Polskie Radio
Section05
MSZ

Michał Karnowski o zmianach w polityce zagranicznej rządu

- Rząd polski sprawdza, które z narzędzi w palecie politycznej jest dostępne - zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie; jakie ustępstwa byliby w stanie zaakceptować wyborcy – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski z Tygodnika Sieci. Skomentował w ten sposób politykę zagraniczną rządu po zmianie na stanowisku ministra spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Karnowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemcy Berlin MSZ

Spór o praworządność w Polsce. Komentarz eksperta

Jak podkreślał po spotkaniu z szefową bułgarskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, Polska jest nastawiona na dialog z Unią Europejską. Polityk jednocześnie zaznaczył, że – z perspektywy Warszawy – w wyjaśnianie kwestii spornych na linii Polska-UE powinien zostać włączony Trybunał Sprawiedliwości UE. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Roberta Grzeszczaka, eksperta ds. prawa europejskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Bruksela Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Puszcza Białowieska Bułgaria Rumunia

Premier Morawiecki złoży oficjalna wizytę na Litwie

Premier Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa do złożenia wizyty w Wilnie w marcu. Według litewskich mediów przyjęcie zaproszenia symbolizuje ocieplenie litewsko-polskich stosunków. O stosunkach polsko-litewskich mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dzięciołowski z Fundacji Wolność i Demokracja oraz z Pomocy Polakom na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Litwa Wilno Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Witold Waszczykowski

Rok 2018 ważny dla polskiej dyplomacji

W roku 2018 prezydent Andrzej Duda będzie bardzo aktywny na polu międzynarodowym – powiedział w środę na antenie TVP rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński. Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego, „ofensywa dyplomatyczna” przede wszystkim powinna skupić się na „odcinku europejskim”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Mateusz Morawiecki prezydent MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska Krzysztof Szczerski

TYLKO U NAS Wiceminister: Polska nie porzuca Partnerstwa Wschodniego

Partnerstwo Wschodnie nie jest cudownym lekarstwem na wszystkie problemy. Wyglądałoby inaczej, gdyby w UE było 28 Polsk. Jednak to wspólna inicjatywa całej UE, w tym jest jego siła i musimy je pielęgnować i rozwijać – o tym mówił na konferencji po V Szczycie PW wiceszef dyplomacji Bartosz Cichocki. Były wcześniej obawy, że może to być ostatni szczyt – zauważył dyrektor PISM Sławomir Dębski.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Partnerstwo Wschodnie ŚWIAT Ukraina Białoruś MSZ Sławomir Dębski

Związek Polaków na Białorusi chce legalizacji działalności

Związek Polaków na Białorusi, w 2005 r. zdelegalizowany przez władze w Mińsku, wydał oświadczenie, w którym "potwierdza chęć" oficjalnego funkcjonowania i wzywa ambasadora RP do „aktywniejszego podnoszenia kwestii legalizacji” wobec władz Białorusi. 2 grudnia obradowała Rada Naczelna Związku. Potępiła ona tez próbę rozłamu w ZPB i wezwała o nieudzielanie poparcia grupie byłego prezesa ZPB i o zwrot pieniędzy, które znajdowały się na koncie związku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Związek Polaków na Białorusi Raport Białoruś Europa MSZ Andżelika Borys dyplomacja