Polskie Radio
Section05
ekonomia

Ekonomista: dziś polska gospodarka przechodzi przez kryzys suchą nogą, pokazuje swoją siłę

- Polska pokazuje swoją siłę m.in. dlatego, że przed kryzysem radziliśmy sobie lepiej niż większość Unii, mieliśmy dynamiczny wzrost gospodarczy i resztę wskaźników makroekonomicznych także bardzo przyzwoitą, niskie bezrobocie, niską inflację, szybki wzrost wynagrodzeń - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ekonomia GOSPODARKA pandemia Koronawirus w Polsce kryzys POLSKA Unia Europejska Komisja Europejska

"Od globalizacji do regionalizacji". Prof. Michał Kleiber o skutkach pandemii

- Globalizacja będzie rzadziej używanym słowem, będziemy mówili o regionalizacji i próbowali dobierać sobie partnerów biznesowych, z którymi tworzymy łańcuchy wartości, zarówno produkcji, jak i usług, w sposób, który zwiększy bezpieczeństwo w razie najróżniejszych nieprzewidywalnych kłopotów - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Michał Kleiber, były szef PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Chiny USA ekonomia

Do 2 bilionów euro na walkę z kryzysem. Powstanie specjalny Fundusz Odbudowy

Unijny Fundusz Odbudowy ma pomóc podźwignąć europejskie gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem. Tak zdecydowali przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji, dając zielone światło dla dalszych prac. Polska uważa, że Fundusz powinien być stworzony w ramach unijnego budżetu, a we wspólnej kasie potrzebne są nowe pieniądze, które zostaną przeznaczone na bezzwrotną pomoc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Unia Europejska budżet ue koronawirus GOSPODARKA ekonomia finanse

Świat po koronawirusie. Wróblewski: umiejętność zarządzania ryzykiem będzie fundamentalna

- Uczenie się życia z ryzykami i szybkiego reagowania na nie będzie istotą przemian społeczno-ekonomicznych po koronawirusie - powiedział podczas "Debaty Poranka" w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. W debacie uczestniczyli także Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna") i Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus ekonomia wybory prezydenckie 2020 Adrian Klarenbach Tomasz Wróblewski Bogumił Łoziński Polskie Radio 24

Recepta na wyjście z kryzysu. Rekomendacje Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił rekomendacje działań, które zapewnią rozwój w czasie wychodzenia z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Eksperci Instytutu wskazują, że receptą może być między innymi wzmacnianie potencjału polskiego przemysłu, poprawa usług publicznych, a przede wszystkim - jak podkreślają - ochrona zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekonomia Koronawirus w Polsce

Europejski spór północy z południem o pieniądze na walkę z epidemią

- Komisja Europejska jest nowa i nie zakończyła jeszcze w pełni okresu synchronizacji, wdrażania się w nowe obowiązki i już musi radzić sobie z tak poważnym kryzysem. Potrzeba dobrej współpracy opartej na zaufaniu pomiędzy Komisją Europejską a poszczególnymi krajami unijnymi - mówił w "Pulsie świata" Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Unia Europejska ekonomia Adrian Bąk Puls świata

Andrzej Sadowski: rząd stoi przed historyczną szansą zmniejszenia biurokracji

 - Widać, że pewne utrzymywane do tej pory metody organizacji pracy są nieefektywne i należy je natychmiast zmieniać. Podobnie jest w gospodarce - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - Nie ma powodów do zamykania przedsiębiorstw tam, gdzie nie jest to potrzebne - gdzie nowoczesne technologie sterują procesami wytwórczymi - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Gromadzki Andrzej Sadowski tarcza antykryzysowa ekonomia