzaskowskiemu przed ogłoszeniem daty wyborów. Zaskakująca decyzja warszawskiej prokuratury

Przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi portal tvp.info ujawnił nagranie, na którym widać, że w biurze jednej z warszawskich radnych z Koalicji Obywatelskiej zbierane są podpisy poparcia pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która prowadziła postępowanie w tej sprawie, umorzyła je. Radny PiS Marek Borkowski przekazał portalowi tvp.info uzasadnienie decyzji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory w Polsce wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 wybory Rafał Trzaskowski Państwowa Komisja Wyborcza prokuratura dane osobowe Platforma Obywatelska TVPinfo kampania wyborcza koalicja obywatelska opozycja

"To nie był spacer, a złożona operacja". Marcin Wikło o kampanii Andrzeja Dudy w 2020 roku

- To nie było tak, jak wiele osób przewidywało, że tak naprawdę reelekcja Andrzeja Dudy, to będzie formalność, on sobie pojedzie to tu, to tam, spotka się, pomacha, uściśnie parę dłoni i to się samo zrobi. Absolutnie nie - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marcin Wikło, autor książki "Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wikło POLSKA polityka Antoni Opaliński Andrzej Duda prezydent wybory prezydenckie 2020

"To opozycja łamała prawo i konstytucję". Ziobro o wyborach korespondencyjnych

- Przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych "to był obowiązek wynikający z konstytucji i ciążący na premierze i Radzie Ministrów" – ocenił Zbigniew Ziobro. W jego opinii, rząd w ten sposób miał zapobiec anarchii, "do której doprowadziłaby Platforma, opozycja poprzez swoich prezydentów miast, którzy zapowiadali że nie przeprowadzą tych wyborów".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro wybory prezydenckie 2020 POLSKA polityka

FELIETON Koszt wyborów to cena naszej wolności. Felieton Miłosza Manasterskiego

Tragicznie zmarły pod Smoleńskiem prezydent Lech Kaczyński 29 lat temu został prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Doprowadził do odbudowy wiarygodności tej instytucji i odzyskania zaufania społecznego do niej. Obecny szef Izby wydaje się postępować tą drogą, ale w odwrotnym kierunku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka felieton miłosz manasterski Najwyższa Izba Kontroli wybory prezydenckie 2020

"Decyzje dot. wyborów korespondencyjnych zgodne z prawem". CIR przedstawił opinie ekspertów

Decyzje premiera Mateusza Morawieckiego skierowane do Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych miały podstawę prawną, a ich charakter był przygotowawczy - stwierdzono w opiniach prawnych dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowanych przez Centrum Informacyjne Rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory wybory prezydenckie 2020 głosowanie korespondencyjne kancelaria premiera premier Mateusz Morawiecki Najwyższa Izba Kontroli NIK