Polskie Radio
Section05
MSZ

Szejna: Europa musi się bronić przed agresywną polityką Chin

- Głównym punktem odniesienia dla polskiej dyplomacji, i dla mnie jako dla polityka, jest bezpieczeństwo Polski. Chiny, które zbliżają się z Rosją, tracą urok ewentualnego partnera, jaki miały jeszcze trzy lata temu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Andrzej Szejna, komentując niedawne spotkanie Putina i Xi Jinpinga w Pekinie. - Chiny, w pewnych kwestiach, zaczynają prowadzić bardzo agresywną politykę gospodarczą, przed którą musimy się jako Europa bronić - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Szejna Karol Surówka MSZ Chiny Rosja Europa

Sikorski odpowiada na krytykę Izraela. "Głos zgodny z polską polityką"

- Głos Polski w ONZ był zgodny z naszą polityką uznawania państwowości Palestyny, którą prowadzimy od ponad trzech dekad. To nie był głos przeciwko Izraelowi - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Radosław Sikorski Renata Grochal POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Izrael ONZ Palestyna

Szef MSZ odpowiada prezydentowi: chybiona krytyka

Radosław Sikorski uważa, że ocena prezydenta jego niektórych tez z exposé jest chybiona. Andrzej Duda w komentarzu do porannego wystąpienia szefa MSZ w Sejmie krytycznie odniósł się do jego słów dotyczących m.in. sposobu prowadzenia polityki zagranicznej przez rząd Zjednoczonej Prawicy czy kwestii wymiany ambasadorów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Sikorski Andrzej Duda polityka MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Sejm dyplomacja

Kamiński: CBA zadziałało prawidłowo ws. wiz [TRANSMISJA]

Komisja śledcza do spraw afery wizowej przesłuchuje byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Jeszcze przed rozpoczęciem przesłuchania powiedział on dziennikarzom, że chce, by opinia publiczna dowiedziała się "prawdy o sprawie wizowej". Premier Donald Tusk zdecydował o zwolnieniu Mariusza Kamińskiego z obowiązku dochowania tajemnicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński Sejm komisja śledcza MSZ wizy

Atak Iranu na Izrael. Co z bezpieczeństwem Polski? Jest komunikat

W komunikacie CIR-u polski rząd wzywa Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych. "W obecnych czasach stabilność, pokój i bezpieczeństwo powinny być najwyższym priorytetem. Polska musi być silna, mieć dobrze przygotowaną armię i dbać o stabilną pozycję międzynarodową" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Bliski Wschód Izrael Iran