Redakcja Polska

800 uczestników z całego świata na XIII Forum Europa - Ukraina

10.02.2020 10:13
Ponad 800 uczestników z Polski i Ukrainy, a także innych państw Europy i świata spotkało się na XIII Forum Europa - Ukraina w Jasionce koło Rzeszowa, aby porozmawiać o procesie reform i modernizacji, kwestii bezpieczeństwa oraz europejskich aspiracji Ukrainy.
Audio
  • Ponad 800 uczestników z Polski i Ukrainy, a także innych państw Europy i świata spotkali się na XIII Forum Europa - Ukraina w Jasionce koło Rzeszowa. Przygotował - Eugeniusz Sało
Uczestnicy Forum
Uczestnicy ForumEugeniusz Sało/Kurier Galicyjski

- Jest to wyjątkowe wydarzenie. Największa konferencja poświęcona tematyce ukraińskiej organizowana na terenie Unii Europejskiej. Konferencja, która obejmuję wszystkie obszary tematyczne: gospodarkę, kulturę, edukację, pomoc społeczną i wiele innych. Bardzo intensywne dwa dni dla wszystkich gości, którzy przyjechali do Rzeszowa - powiedział przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski.

Dyrektor Forum podkreślił, że najważniejszym jest nawiązywanie kontaktów i dzielenie się doświadczeniem. – Kiedy rozmowa zastępuję schematy i przynosi konkret, wtedy daje największe efekty. Gdy ludzie przestają myśleć pewnymi stereotypami, a zaczynają widzieć po drugiej stronie konkretnego partnera. To jest najważniejsze doświadczenie wynikające z naszej konferencji. Te kontakty na bardzo wysokim szczeblu. Gdyby nie były podbudowane takimi wydarzeniami jak to, na pewno nie przyniosłoby w relacjach polsko-ukraińskich trwałej zmiany – dodał Zygmunt Berdychowski. 

Szef rady programowej forum skomentował też obecny stanu stosunków polsko-ukraińskich. - Każdy z nas chciałby, aby te relacje na poziomie politycznym były jeszcze bardziej otwarte, aby spotkań było więcej, polityków było więcej. Ale warto odnotować, kiedy jeszcze trzy lata temu część gości nie przyjeżdżała na Forum do Rzeszowa z tego powodu, że brakło otwartości, że Polacy i Ukraińcy wymieniali się sankcjami w ruchu granicznym. Więc na pewno od tamtej pory uczyniliśmy ogromny krok do przodu. Może dlatego, że oczekiwania są bardzo duże, jest odczuwalny brak satysfakcji z tego poziomu relacji politycznych, który jest teraz. Myślę, że po obydwu stronach granicy jest przekonanie, że dla jakości tych relacji możemy zrobić więcej, dlatego jest szansa, że stosunki polsko-ukraińskie będą ulegały poprawie – podsumował. 

Ponad 50 paneli dyskusyjnych

W ponad 50 panelach dyskusyjnych uczestniczyli politycy, samorządowcy, eksperci i przedsiębiorcy. Forum zaszczycili swoją obecnością wicemarszałkowie Sejmu RP Małgorzata Gosiewska i Ryszard Terlecki.- Forum jest zawsze pożyteczne, bo wymiana rozmaitych kontaktów, w tym głównie gospodarczych, jest ważna. Poza tym, dobrze się układa współpraca regionalna, więc forum też temu służy. Natomiast dla polityki to wydarzenie ma mniejsze znaczenie, choćby z tego powodu, że ze strony ukraińskiej nie ma polityków. Są obecni ci, którzy aktualnie nie wpływają na rzeczywistość polityczną na Ukrainie. Więc trochę szkoda, ale my jesteśmy cierpliwi i uważamy, że kontakty trzeba podtrzymywać. A co wyniknie ze zmian, które nastąpiły na Ukrainie po wyborach prezydenckich i parlamentarnych, z zainteresowaniem obserwujemy - powiedział wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki.

- Jak zawsze mamy duże oczekiwania. Myślę, że w tym roku są one dość realne, bo mamy rok ważnych wydarzeń historycznych: 100-lecie Sojuszu Piłsudski-Petlura, mamy 100-lecie bitw związanych z obroną Europy przed nawałą bolszewicką, gdzie razem walczyliśmy. Więc ważnym jest by politycy wykorzystali ten czas, czas rocznic dla poważnego zbliżenia. Wiele wskazuje na to, że może to się udać. Rozmowy naszych prezydentów idą w dobrym kierunku i w dobrej atmosferze. Mamy już też po stronie ukraińskiej konkretne ważne decyzje, czyli odblokowanie poszukiwań i ekshumacji, jeśli chodzi o Zbrodnie Wołyńską, coś co stoi bardzo mocno między nami. Coś co jest bardzo brutalnie wykorzystywane przez Federacją Rosyjską, o czym musimy pamiętać. I dopóki tego nie rozwiążemy, dopóki nie staniemy w prawdzie, to po prostu będzie to między nami. Mam nadzieję, że ten rok wykorzystamy należycie, że nie damy się skłócić, że dalej będziemy rozwijać współpracę gospodarczą, która jest niezwykle ważna - podkreśliła wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska.

Nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości

Podczas uroczystej gali XIII Forum Europa – Ukraina wręczono nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości. W tym roku otrzymali je dr Wiera Meniok, dyrektor Fundacji "Muzeum i Festiwal Brunona Schulza" w Drohobyczu i prof. Stanisław Stępień, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu.

Wydarzeniem towarzyszącym forum były IV Targi Wschodnie, podczas których wystawcy perezntowali swoje produkty i marki oraz mieli możliwość nawiązać współpracę biznesową.

XIII Forum Europa – Ukraina odbyło się w dniach 4-5 lutego w Jasionce koło Rzeszowa. Organizatorem wydarzenia był Instytut Studiów Wschodnich.

 

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina forum GOSPODARKA