Redakcja Polska

W Krynicy zakończyło się XXIX Forum Ekonomiczne

05.09.2019 21:07
Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem "Europa jutra. Silna, czyli jaka?". W czasie krynickiego spotkania podpisano kilka umów o współpracy między największymi spółkami
Audio
  • Zakończyło się 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju [posłuchaj]
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-ZdrojuPAP/Darek Delmanowicz

W Krynicy zakończyło się XXIX Forum Ekonomiczne. W tej, zaliczanej do jednych z największych i najważniejszych konferencji gospodarczych brali udział przedstawiciele rządu, parlamentu, eksperci, szefowie największych spółek, naukowcy, organizacje pozarządowe oraz dziennikarze.
Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem "Europa jutra. Silna, czyli jaka?".

Na gości XXIX Forum Ekonomicznego czekało 6 sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów, warsztaty, a także prezentacje narodowe i regionalne. W czasie krynickiego spotkania podpisano kilka umów o współpracy między największymi spółkami, przyznano nagrody.
Główne tematy poruszane w trakcie Forum związane były między innymi z polityką wewnętrzną i międzynarodową, ochroną zdrowia. 

W ramach wydarzenia zorganizowano poza tym Forum Cyberbezpieczeństwa i Forum Ochrony Środowiska. W debatach brał udział między innymi minister środowiska Henryk Kowalczyk. Rozmawiano o patriotyzmie ekologicznym, dostępie do wody czy smogu. Szef resortu poinformował, że w przyszłym tygodniu powinny się zakończyć uzgodnienia między resortami zdrowia i środowiska w sprawie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących alarmowania o smogu.

Chodzi o rozporządzenie dotyczącym wysokości poziomów informowania i alarmowania o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Obecnie alarm smogowy ogłaszany jest po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10. Poziom informowania, w przypadku PM10, to 200 mikrogramów. Polskie normy są obecnie najbardziej liberalne w Unii Europejskiej. Szef resortu środowiska powiedział, że te poziomy zostaną znacznie obniżone. „Na przykład alarmowanie wtedy z 300 na 150” - powiedział minister Kowalczyk. 

Tradycyjnie już ważne miejsce zajmowała energetyka, bezpieczeństwo energetyczne, a także współpraca w dziedzinie między innymi rozwoju energetyki wiatrowej na morzu.
Dziś list o tego typu współpracy podpisały dwie spółki PGE i PKN Orlen. Jak poinformowali prezesi obu spółek chodzi między innymi o wymianę doświadczeń, danych, kwestie logistyczno-organizacyjne, badania wietrzności.

Obecny na uroczystości wiceminister energii Krzysztof Kubów powiedział, że Polska wpisuje się w ogólnoświatowy trend związany z inwestycjami w morską energetykę wiatrową.
Podobnie, jak i w latach poprzednich w czasie Forum wręczono nagrody miedzy innymi Człowieka Roku. Otrzymał ją premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zyskał uznanie za przeprowadzone przez niego reformy. 

Oprócz nagrody Człowieka Roku przyznano też nagrody w takich kategoriach jak Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy, Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej

IAR/ks