Polskie Radio
Section05
rynek pracy

Coraz mniej etatów na rynku pracy? Ekspert HR w Trójce: zmiany są nieuniknione

Raporty wskazują, że obecnie mamy najwięcej etatów w historii. Eksperci ostrzegają jednak, że rynek pracy czekają zmiany. Etatów ma być mniej, na co wpłyną m.in. innowacje technologiczne. Nie dotyczy to jedynie Polski. - Światowe Forum Ekonomiczne pisało w jednym ze swoich raportów, że będzie globalny spadek liczby etatów o 2 procent - tłumaczy Bartosz Rompała z firmy świadczących usługi z zakresu HR. Czy mamy jednak powody do obaw?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski rynek pracy praca etat zmiana pracy

Co chcieliby studiować tegoroczni maturzyści? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?

Jaką ścieżkę kształcenia, jakie kariery planują młodzi u progu dorosłości i jakie wartości w przyszłej pracy będą się dla nich liczyły? O tym - w nawiązaniu do badania NASK "Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich. Co młodzi ludzie chcą studiować i gdzie oraz jak rewolucja cyfrowa wpłynęła na ich życiowe plany" - mówiliśmy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski matura zawód rynek pracy psychologia informatyka studia

Co chcieliby studiować tegoroczni maturzyści?

Jaką ścieżkę kształcenia, jakie kariery planują młodzi u progu dorosłości i jakie wartości w przyszłej pracy będą się dla nich liczyły? O tym - w nawiązaniu do badania NASK "Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich. Co młodzi ludzie chcą studiować i gdzie oraz jak rewolucja cyfrowa wpłynęła na ich życiowe plany" - będziemy mówić w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski matura zawód rynek pracy

Branża transportowa w Polsce. Jakie są wyzwania z perspektywy kierowcy zawodowego?

Branża transportowa, nie tylko w Polsce, od dłuższego czasu mierzy się z problemem braku kierowców. Powodów braku kandydatów do pracy jest wiele. W okolicznościach obchodów Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, obchodzonego w tym roku 10 maja, MAOBI Group oraz ASMO Solutions przygotowało raport "Praca kierowcy zawodowego w Polsce. Ocena sytuacji". 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców transport kierowcy rynek pracy zatrudnienie

"Nie matura, lecz chęć szczera...". Czy bez dyplomu mamy szansę na dobrze płatną pracę?

Uczniowie ostatnich klas liceów, techników i zawodówek kończą rok szkolny. Przed nimi matura; to czas na ostatnie przygotowania przed egzaminami, ale również podjęcie decyzji w sprawie studiów. Jakie studia wybrać? I czy wyższe wykształcenie jest w ogóle potrzebne do podjęcia wymarzonej pracy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel praca społeczeństwo rynek pracy studenci studia matura

Przygotowanie do pracy. O kompetencjach, jakie będą potrzebne na rynku

Dawniej niejedna osoba chciała zostać prawnikiem, policjantem czy lekarzem. Dzisiaj młodzi ludzie mają inne marzenia. Częstą są to takie profesje jak influencer, bloger czy - ogólnie mówiąc - osobowość internetowa. Aby pomóc w przygotowaniu do zawodu, jedna z lubelskich szkół średnich utworzyła klasy influencerską i vlogerską. Czy taki kierunek pozwoli jednak nabyć umiejętności przydatne w robieniu kariery? I jakie kompetencje warto w ogóle zdobyć przed wejściem na rynek pracy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski praca rynek pracy informatyk zawód przyszłości zawód

Bezrobocie nie jest problemem, ale wielu szuka nowej pracy

W ostatnim półroczu poziom rotacji na rynku pracy nie uległ znaczącym wahaniom - wynika z 55. edycji badania "Monitor Rynku Pracy", przygotowanego przez instytut badawczy Randstad Polska. Wyraźna zmiana nastąpiła w kwestii powodów poszukiwania nowej  pracy. Na pierwsze miejsce wysunęła się chęć rozwoju zawodowego. Ale w ostatnim półroczu poziom rotacji na rynku pracy nie uległ znaczącym wahaniom. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownicy wynagrodzenia rynek pracy

ZUS od wszystkich umów. Ruciński: ucywilizowanie rynku pracy

- Z punktu widzenia wielu obywateli w Polsce jest to rewolucja, ale należałoby to określić jako dojście do normalności. To działanie, choć będzie budziło emocje, jest działaniem pożądanym. Chodzi o to, aby każdy, bez względu na to, na podstawie jakiej umowy wykonuje pracę, płacił takie same składki - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Ruciński, ekonomista (BTFG).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zus składki ZUS rynek pracy Ewa Wasążnik GOSPODARKA pomoc dla firm

Prawdziwe oblicze pokolenia Z. Krzywdzące stereotypy kontra rzeczywistość

Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować – takie niemiłe, wręcz brutalne opinie można usłyszeć o pokoleniu Z, czyli osobach urodzonych po 1998 roku. Czy naprawdę tacy są? Co sami myślą o sobie i o innych generacjach? Na te pytania kompleksowo odpowiada nowy raport.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pokolenie z raport badanie badanie raport rynek pracy influencer praca rozwój osobisty zarobki pieniądze zdrowie psychiczne millenialsi Robert Grzędowski Trójka

Nauczyciel potrzebny od zaraz. Dlaczego brakuje chętnych do pracy w szkołach?

Każdego dnia roboczego pojawia się 200-300 ofert pracy dla nauczycieli - donosi profil Dealerzy Wiedzy. Mimo podwyżek płace w oświacie wciąż są niskie, a chętnych do pracy w szkołach brakuje. Eksperci zwracają uwagę, że wyższe pensje nie rozwiążą w całości problemu. - Musimy zmienić całkowicie myślenie o tym, czego oczekujemy od szkoły - ocenia Aneta Korycińska, nauczycielka i autorka bloga "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel nauczyciel edukacja szkoła rynek pracy