Polskie Radio
Section05
ekonomia

"Niemcy znajdują się w kryzysie". Eksperci nie mają dobrych prognoz dla Berlina

Portal "Bild" poinformował, że badania ekonomistów przynoszą złe informacje o niemieckiej gospodarce. Z przeprowadzonych wiosną prognoz przez pięć wiodących instytutów ekonomicznych wynikało, że gospodarka może się spodziewać minimalnego wzrostu na poziomie 0,3 proc. W czwartek podano korektę do tej prognozy, która wskazuje na spadek o 0,9 punktu procentowego.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka niemiec ekonomia pieniądze kryzys bezrobocie ŚWIAT Europa Niemcy GOSPODARKA

Ceny paliw spadają poniżej 6 zł. Analitycy: ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w marcu 2022 r.

W końcu września benzyna i olej napędowy po raz kolejny zauważalnie tanieją. Ich cena spadła poniżej 6 zł/l - wskazali analitycy portalu e-petrol.pl. Jak zauważyli, taka sytuacja ostatni raz miała miejsce na początku marca 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców kierowcy samochody ceny paliw paliwa alternatywne paliwa diesel ekonomia

Polskie „Mini-Davos” już po raz trzeci w Bernie

Razem na szczyt – to motto III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, na które w dniach 18-19 września zaprasza do berneńskiego Centrum Kongresowego „Kursaal” Ambasada RP w Bernie. Odbywające się od 2021 roku wydarzenie w ciągu zaledwie dwóch lat wyrosło na najważniejszą platformę wspierającą rozwój polsko-szwajcarskiej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych forum ekonomia Berno

Anna Dumańska o przeprowadzce z Wielkiej Brytanii do Sandomierza

Po 17 latach na emigracji nie planowaliśmy powrotu do Polski. Czasem pojawiała się w rozmowach możliwość przeniesienia się w cieplejsze regiony Europy ale sprawy tak się poukładały, że pojawiła się i taka opcja, powrotu do kraju. Na początku nieśmiała, zaczęła nabierać realnych kształtów i ram czasowych. Zaczęliśmy przeglądać oferty nieruchomości w Polsce. Miałam bardzo konkretne oczekiwania odnośnie domu, ziemi. I kiedy traciliśmy już nadzieję, że uda się znaleźć coś konkretnego i w granicach naszych zasobów finansowych, wyświetlił się mi w internecie ten właściwy dom. On nas znalazł – wspomina powrót z Wielkiej Brytanii Anna Dumańska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa ekonomia rolnictwo praca rynek pracy Sandomierz Wielka Brytania nieruchomości Małgorzata Frydrych

"Nowe wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian". Ruszyło Forum Ekonomiczne w Karpaczu

XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które rozpoczęło się we wtorek pod hasłem "Nowe wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian", ma w programie kilkaset wydarzeń z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu, naukowców oraz samorządowców. Zaplanowano prawie 500 wydarzeń w takich działach jak m.in. Cyfryzacja, Człowiek i kultura, Europa w świecie, Nowa gospodarka, Nowe technologie, Odbudowa Ukrainy, Państwo i reformy, Polityka międzynarodowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA forum ekonomia

Wzrośnie czy spadnie? Analitycy nie są zgodni w ocenie PKB, czekają na dane GUS

W drugim kwartale 2023 roku PKB wzrósł o 0,2 proc., a w całym roku średni wzrost gospodarczy będzie na poziomie 0,7 proc. - przewiduje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski ocenia, że w drugim kwartale odnotowaliśmy największy dołek w polskiej koniunkturze, a PKB w tym okresie spadł w ujęciu rocznym o 0,7 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Główny Urząd Statystyczny ekonomia eksport import bilans handlowy

Orlen zbuduje farmę wiatrową na Bałtyku. Inwestycja za blisko 5 mld zł

Zarząd i rada nadzorcza Orlenu wydały warunkowe decyzje inwestycyjne dotyczące uruchomienia fazy budowy projektu morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Bałtyku, o maksymalnej mocy do 1200 MW. Całkowity budżet projektu szacowany jest na ok. 4,73 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb ekonomia wzrost gospodarczy energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna PKN Orlen Daniel Obajtek ŚWIAT Europa

Piotr Słotwiński: obecnie w Irlandii pracuje się by opłacić mieszkanie

Ekonomia staje się dominującym czynnikiem powrotów Polaków z Irlandii. Pracy nie brakuje ale mamy w Irlandii ogromny kryzys mieszkaniowy. Brakuje mieszkań na wynajem a ceny najmu pochłaniają znaczną część pensji. Ceny kupna są bardzo wysokie. Praktycznie pracuje się po to by opłacić mieszkanie, co mija się z celem emigracji – mówi Piotr Słotwiński, dziennikarz, autor najstarszego bloga polonijnego w Irlandii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Irlandia mieszkanie mieszkanie dla młodych rodzina na swoim rodzina ekonomia ekonomia społeczna praca kryzys kryzys gospodarczy kryzys finansowy kryzys migracyjny kryzys w strefie euro Małgorzata Frydrych

Eksperci: niepewny i niestabilny czas utrudnia ocenę rzetelną stanu gospodarki i jej przyszłości

Trudno opisywać stan gospodarki z miesiąca na miesiąc, a przy obecnych zawirowaniach na rynkach światowych nawet rok do roku. Perturbacje wywołane pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą, choć o ich coraz częściej zapominamy, nadal wywołują skutki gospodarcze, przede wszystkim wprowadzając niepewność. Ale wiąże się ona także np. z istotnym wzrostem płacy minimalnej, czego obawiają się najmniejsze firmy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński, prezes BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż płaca minimalna ekonomia budżet Ministerstwo Finansów