Polskie Radio
Section05
eksport

Polscy przedsiębiorcy podbijają światowe rynki. BGK umożliwia im bezpieczny start za granicą

Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców na 85 zagranicznych rynkach. W ubiegłym roku wartość sfinansowanego eksportu i ekspansji zagranicznej wyniosła 3,3 mld zł. W drugiej połowie 2023 r. bank spodziewa się pierwszych umów kredytu finansujących innowacyjne projekty o profilu eksportowym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma eksport import inwestycje zagraniczne przedsiębiorca BGK

Port Gdańsk rozbudowuje infrastrukturę. Priorytetem zboże i surowce energetyczne

Operatorzy w gdańskim porcie w ciągu najbliższych dwóch lat planują zwiększyć zdolności przeładunkowe zbóż do blisko 3 mln ton. W związku z tym port przygotowuje dodatkowe miejsca i parkingi postojowe dla samochodów ciężarowych - poinformował Port Gdańsk. W 2022 roku przez portowe nabrzeża przeszło ponad 1,9 mln ton zbóż.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Gdańsk statki zboże eksport

Eksperci: polskie PKB ma się dobrze i będzie rosło co pozwala na wzrost świadczeń

Gospodarka Polski hamuje, ale słabiej niż tego oczekiwano. Pomaga nam w tym rosnący eksport ale też lokowane w Polsce nowe inwestycje. Cały czas borykamy się z inflacją, która nadal ma być wysoka w państwach Europy Środkowo- Wschodniej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek u Wydziału Ekonomii UE oraz Stanisław Koczot z "Gazety Bankowej". Nie zgodzili się natomiast co do wpływu 500+ na inflację, choć zgodnie przyznali, że będzie mieć to wpływ na wzrost PKB poprzez konsumpcję.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ inflacja pkb eksport

"Nie ma pan zielonego pojęcia o rolnictwie". Prezes Związku Hodowców i Producentów Bydła odpowiada Trzaskowskiemu

Rafał Trzaskowski powiedział, że "Polska jest największym importerem żywności w Unii Europejskiej". Słowa prezydenta Warszawy skomentował prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, oceniając, że "nie ma pan zielonego pojęcia o rolnictwie".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA polityka rolnictwo GOSPODARKA Rafał Trzaskowski Warszawa eksport import

Polskie hity eksportowe PRL-u

O jakości samochodów powstających w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej można napisać niejedną książkę - wie o tym każdy, kto miał Malucha lub Dużego Fiata. Mimo to, polska myśl motoryzacyjna znajdowała w czasach słusznie minionych entuzjastów na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód motocykl kierowca kierowcy HISTORIA PRL eksport licencje finanse GOSPODARKA społeczeństwo POLSKA ŚWIAT