Redakcja Polska

Wietnamscy wikipedyści uhonorowani przez Ambasadora RP

21.08.2019 14:30
W Rezydencji Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Wietnamie Wojciecha Gerwela odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie dla wietnamskich redaktorów internetowej encyklopedii Wikipedia oraz blogerów piszących o Polsce. 
Zwycięzcy konkursu
Zwycięzcy konkursuŹródło: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi

Ambasada RP w Hanoi zorganizowała pierwszy raz w tym kraju konkurs na największą liczbę jakościowo poprawnych i rozbudowanych wpisów o Polsce w wietnamskojęzycznej Wikipedii, blogosferze i w publicznych treściach w mediach społecznościowych. Preferowane były wpisy dodatkowo ilustrowane zdjęciami lub grafikami.

Prawie dwa tysiące haseł w trzy miesiące

Konkurs cieszył się dużą popularnością. W ciągu trzech miesięcy wietnamscy użytkownicy Wikipedii dodali blisko dwa tysiące haseł w języku wietnamskim. Popularność oraz ilość wpisów zaskoczyła również organizatorów konkursu. - Zostaliśmy mile zaskoczeni, iż nasz konkurs, mimo tak krótkiego terminu, spotkał się z bardzo silną odpowiedzią ze strony wietnamskich Wikipedystów – powiedział ambasador Wojciech Gerwel.

Proces opracowywania haseł oraz ich dodawania odbywał się poprzez specjalnie zaprojektowaną w tym celu stronę internetową - https://yeubalan.com, co znaczy „pokochaj Polskę”. Dodane wpisy musiały odnosić się do szeroko pojętej geografii, dodawano hasła o Polsce z zakresu turystyczno-krajoznawczego, geograficznego i przyrodniczego. Uczestnicy rywalizacji opisywali nie tylko popularne miejsca takie jak Warszawa czy Kraków, duża cześć wpisów dotyczyła mało znanych miejscowość, a nawet wsi.

800 zwycięskich haseł

Podczas uroczystości Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wietnamie Wojciech Gerwel wręczył nagrody oraz wyróżnienia dla najlepszych uczestników. Pierwszą nagrodę, jaką była siedmiodniowa wycieczka do Polski, otrzymał Vo Ka Anh Duy, który dodał do wietnamskojęzycznej Wikipedii ponad 800 haseł. – Pisanie tych treści zajmowało mi ok. cztery godziny dziennie, codziennie. Bardzo się cieszę, że będę mógł wyjechać na wycieczkę zagraniczną i to do Polski, o której pisałem. Zacznę od wyrobienia sobie paszportu – powiedział po odebraniu nagrody.

– Mam nadzieję, że ten konkurs pomoże naszym wietnamskim przyjaciołom w dalszym zgłębianiu wiedzy o Polsce – mówił ambasador Wojciech Gerwel.

Uroczystość przyznania nagród. Źródło: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi Uroczystość przyznania nagród. Źródło: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi

W skład jury konkursu weszli m.in. b. szef wietnamskiego towarzystwa geograficznego, wietnamscy absolwenci polskich uczelni oraz członkowie Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej. - Konkurs przyczyni się do wzmocnienia przyjaźni między społeczeństwami Wietnamu i Polski - powiedział przewodniczący jury dr Hoang Viet Giao. - Chciałbym podziękować ambasadzie za inicjatywę zorganizowania i sponsorowania konkursu. Mam nadzieję, że w przyszłości będą organizowane przez ambasadę kolejne konkursy poświęcone historii, kulturze, nauce – dodał.

Członkowie jury konkursu zaapelowali podczas uroczystości wręczenia nagród o zorganizowanie kolejnych konkursów dla wietnamskich wikipedystów w następnych latach, również na tematy wykraczające poza geografię Polski. Ambasador przekazał, że placówka dołoży starań, aby konkursy odbywały się co roku i na trwałe weszły do kalendarza wydarzeń polsko-wietnamskich w zakresie dyplomacji publicznej i kulturalnej.

Źródło: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi

dad 

Zobacz więcej na temat: MSZ Wietnam