X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Raport "Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy"

05.02.2020 15:08
3,5 razy więcej niż na Ukrainie zarobi przeciętnie w Polsce pracownik zza naszej wschodniej granicy – wynika z raportu firmy EWL i Studium Europy Wschodniej UW.
Audio
  • Raport „Ukraińcy na polskim rynku pracy” - relacja Ewy Plisieckiej
Raport przedstawiono podczas Forum Europa-Ukraina w Jasionce pod Rzeszowem
Raport przedstawiono podczas Forum Europa-Ukraina w Jasionce pod RzeszowemFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby przeprowadzić się do Polski na stałe, wynika z raportu "Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy”. Badanie zostało przedstawione podczas jednej z debat na XIII Forum Europa - Ukraina, w Jasionce koło Rzeszowa. Według badań, przeciętnie w Polsce pracownik z Ukrainy zarobi mniej więcej 3,5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Dla naszego kraju konkurencję może stanowić rynek niemiecki, ale na razie mamy przyjaźniejsze procedury legalizacji podejmowanej pracy przez osoby spoza UE – uważa Mariya Kuzenko, kierownik działu legalizacji zatrudnienia w grupie EWL

Mirosław Przewoźnik, zastępca dyrektora w Departamencie Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomniał, że Polska notuje najniższe wskaźniki bezrobocia od czasów transformacji ustrojowej, dlatego pracownicy spoza naszego kraju są potrzebni w wielu branżach. Dodał, że resort pracuje nad usprawnieniem procedur administracyjnych dla cudzoziemców, na przykład poprzez informatyzację.

Andrzej Korkus, prezes zarządu EWL S.A. powiedział, że według badań w 2016 roku Polska przyjęła więcej migrantów zarobkowych, niż Stany Zjednoczone.   – Stworzyliśmy system, który jest w stanie sprostać wyzwaniom migracyjnym, a zdecydowana większość pracowników spoza Polski pracuje legalnie na podstawie wiz i pozwoleń. Migranci stanowią ogromną wartość dodaną dla gospodarki, odpowiadają przede wszystkim za wzrost PKB – mówił Andrzej Korkus. Jak podkreślił, migracja wskazywana jest jako jeden z głównych motorów wzrostu gospodarczego w Polsce. Napływ pracowników z Ukrainy nauczył nas w pewnym sensie tolerancji wobec różnorodności – dla naszej administracji oraz społeczeństwa była to ważna lekcja świadomości tego zróżnicowania. Pracownicy z Ukrainy bardzo przysłużyli się zarówno naszej gospodarce, jak i naszemu społeczeństwu – mówił Andrzej Korkus.

Raport "Ukraińcy na polskim rynku pracy” przygotowała firma EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: rynek pracy Ukraina