Polskie Radio
Section05
MSZ

"Rozwojowa współpraca i relacje dwustronne". Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Jordanii

- Relacje dwustronne, w tym kontakty w ramach Globalnej Koalicji do walki z ISIS i obecność w Jordanii Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a także aktualna sytuacja w regionie były tematami rozmowy telefonicznej szefów MSZ Polski i Jordanii Jacka Czaputowicza i Ajmana Safadiego - poinformowało MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bliski Wschód dyplomacja Azja Jordania MSZ Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowicz: partnerzy z UE ze zrozumieniem wsparli naszą inicjatywę ws. Białorusi

- Partnerzy z UE ze zrozumieniem wsparli naszą inicjatywę pilnego zwołania Rady do Spraw Zagranicznych, dziękujemy za to poparcie. Unia musi być aktywna w szukaniu sposobów na zatrzymanie represji stosowanych wobec białoruskiego społeczeństwa - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś Mińsk MSZ Jacek Czaputowicz protest Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Rada Unii Europejskiej

Wiceszef MSZ: sprawa Białorusi jest we wspólnej agendzie Polski i USA

- Mogę potwierdzić, że temat Białorusi, współpracy, zwłaszcza w zakresie energetycznym, dostaw surowców, był od dłuższego czasu tematem wspólnej agendy Polski i USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Dodał, że o sytuacji na Białorusi polskie władze będą rozmawiały z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Białoruś relacje polsko-białoruskie

"Sytuacja nie do zaakceptowania". MSZ ws. brutalnej pacyfikacji demonstracji na Białorusi

MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi. Ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Białoruś wybory na Białorusi demonstracje

Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem MSZ Libanu. Zadeklarował gotowość dalszej pomocy

Szef MSZ Jacek Czaputowicz odbył w środę rozmowę telefoniczną z nowo powołanym ministrem spraw zagranicznych Republiki Libańskiej Charbelem Wehbe. Podczas rozmowy złożył kondolencje w związku z wybuchem w Bejrucie i zadeklarował gotowość Polski do pomocy w działaniach na rzecz stabilizacji trudnej sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Bejrut Liban wybuch ŚWIAT Bliski Wschód POLSKA Jacek Czaputowicz MSZ dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Gala Konkursu "Być Polakiem" na Zamku Królewskim w Warszawie

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w 11. Konkursie „Być Polakiem”. Był on skierowany do dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego, mieszkających poza granicami kraju. W roku jubileuszu 40-lecia rejestracji NSZZ Solidarność tematem prac filmowych, rysunkowych i literackich było słowo solidarność, które dla Polaków znaczyło tak wiele i stało się symbolem - podkreśliła podczas uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Sejm Polacy za granicą MSZ Elżbieta Witek Jan Dziedziczak

Trójkąt Lubelski stworzony przez Polskę, Litwę i Ukrainę. Korespondent: ma istotny wymiar

- Powołanie tzw. Trójkąta Lubelskiego to daleko idąca deklaracja. To nie tylko słowa ministrów, ale dokument, który zawiera wiele stwierdzeń i można uznać, że wskazują one, co to ma być za forum i co ma ono oznaczać - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent polskich mediów na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA Litwa Jacek Czaputowicz MSZ Polskie Radio 24

Ukraina: młodzież poznaje przedwojenne tradycje turystyczne Karpat Wschodnich

Ze względu na trwającą pandemię dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich. Po raz pierwszy w tym roku grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów - Wielką Sywulę (1836 m) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęli kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Stanisławów MSZ