X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ekonomista: nasze firmy mają coraz mocniejszą pozycję za granicą

27.06.2021 16:02
Pandemia nie zaszkodziła polskiemu eksportowi, wręcz przeciwnie - wzmocniła pozycję wielu polskich firm na zagranicznych rynkach - podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePixabay

Ekspert wyjaśnia, że w 2020 roku nastąpiło wzmocnienie Polski na kluczowym dla naszego kraju rynku, czyli w strefie euro, w tym na najbardziej wymagającej części tego rynku, czyli w Niemczech. Trend wzmacniania się polskich firm na rynkach zachodniej Europy jest kontynuowany - zaznaczył ekonomista.

W pierwszych miesiącach tego roku Polska stała się już trzecim największym dostawcą towarów na niemiecki rynek, wyprzedzając Stany Zjednoczone. Piotr Bujak dodał, że gdyby od eksportu z Holandii do Niemiec odjąć te towary, które do Holandii płyną z innych części świata, to Polska byłaby drugim eksporterem do Niemiec.

Gospodarka napędza eksport

Piotr Bujak zwraca uwagę, że konkurencyjność Polski na zagranicznych rynkach wzmacniała dobra sytuacja naszej gospodarki, a także zmiana struktury konsumpcji w trakcie pandemii.

Konsumenci zwrócili się od usług w stronę towarów, a w szczególności - dóbr trwałego użytku, w których akurat Polska się specjalizuje. Chodzi o sprzęt AGD, RTV, elektronikę czy też meble. Polsce udało się też wejście na rynki pozaeuropejskie takie jak Meksyk, Australia, Kazachstan, RPA, a także Chiny. Zyskujemy też w oczach inwestorów zagranicznych, co ma duże przełożenie na nasz rynek pracy i nasz potencjał eksportowy. Według głównego ekonomisty PKO BP, przez najbliższe 2 lata nasz eksport może wzrosnąć o kilkanaście procent.

PolskieRadio24.pl/IAR/ho

Zobacz więcej na temat: eksport GOSPODARKA