Polskie Radio
Section05
ekonomia

Prof. Elżbieta Mączyńska o poziomie inflacji: do tego problemu trzeba podchodzić ze spokojem

- Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze gospodarka polska ceny ekonomia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

FELIETON Coraz więcej w portfelach Polaków. Felieton Miłosza Manasterskiego

Prawo i Sprawiedliwość od początku swoich rządów podnosi kwestię wzrostu dochodów Polaków, zwłaszcza tych najmniej zarabiających. Ten cel udaje się osiągnąć – według danych OECD Polska w 2019 r. była jednym z niewielu krajów, w którym średni dochód rozporządzalny gospodarstw domowych rósł w rekordowym tempie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład PiS ekonomia GOSPODARKA felieton miłosz manasterski

Kontrowersje wokół Szczytu Gospodarczego w Krynicy. Marszałek Małopolski w ogniu krytyki

Tegoroczne, XXX Forum Ekonomiczne, odbędzie się w Karpaczu. Organizatorzy wydarzenia, po niemal 30 latach współpracy, rozstali się z Krynicą-Zdrojem. Tymczasem Marszałek Małopolski zapowiada od kilku miesięcy "konkurencyjne" spotkanie - Szczyt Gospodarczy Krynica Summit. Cała sprawa budzi wiele kontrowersji, a media stawiają pytania i oczekują wyjaśnień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krynica Forum Ekonomiczne w Krynicy konferencja ekonomia małopolskie

Jest porozumienie ws. opodatkowania międzynarodowych koncernów. Spory toczyły się od 10 lat

W Wenecji, na spotkaniu ministrów finansów grupy G20 najpotężniejszych ekonomicznie krajów świata osiągnięto porozumienie w sprawie opodatkowania międzynarodowych koncernów. W obradach udział wzięli również prezesi banków centralnych i delegacje z kilkudziesięciu innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Joe Biden G20 Europa Wenecja polityka zagraniczna USA ekonomia Piotr Kowalczuk

Zuber: może dojść do rozkręcenia gospodarki, czemu towarzyszyć będzie wzrost inflacji

- Jeśli do elementu bardzo dobrej sprzedaży za granicę, bo to ona napędza polski przemysł (...) doda się bardzo mocny wzrost konsumpcji w obawie przed wzrostem cen, to będziemy mogli mówić o ryzyku przegrzania gospodarki - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista. - W przyszłości może dojść do momentu bardzo mocnego rozkręcenia gospodarki, czemu towarzyszyć będzie bardzo duży wzrost inflacji - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka polska Piotr Wąż inflacja ekonomia przemysł społeczeństwo

Czym jest proces inflacyjny? Czy można go kontrolować?​

Inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Są ekonomiści, którzy twierdzą, że proces spadku wartości pieniądza jest nierozerwalnie powiązany ze wzrostem zarobków. Inni zaś twierdzą, że to proces skrajnie niebezpieczny dla gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  inflacja GOSPODARKA ekonomia pieniądze Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

ANALIZA Rozgrzany rynek nieruchomości. Bańka może pęknąć, sytuacja jak przed kryzysem w 2008 r.

Rynek nieruchomości jest w fazie gwałtownego wzrostu cen. Niski zasób gotowych do sprzedaży nieruchomości i zaległości w budowie nowych domów powodują, że wielu konsumentów zastanawia się, czy wzrastające ceny kiedyś wyhamują lub zaczną spadać. Powyższy opis dotyczy całego świata, ale i na polskim rynku mieszkaniowym dużo się dzieje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA raport wzrost gospodarczy ekonomia nieruchomości

ANALIZA W kierunku zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu gospodarczego. Raport Światowego Forum Ekonomicznego

W miarę jak świat wychodzi z pandemii COVID-19, wyzwaniem staje się zapewnienie spójnej i sprawiedliwej odbudowy gospodarczej. Światowe Forum Ekonomiczne zgromadziło ekspertów w celu zidentyfikowania najpilniejszych wyzwań gospodarczych i społecznych oraz zbadania szeregu opcji reagowania, aby odbudować świat w znacznie szerszym zakresie i w sposób bardziej sprzyjający włączeniu społecznemu. Przedstawiony raport jest wynikiem dyskusji sześciu rad ekspertów ds. globalnej przyszłości powołanych przez Centrum Nowej Gospodarki i Społeczeństwa Światowego Forum Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA raport wzrost gospodarczy ekonomia ekonomia społeczna rynek pracy

Zakup tradycyjny czy internetowy? Co należy wiedzieć o prawach konsumenta?

Prawo do zwrotu towarów, odstąpienie od umowy, obniżenie ceny - to prawa przysługujące konsumentowi. Prawa te różnią się w zależności, czy zakup był dokonany w sklepie tradycyjnym, czy w internecie. Czy dokonała go firma, czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). W przypadku zakupu internetowego jest jeszcze istotne, czy sprzedawca jest zarejestrowany w Polsce, a szerzej: w Unii Europejskiej, czy poza Wspólnotą.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek konsument prawa konsumenta oszczędzanie ekonomia pieniądze zakupy w internecie

Eko-driving. Jak jeździć, żeby zaoszczędzić?

Eko-driving staje się coraz bardziej popularny. Obraz, na którym eko-kierowcę przedstawia się jako dziadka spowalniającego ruch powoli zanika. Czy Polacy wiedzą jednak, jak jeździć, aby być eko? Co oprócz pieniędzy możemy przez to zyskać? Czy zawsze wolniej, znaczy lepiej?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy elektromobilność ekologia ekonomia finanse POLSKA ŚWIAT paliwa społeczeństwo

Minister finansów: mamy propozycję, by zneutralizować utratę możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku

- Potwierdzam kwotę roczną 133 600 zł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, odnosząc się do wysokości ulgi, która ma niwelować wpływ zapowiadanych zmian podatkowych.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA polityka Tadeusz Kościński COVID-19 pandemia Ministerstwo Finansów budżet GOSPODARKA ekonomia społeczeństwo podatki podatek

"2/3 Polaków to klasa niższa?". Kubisiak o aspektach ekonomicznych Polskiego Ładu

- Jeżeli klasa średnia zarabia powyżej pięciu tysięcy, to czy 2/3 Polaków, które zarabiają poniżej średniej krajowej, to klasa niższa? Moim zdaniem nie - powiedział w Polskim Radiu 24 wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład rząd Mateusza Morawieckiego zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość ekonomia społeczeństwo pandemia