Redakcja Polska

2019 rok czasem niskiego bezrobocia i wzrostu płac

31.12.2019 14:57
Mijający rok na rynku pracy to czas rekordowo niskiego bezrobocia i wzrostu płac - podsumowuje w rozmowie z IAR wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Według ostatnich danych GUS stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 procent i zdaniem ministra Szweda dane za grudzień wskażą, że w końcówce roku stopa bezrobocia będzie niższa niż przewidywana w budżecie państwa. Według ministra może to być 5,2 procent, a w budżecie na 2019 rok zaplanowano 5,4 procent. Wiceszef resortu uważa, że gdyby udało się w mijającym roku przeprowadzić reformę urzędów pracy, bezrobocie byłoby jeszcze niższe, gdyż część osób się rejestruje z uwagi na składkę zdrowotną.
Audio
  • Według ostatnich danych GUS stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1 procent i zdaniem ministra Stanisława Szweda dane za grudzień wskażą, że w końcówce roku stopa bezrobocia będzie niższa niż przewidywana w budżecie państwa (IAR)

Sytuacja pracowników poprawia się nie tylko ze względu na lepsze możliwości znalezienia pracy, ale także z powodu rosnących płac - zauważa minister Szwed. Przypomina, że płaca minimalna wyniosła w tym roku 2 250 złotych brutto, a od przyszłego roku będzie to 2 600 złotych brutto, co oznacza wzrost rok do roku o 15,6 procent. Z kolei wprowadzona w 2016 roku minimalna stawka godzinowa wyniosła w tym roku 14,70 złotych, a w przyszłym roku wzrośnie do 17 złotych. Od nowego roku z płacy minimalnej zostanie też wyłączony dodatek stażowy. Staż pracy nie będzie już miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Minister Szwed przyznał, że zapotrzebowanie na pracowników zgłaszane przez pracodawców jest rekordowo wysokie. Każda osoba gotowa do podjęcia zatrudnienia bądź chcąca doskonalić swoje umiejętności zawodowe może skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W tym roku na szkolenia i przekwalifikowania pracowników zostało przeznaczone ponad 200 milionów złotych. Ten instrument będzie też kontynuowany w przyszłym roku - zaznaczył rozmówca IAR.

Minister podkreślił, że resort opracowuje też zmiany regulujące pobyt cudzoziemców w naszym kraju. Chodzi zwłaszcza o proceduralne ułatwienia dla pracowników z państw trzecich, czyli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i z Armenii. Opracowuje też zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców, tak by przyjeżdżający do pracy byli bardziej związani z zatrudniającym go w Polsce pracodawcą. Przedsiębiorcy skarżą się, że częstym zjawiskiem jest przechwytywanie pracowników. - Ktoś pracuje na budowie, podjeżdża bus i zabiera człowieka wprost z rusztowania i już go nie ma - podaje przykład minister Szwed. Nie może być tak, że nie ma żadnych konsekwencji porzucenia pracy przez cudzoziemca. Szukanie rozwiązania tego problemu nie jest łatwe ale trzeba to zmienić - zaznaczył wiceszef resortu rodziny i pracy.

Minister Szwed poinformował, że spośród obywateli państw trzecich wjeżdżających do całej Unii Europejskiej Polska zatrudnia 50 procent z nich.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: rynek pracy bezrobocie