Polskie Radio
Section05
ekonomia

Cezary Kaźmierczak: polska gospodarka pędzi, konsumpcjonizm nie ustał

- Obecnie mamy do czynienia ze sprzecznymi danymi z rynku, czyli mamy bardzo dobre dane dotyczące na przykład rynku pracy, produkcji przemysłowej, czy PKB i to wygląda to jakby była dobra koniunktura, a z drugiej strony mamy fatalne dane dotyczące inwestycji czy inflacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców). Gościem audycji był również prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz POLSKA ekonomia GOSPODARKA gospodarka polska

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: prezesa banku centralnego powinna cechować wstrzemięźliwość

- Rolą szefów banków centralnych w każdym kraju jest ogromna wstrzemięźliwość. Wolałabym, żeby prezes NBP nie wypowiadał się tak często, a jeśli już się wypowiada po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej, także aby koncentrował się na tych rzeczach, które dotyczą polityki pieniężnej - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron GOSPODARKA ekonomia POLSKA finanse inflacja NBP Adam Glapiński

Hamowanie inflacji wcale nie oznacza, że ceny spadają. Eksperci: nie wszyscy to rozumieją

Gdy inflacja się zatrzymuje, to nie znaczy, że ceny spadają. Możemy mieć na stałe paliwo po 8 zł, cukier po 7 zł, a inflacja będzie zerowa. Trzeba to zrozumieć. Czy będzie nas stać na zakupy tych produktów to już zupełnie inna sprawa - mówił w audycji Rządy Pieniądza Adam Ruciński, prezes firmy BTFG. Zdaniem Agnieszki Durlik z Krajowej Izby gospodarczej niezbędne są motywatory, które pozwolą nam inflacji uciekać. Mogą nim być np. alternatywne źródła energii i jest to dobry moment na takie inwestycje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy inflacja konsument wynagrodzenia ekonomia

EBC podnosi stopy procentowe. Przybylski: patrząc na obecny kryzys widać, że warto mieć własną walutę

- Mamy pierwszy wzrost stóp procentowych od 2011 roku. Na Litwie mamy ogromną inflację, a z drugiej strony w Niemczech strach przed recesją, co komplikuje sytuację EBC. Dlatego myślę, że warto mieć swoją walutę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Przybylski, publicysta ekonomiczny tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ekonomia GOSPODARKA euro stopy procentowe

Realny socjalizm. Mówiono o nim "gospodarka niedoborów"

Ci, którzy pamiętają lata 80., czują grozę. Choć nikt nie dopuszcza myśli o powrocie tych czasów, to jednak może się stać tak, że niektórych produktów będzie brakować - i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Czy przed nami czas zaciskania pasa? 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg turystyka inflacja GOSPODARKA Europa Unia Europejska Ukraina socjalizm ekonomia wojna na Ukrainie gaz ziemny ceny paliw

Jakóbik: Europa na własnych warunkach powinna odciąć się od rosyjskiego gazu

Po 10 dniach przerwy konserwacyjnej, w czwartek Gazprom wznowił dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1 na niskim poziomie (ok. 30 proc. przepustowości tego połączenia). Jednocześnie Władimir Putin stawia warunki, grożąc kolejnymi ograniczeniami dostaw. Gazociąg Nord Stream 1 to obecnie najsilniejsza karta przetargowa Putina w konflikcie z Niemcami. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja ekonomia polityka ŚWIAT Ukraina Nord Stream Nord Stream II Gazprom Władimir Putin Niemcy Paweł Lekki

Anusz: perspektywa szybkiego zakończenia wojny oddala się

Jest zgoda państw UE na kolejny pakiet sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym dzienniku urzędowym. W Brukseli rozpoczęły się już prace nad kolejnym (ósmym) pakietem sankcji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września. Ma on obejmować sektor energetyczny – przekazał dziennikarzom stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Azja ekonomia polityka ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Unia Europejska Węgry

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: oferta wakacji kredytowych jest bardzo atrakcyjna

- Rządowa oferta wakacji kredytowych jest bardzo atrakcyjna i gdybym miała kredyt, na pewno bym z nich skorzystała - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, która skomentowała kwestie związane z inflacją. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA ekonomia inflacja Główny Urząd Statystyczny gus społeczeństwo kredyt